"Into the Wild" Szymona Szcześniaka w Leica Gallery Warszawa

0
Marcin Grabowiecki
22 Grudzień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
5 stycznia 2012 w Leica Gallery Warszawa odbędzie się wernisaż prac Szymona Szcześniaka połączony z promocją kalendarza "Leica 2012". Cykl "Into the Wild" powstawał podczas podróży do Kalifornii, która fotograf odbył w tym roku. Zapraszamy!
Szymon Szcześniak "Into the Wild"

Zdjęcia z cyklu "Into the Wild" są zapisem podróży przez Kalifornię, którą Szcześniak odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją a powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie fotografa - pragnienie powrotu na łono natury. Mając "w głowie" zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieff'a, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci. To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących artyście w podróży - dojmującej samotności, na przemian z olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu - uciekając przed przeszłością, cywilizacją, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje a o przyszłości się nie mówi.

Jest to bardzo osobisty projekt, o którym autor mówi: Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie. Jestem Im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.

Szymon Szcześniak ur. w 1975 r., Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004 r., wykładowca Akademii Fotografii, specjalizuje się w fotografii portretowej. Współpracuje z takimi pismami jak "Viva", "Playboy", "Zwierciadło", "Gala", "Twój Styl", "Przekrój", "Pani"; skupiając się głównie na portretowaniu znanych ludzi. Wystawiał m.in. w Port Autonome Gallery, Paryż (2004), OBOK Galeria ZPAF, Warszawa (2006), Yours Gallery, Warszawa (2007), Galeria MELON, Warszawa (2009).

Szymon Szcześniak "Into the Wild"
Wernisaż: 5.01.2012, godz. 19:00

Leica Gallery Warszawa
C.H. BlueCity, poziom +1
Aleje Jerozolimskie 179
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
50
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy wyniki kolejnej odsłony konkursu, organizowanego przez sklep fotograficznego e-oko.pl. Tym razem miał on skłonić uczestników do wyrwania się z codziennego...
31
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)