"Into the Wild" Szymona Szcześniaka w Leica Gallery Warszawa

5 stycznia 2012 w Leica Gallery Warszawa odbędzie się wernisaż prac Szymona Szcześniaka połączony z promocją kalendarza "Leica 2012". Cykl "Into the Wild" powstawał podczas podróży do Kalifornii, która fotograf odbył w tym roku. Zapraszamy!
Szymon Szcześniak "Into the Wild"

Zdjęcia z cyklu "Into the Wild" są zapisem podróży przez Kalifornię, którą Szcześniak odbył w 2011 roku. Przedstawiają ludzi i miejsca, w których żyją a powstały w miejscowościach: Bombay Beach, Salton Sea, Niland, Death Valley, Ballarat, Slab City i Joshua Tree.

Podróż tylko częściowo zaspokoiła marzenie fotografa - pragnienie powrotu na łono natury. Mając "w głowie" zdjęcia krajobrazów Jean Loup Sieff'a, pożyczył samochód i skierował się na pustkowia, do Doliny Śmierci. To było jak daleka podróż w odwiedziny u starych znajomych, których od dawna się nie widziało. Godziny jazdy po pustkowiu wprowadzają w pewnego rodzaju trans, który oczyszcza umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Ten nastrój jest bardzo odczuwalny w fotografiach, pełnych skrajnych uczuć towarzyszących artyście w podróży - dojmującej samotności, na przemian z olbrzymim zachwytem przyrodą i ludźmi.

W oślepiającym świetle wschodzącego słońca pustyni rozpadająca się architektura przypomina tu scenografię filmową. Bez elektryczności, wody i innych udogodnień, kilka domów letniskowych i przyczep kempingowych. Skupisko ludzi, którzy z rożnych przyczyn znaleźli się w tym samym miejscu - uciekając przed przeszłością, cywilizacją, prawem, swoimi demonami i systemem. Czas tu nie istnieje a o przyszłości się nie mówi.

Jest to bardzo osobisty projekt, o którym autor mówi: Czuję absolutne uwielbienie i ogromny szacunek dla tych facetów. Każdy z nich opowiedział mi jakąś historię. Stając przed obiektywem mojej Leiki podarował mi cząstkę siebie. Jestem Im za to ogromnie wdzięczny. Mam nadzieję, że ślad tej więzi pomiędzy fotografem i bohaterem fotografii pozostał na moich kadrach.

Szymon Szcześniak ur. w 1975 r., Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004 r., wykładowca Akademii Fotografii, specjalizuje się w fotografii portretowej. Współpracuje z takimi pismami jak "Viva", "Playboy", "Zwierciadło", "Gala", "Twój Styl", "Przekrój", "Pani"; skupiając się głównie na portretowaniu znanych ludzi. Wystawiał m.in. w Port Autonome Gallery, Paryż (2004), OBOK Galeria ZPAF, Warszawa (2006), Yours Gallery, Warszawa (2007), Galeria MELON, Warszawa (2009).


Szymon Szcześniak "Into the Wild"
Wernisaż: 5.01.2012, godz. 19:00

Leica Gallery Warszawa
C.H. BlueCity, poziom +1
Aleje Jerozolimskie 179
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8