Kanadyjczyk w Warszawie. Stereoskopowy obraz stolicy lat 60.

0
Marcin Grabowiecki
25 Maj 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Wystawa "Canadian Photographer In Warsaw" to zapis podróży po Warszawie lat 60. nieznanego Kanadyjczyka. Tajemniczy autor (lub autorka) slajdów odbył spacer po wielu zakątkach stolicy takich jak Stare Miasto, Wilanów, Łazienki, ale również mniej turystycznych miejscach, wśród których znalazły się: Stadion Dziesięciolecia czy MDM, ukazując życie codzienne ówczesnych mieszkańców stolicy. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 26 maja o godz. 19:00 w Fotoplastikonie Warszawskim. Wstęp wygłosi Jerzy S. Majewski, autor przewodnika "Spacerownik. Warszawa śladami PRL-u". Podczas wernisażu zaśpiewa Katarzyna Warno w akompaniamencie Wojciecha Pulcyna.
Niezwykły zestaw zdjęć prezentujący stolicę lat 60. jest zapisem podróży po Warszawie nieznanego Kanadyjczyka, który w latach 60. odbył podróż po Europie odwiedzając wiele stolic Starego Kontynentu w tym właśnie Warszawę. Na zdjęciach, obok obowiązkowych dzisiaj na turystycznej mapie punktów, tj. Stare Miasto, Wilanów, Krakowskie Przedmieście, Łazienki zobaczyć można rejony popularne w latach 60., będące wizytówką socjalistycznej Warszawy, tj. MDM, Muranów, okolice ul. Kruczej czy Stadion Dziesięciolecia. Część kolekcji stanowią zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców stolicy. To fotografie pokazujące sceny uliczne, ludzi spieszących się do pracy, czy pasażerów tłumnie oblegających przystanki tramwajowe. Wystawa "Canadian Photographer In Warsaw" to niezwykły obraz Warszawy okresu PRL-u oczami cudzoziemca.

Stolica, w burzliwych latach 60., zostaje przedstawiona jako miasto podnoszące się powoli z gruzów po zniszczeniach II wojny światowej, które nabiera zupełnie nowego oblicza - wzorcowej stolicy państwa socjalistycznego. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Tomasza Bielawskiego, członka Polskiego Klubu Stereoskopowego, wielokrotnie już współpracującego z Fotoplastikonem Warszawskim.

Polecamy!


Canadian Photographer In Warsaw
Wernisaż: 26.05.2011, godz. 19:00
Termin: od 27.05.2011
wt-sb, godz. 10:00-18:00

Fotoplastikon Warszawski
Al. Jerozolimskie 51
(w oficynie kamienicy)
WarszawaSłowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0