Kalendarz z fotografiami Jodi Bieber w Warszawie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Grudzień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Już 7 stycznia w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż fotografii z unikalnego Kalendarza Virako 2013 - "Some Kind of Wonderful" ze zdjęciami Jodi Bieber - laureatki World Press Photo, wykonanymi podczas pobytu artystki w Łodzi w 2012 roku. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cel charytatywny.
fot. Jodi Bieber. Zdjęcie z kalendarza - styczeń 2013

Kalendarz Virako wydawany jest przez łódzką firmę deweloperską już od czterech lat. Myślą przewodnią był zamysł połączenia wysokiej wartości artystycznej z celem charytatywnym. Karty kalendarza zdobią zawsze dzieła wybitnych artystów. W 2012 r. były to fotografie Chrisa Niedenthala, rok wcześniej grafiki Janusza Kaniewskiego, który od 3 lat przygotowuje jego oprawę graficzną. W tym roku, Krzysztof Witkowski, prezes Virako Sp. z o.o. i zarazem pomysłodawca Kalendarza, zaprosił do współpracy Jodi Bieber.

Jodi Bieber przejechała prawie 3000 km, wykonała ponad 40 portretów oraz zdjęcia pejzażowe i martwe natury. Następnie w Johannesburgu, gdzie mieszka, wybrała 15 zdjęć, które stworzą tegoroczny Kalendarz pod nazwą "Some Kind of Wonderful". Każdy moment, każde wydarzenie, osoba, pejzaż może być wyjątkowe, piękne, niepowtarzalne. Trzeba je tylko takim pokazać - wyjaśnia swoją koncepcję autorka.

Jodi Bieber spędziła kilkanaście dni w Łodzi portretując jej mieszkańców. Praca ta współgra z jej projektem "Individualism", który polega na fotografowaniu ludzi w ich naturalnym otoczeniu. Dlatego Jodi wybierała swoich modeli m.in. na ulicy, basenie, obozie harcerskim, domu spokojnej starości, a potem często prosiła o zgodę na zrobienie zdjęcia w ich domach.

Miasto tworzą jego mieszkańcy. Jechałam do Łodzi z obawami, jak ludzie zareagują na udział w moim projekcie. Wybierałam z tłumu osoby, które są dla mnie interesujące. Komuś innemu mogą się wydać zupełnie zwyczajne i przeciętne. Łodzianie są wspaniali, bardzo otwarci i gościnni. Podczas całego pobytu właściwie nie spotkałam się z odmową. Ludzie chętnie godzili się na zdjęcia - powiedziała autorka opuszczając Polskę.

Jodi BieberSome Kind of Wonderful. Kalendarz Virako 2013

Wernisaż: 7.01.2012, godz. 18:00
Termin: 8.01-2.02.2013

Stara Galeria ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
17
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
17
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły