Bownik w Galerii Starter i Pałacu Branickich w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
20 Wrzesień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na indywidualną wystawę Bownika "Każda imitacja zawodzi", która odbędzie się w ramach Warsaw Gallery Weekend (wernisaż: 27 września w godz. 17:00-22:00). Wystawa składa się z dwóch części i odbędzie się wyjątkowo w dwóch miejscach - Galerii Starter i Pałacu Branickich w Warszawie.
Bownik, Przejście, 2013


Bownik przygląda się "sztuczności" w fotografii - w sposób intencjonalny przywołuje i korzysta ze środków wypracowanych przez fotografię studyjną i amerykańskie kino lat 40. Budując inscenizacje filmowe, konstruując plany odtwarza warsztat i umowność filmowego świata. Inspiracje czerpie zarówno z klasycznej malarskiej ikonografii - martwej natury, martwej natury myśliwskiej, portretu jak z fotografii archiwalnej, poszukując w obrazie cech wspólnych reprezentacji charakterystycznych dla danego czasu i właściwego im kontekstu historycznego. Bohaterami fotografii Bownika są często nastolatki a tematem młodość, która jednak osadzona jest w minionej czasoprzestrzeni.

Nie interesuje mnie szukanie prawdy, ale centrum emocjonalne, skojarzenie wywołane przez imitację intencjonalnie fałszywą... - mówi autor. Umowność realizmu, ikonografia obrazu i wreszcie relacja sztuczności wykreowanego świata i prawdziwości emocji, które ten wywołuje - to zagadnienia, wokół których zbudowana jest najnowsza wystawa Bownika. "Każda imitacja zawodzi" prezentuje premierowe fotografie Bownika przygotowane specjalnie z myślą o wystawie oraz fotografie z cyklu Disassembly (Demontaż).

Wystawa składa się z dwóch części i odbędzie się jednocześnie w Galerii Starter i w Pałacu Branickich (ul. Miodowa 6, Podwale 3).

Szczególne podziękowania dla firmy Budizol.

Szczegóły na stronie: www.starter.org.pl
Otwarcie w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Bownik (ur. 1977), fotograf,  absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Fotografia i Multimedia), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), współtwórca kolektywu Ikoon. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.: Kilka praktycznych sposobów na przesłużenie sobie życia (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2013), Przyszła wiosna i przyniosła mi grozę (Galeria Starter, Warszawa, 2013), Demontaż (Galeria PF, CK Zamek, Poznań, 2013), E- Słodowy (Galeria Starter, Warszawa, 2012), Są nowi i mają w sobie mrok (Galeria Starter, Warszawa, 2012), Gamers (Galeria m55, Ateny, 2011), Gamers (Fotofestiwal OUT OF LIFE, Łódź, 2011), Lucim żyje (CSW Toruń, Grannar/Sąsiedzi, Karlskona, Szwecja, 2008), YBronią (Studio BWA,Wrocław, 2008), Face Lifting (Galeria FKSE, Budapeszt, 2008), EPAF (CSW Zamek Ujazdowski, 2008), UMPOLEN (MuseumQuartier, Wiedeń, 2008). Prace Bownika znajdują się w kolekcjach: Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie i Fundacji Sztuki Polskiej ING. Bownik mieszka i pracuje w Warszawie.


BownikKażda imitacja zawodzi
Wernisaż: 27.09.2013, godz. 17:00-22:00
Termin: 27.09-31.10.2013
Galeria Starter
ul. Andersa 13
Warszawa

Termin: 27.09-6.10.2013
Pałac Branickich
ul. Miodowa 6, Podwale 3
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
8
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
14
2
Powiązane artykuły