Kalendarz z fotografiami Jodi Bieber w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
27 Grudzień 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Już 7 stycznia w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż fotografii z unikalnego Kalendarza Virako 2013 - "Some Kind of Wonderful" ze zdjęciami Jodi Bieber - laureatki World Press Photo, wykonanymi podczas pobytu artystki w Łodzi w 2012 roku. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cel charytatywny.
fot. Jodi Bieber. Zdjęcie z kalendarza - styczeń 2013


Kalendarz Virako wydawany jest przez łódzką firmę deweloperską już od czterech lat. Myślą przewodnią był zamysł połączenia wysokiej wartości artystycznej z celem charytatywnym. Karty kalendarza zdobią zawsze dzieła wybitnych artystów. W 2012 r. były to fotografie Chrisa Niedenthala, rok wcześniej grafiki Janusza Kaniewskiego, który od 3 lat przygotowuje jego oprawę graficzną. W tym roku, Krzysztof Witkowski, prezes Virako Sp. z o.o. i zarazem pomysłodawca Kalendarza, zaprosił do współpracy Jodi Bieber.

Jodi Bieber przejechała prawie 3000 km, wykonała ponad 40 portretów oraz zdjęcia pejzażowe i martwe natury. Następnie w Johannesburgu, gdzie mieszka, wybrała 15 zdjęć, które stworzą tegoroczny Kalendarz pod nazwą "Some Kind of Wonderful". Każdy moment, każde wydarzenie, osoba, pejzaż może być wyjątkowe, piękne, niepowtarzalne. Trzeba je tylko takim pokazać - wyjaśnia swoją koncepcję autorka.

Jodi Bieber spędziła kilkanaście dni w Łodzi portretując jej mieszkańców. Praca ta współgra z jej projektem "Individualism", który polega na fotografowaniu ludzi w ich naturalnym otoczeniu. Dlatego Jodi wybierała swoich modeli m.in. na ulicy, basenie, obozie harcerskim, domu spokojnej starości, a potem często prosiła o zgodę na zrobienie zdjęcia w ich domach.

Miasto tworzą jego mieszkańcy. Jechałam do Łodzi z obawami, jak ludzie zareagują na udział w moim projekcie. Wybierałam z tłumu osoby, które są dla mnie interesujące. Komuś innemu mogą się wydać zupełnie zwyczajne i przeciętne. Łodzianie są wspaniali, bardzo otwarci i gościnni. Podczas całego pobytu właściwie nie spotkałam się z odmową. Ludzie chętnie godzili się na zdjęcia - powiedziała autorka opuszczając Polskę.


Jodi BieberSome Kind of Wonderful. Kalendarz Virako 2013
Wernisaż: 7.01.2012, godz. 18:00
Termin: 8.01-2.02.2013

Stara Galeria ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
1
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły