"W samochodzie z R" Rafała Milacha w Galerii Pauza

0
Marcin Grabowiecki
2 Styczeń 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Razem z Galerią Pauza zapraszamy na wystawę Rafała Milacha "W samochodzie z R", która zostanie otwarta w czwartek, 10 stycznia o godz. 20:00. Fotografie składające się na opowieść o Islandii będzie można oglądać do 17 lutego 2013.
Zapraszamy na wystawę "W samochodzie z R" Rafała Milacha, która miała swoją pierwszą odsłonę w gliwickiej Czytelni Sztuki. Od 11 stycznia będzie ją można oglądać w Galerii Pauza w Krakowie.

Materiał o Islandii ukazał się również w książce, wydanej przez Czytelnię Sztuki / Muzeum w Gliwicach. Zachęcamy do lektury naszej recenzji "W samochodzie z R".

fot. Rafał Milach


O wystawie pisze Maga Sokalska: (...) cykl fotografii "W samochodzie z R" jest wątkiem dosyć oryginalnym w twórczości Rafała Milacha. Pochodzący z Gliwic fotograf, zainteresowany na co dzień w swojej pracy zagadnieniem przemian w Europie Środkowo-Wschodniej zabiera nas w podróż w zupełnie inne rejony. Przedstawia nam swoją historię o współczesnej Islandii - kraju dotąd mu nieznanym.

Milach podróżuje wraz z islandzkim pisarzem - Huldarem Breidfjordem. Daleko mu jednak do typowego turysty. Nie interesują go bowiem standardowe atrakcje. Oglądamy swego rodzaju pamiętnik podróży będący bardzo subiektywnym zapisem wyprawy, podczas której fotograf podchwytuje wiele wątków w różnorodnych stylistykach. Nie daje widzowi prostych odpowiedzi na pytania o daleką Islandię. Skupiając się na detalach odwiedzanych miejsc, przyglądając się uważnie napotkanym mieszkańcom wyspy Milach tworzy obraz nasycony - dla rzetelnej i niepowierzchownej opowieści cennymi - szczegółami.


Pracę artysty obserwuje i relacjonuje pisarz, który na co dzień jest mieszkańcem wyspy. Odbiera więc fotograficzne wybory R ze zdziwieniem, lecz jednocześnie - dzięki setkom pytań, które są mu zadawane jako tubylcowi - ewidencjonuje swoją wiedzę.

Cykl fotografii "W samochodzie z R" to jeden z tych materiałów lub jedna z tych opowieści, gdzie obok treści przekazanej fotografiami - w tym przypadku historii o Islandii, możemy podglądać warsztat samego fotografa.


Wystawa jest własnością Czytelni Sztuki / Muzeum w Gliwicach.

fot. Rafał Milach


Rafał Milach - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Intytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Uczestniczył w warsztatach Agencji VII we Francji, a także Joop Swart Masterclass fundacji Word Press Photo w Amsterdamie. Jest stypendystą: Ministerstwa Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, European Cultural Foundation i Funduszu Wyszehradzkiego oraz zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. Mio Photo Award, World Press Photo czy nagród na New York Photo Festival. Współpracuje m.in. z Przekrojem, Newsweek Polska, Polityką, Newsweek, Die Zeit, Time. Jego fotografie wystawiane są na całym świecie oraz znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Przez ponad 10 ostatnich lat Milach skupia się na temacie Europy Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy, w tym wielu długotrwałych podróży, są eseje: "Morze Czarne betonu" (2009), "Wunderland" (2006), "Szare" (2002) oraz książka "7 pokoi" (Kehrer Verlag 2011). W 2006 roku wraz z 10 innymi fotografami pochodzącymi z tej części Europy stworzył kolektyw fotograficzny Sputnik Photos.
www.rafalmilach.com
www.sputnikphotos.com


Rafał MilachW samochodzie z R
Wernisaż: 10.01.2013 godz. 20:00
Termin: 11.01-17.02.2013

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5 (II piętro)
Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Rusza festiwal książek fotograficznych XPRINT 2019
Rusza festiwal książek fotograficznych XPRINT 2019
Tegoroczny festiwal książek fotograficznych XPRINT będzie miał nową formułę. Sekwencja kilkunastu premier zostanie uzupełniona o wystawy, spotkania z ekspertami i...
13
0
Pokaż swój projekt na Fotofestiwalu 2020. Zgłoszenia tylko do 4 grudnia
Pokaż swój projekt na Fotofestiwalu 2020. Zgłoszenia tylko do 4 grudnia
Trwa nabór w ramach Fotofestiwal Open Call 2020. To możliwości zrealizowania ciekawych projektów i zaprezentowania się szerokiej publiczności.
43
0
Podwójny cashback na Sony A7 III - 1400 zł upustu tylko do 5 grudnia
Podwójny cashback na Sony A7 III - 1400 zł upustu tylko do 5 grudnia
To prawdopodobnie najlepsza okazja na zakup pełnoklatkowego bezlusterkowca w ciągu ostatnich kilku lat. Do 5 grudnia możecie liczyć na podwójny zwrot pieniędzy w...
94
4
Powiązane artykuły