Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jan Grarup: "Haiti Aftermath" - wystawa w Leica Gallery Warszawa

0

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Leica Gallery Warszawa zaprasza na wystawę laureata konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011 Jana Grarupa "Haiti Aftermath", którą będzie można oglądać od 17 kwietnia do 17 maja 2012.
fot. Jan Grarup

Jan Grarup sfotografował tragiczne skutki trzęsienia ziemi jakie nawiedziło Haiti 12 stycznia 2010 roku. Fotografie z ogromną intensywnością pokazują ogrom katastrofy i los ocalałych. Zniszczenia są przerażające, utrudniające określenie ogromnej liczby ofiar i ich identyfikację. Liczbę ofiar śmiertelnych określono na 300 tysięcy, a dotkniętych katastrofą na ponad 3 miliony. Ta klęska żywiołowa uznana została za najpoważniejsze trzęsienie ziemi w historii Ameryki Południowej i Północnej.

Grarup pojechał na Haiti na zlecenie kilku międzynarodowych magazynów m.in. Le Monde i Russian Reporter z zadaniem pokazania historii, która byłaby czymś głębszym niż szybką, prasową relacją. Nieprzypadkowo wybrano go do tego zlecenia, Grarup pracę fotografa widzi bowiem jako misję i coś więcej niż zwykłą dokumentację wydarzeń. Jego mistrzami, których fotografią się inspiruje są Sebastiano Salgado i Eugene Smith. Pierwszy nawet kiedy pokazuje trudne i brutalne historie, ujmuje je w ekstremalnie piękne kadry pełne treści, drugi jest mistrzem w opowiadaniu historii. Takie też są czarno-białe zdjęcia z Haiti - to wysmakowane kompozycje pełne emocji.

Widzimy ludzi, którym trzęsienie ziemi zabrało wszystko co mieli: majątek, dach nad głową, przyjaciół i krewnych. Ich życie legło w gruzach, ich twarze wyrażają strach i rozpacz. Stracili wszystko co kiedykolwiek posiadali, a poszukując wody i żywności często muszą ryzykować stratę jednego co im pozostało - życia. Policja i prywatne agencje ochrony próbują chronić pozostałe zapasy żywności i nie wahają się w tym celu użyć broni. To co Grarup pokazuje na swoich zdjęciach, to często momenty graniczne w życiu człowieka.

fot. Jan Grarup

Jan Grarup (ur. w 1968 roku w Danii) w czasie trwającej już 18 lat kariery fotografuje wydarzenia związane z prawami człowieka i konfliktami. Jego prace potwierdzają zaangażowanie w rolę fotoreportera, jako świadka i wiarę w konieczność opowiadania historii o ludziach, którzy są pokrzywdzeni i często nie mają prawa głosu. Fotografie Grarupa pokazują ludzi w ekstremalnych momentach - rozpaczy, godności, cierpienia i nadziei. Mimo, że powstają w często odległych od Europy zakątkach świata, dotyczą nas wszystkich, bo są kroniką czasów w których żyjemy.

Grarup został nagrodzony większością prestiżowych nagród fotograficznych i nagród przyznawanych przez organizacje zajmujące się prawami człowieka: World Press Photo, UNICEF, W.Eugene Smith Foundation for Humanistic Photography, POYi i NPPA. W 2005 r. przyznano mu Visa d'Or na fotofestiwalu Visa Pour l'Image we Francji, za relację o uchodźcach z Darfuru.

Pracuje jako freelancer, jego prace regularnie pojawiają się w najważniejszych tytułach, jak Newsweek, The Guardian, Sunday Times Magazin (UK), Stern, GEO, Paris Match, la Repubblica i innych światowych tytułach. Mieszka pod Kopenhagą z żoną i trójką dzieci.

Jest współzałożycielem międzynarodowej agencji non profit NOOR z siedzibą w Amsterdamie, która wspiera twórczość i rozpowszechnianie prac fotoreporterów, mających na celu podniesienie poziomu świadomości, większe zrozumienie świata i przyczyniające się do tworzenia wizualnej historii ludzkości. Fundacja wspiera powstawanie fotograficznych projektów m.in. poprzez wystawy i publikacje stymulujące społeczny dialog. Jej misją jest dostarczanie impulsów do podjęcia tematu fotografii dokumentalnej i projektów edukacyjnych niosących filozofię Noor.

fot. Jan Grarup

Leica Oskar Barnack Award to prestiżowy i cieszący się wielką estymą międzynarodowy konkurs dla wysokiej jakości fotografii reportażowej ustanowiony w 1979 r., w setą rocznicę urodzin Oskara Barnacka, wynalazcy aparatu Leica. Nagroda przyznawana jest przez Leica Camera AG i wręczana w czasie festiwalu Rencontres Internationales de la Photographie w Arles, we Francji.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Danii w Polsce.

Jan GrarupHaiti Aftermath

Termin: 17.04-17.05.2012

Leica Gallery Warszawa
C. H. BlueCity, poziom +1
Aleje Jerozolimskie 179
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)