Bownik: wystawa "E-słodowy" w Galerii Starter

0

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do Galerii Starter na odsłonę nowego projektu Bownika. Wystawa "E-słodowy" zostanie otwarta 19 kwietnia o godz. 19:00. Zobaczycie na niej prace powstałe z fascynacji autora dokonaniami popularyzatora majsterkowania, twórcy programu "Zrób to sam" - Adama Słodowego.
Bownik, E-słodowy 1

Przez 24 lata Adam Słodowy* uczył Polaków jak "zrobić coś samemu". "DIY" (do it yourself) przyszło później, z transformacją, globalizacją i internetem. Po cyklu "Gamers" i "Salach treningowych", w których Bownik fotografował graczy gier komputerowych i ich naturalne środowisko przychodzi czas na podsumowujący i zamykający całość projekt "E-słodowy" czyli ukłon w stronę zindywidualizowanej praktyki wytwarzania przedmiotów służących usprawnieniu codziennej e-sportowej aktywności.

Bownik zauważa nie tylko nonsensowność sytuacji, w której dla komfortu uczestnictwa w wirtualnej rzeczywistości muszą być spełnione rzeczywiste warunki dyktowane realnością i namacalnością potrzeb ludzkiego ciała (a przede wszystkim jego wygodą), ale podziwia spersonalizowany dizjan owych obiektów.

Dokumentuje i rekonstruuje m.in.: mobilną platformę pod monitor, miekką podkładkę pod łokieć, samoprzylepny do nadgarstka kabel (!) itp. Oryginalne przedmioty wpisują się formalnie w popularny we współczesnej sztuce trend - minimalistycznej rzeźby, któremu zaprzecza jednak wpisana w nie funkcja i określona przydatność. W dokumentacji i rekonstrukcji "przedmiotów" Bownik poszukuje równowagi między faktem a estetyzacją, w warstwie wizualnej czerpie inspirację z abstrakcji geometrycznej, ujawniając fascynację dziedzictwem modernizmu a zwłaszcza jego funkcjonalistyczną myślą.

Bownik, E-słodowy 2

*Adam Słodowy (ur. 3 grudnia 1923 w Czarnkowie) - major Ludowego Wojska Polskiego, popularyzator majsterkowania. Znany przede wszystkim, jako autor i prowadzący popularnego w latach 60. i 70. XX wieku polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży "Zrób to sam". Program był częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka"; autor prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (zużyty wkład do długopisu, blacha z puszki itp.) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków. Żródło: http://pl.wikipedia.org

Bownik (ur. 1977), fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Fotografia i Multimedia), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), współtworzył kolektyw Ikoon. Praca w kolekcji Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.: Gamers (Galeria m55, Ateny, 2011), Gamers (Fotofestiwal OUT OF LIFE, Łódź, 2011), Lucim żyje (CSW Toruń, Grannar/Sąsiedzi, Karlskona, Szwecja, 2008) YBronią (Studio BWA,Wrocław, 2008) Face Lifting (Galeria FKSE, Budapeszt, 2008) EPAF (CSW Zamek Ujazdowski, 2008), UMPOLEN (MuseumQuartier, Wiedeń, 2008). Żyje i pracuje w Warszawie.

BownikE-słodowy

Wernisaż: 19.04.2012, godz. 19:00
Termin: 20.04-17.05.2012

Galeria Starter
ul. Gen. Andersa 13
Warszawa

Bownik, E-słodowy 4
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
Dni otwarte dla uczestników Klubu Sony przełożone
W związku z sytuacją epidemiczną Sony Centre informuje o przełożeniu planowanych na ostatni tydzień października dniach otwartych.
27
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)