"Ludzie Starówki" - fotografie powstańcze i obozowe Wiesława Chrzanowskiego

Wystawę powstańczych fotografii Wiesława Chrzanowskiego możemy oglądać już od dziś, 2 sierpnia w Fotoplastikonie Warszawskim. To ważne świadectwo tamtego czasu będzie dostępne dla odwiedzających do 10 września 2011.
fot. Wiesław Chrzanowski

Fotoplastikon Warszawski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na wystawę zdjęć wykonanych w czasie Powstania Warszawskiego, autorstwa Por. Wiesława Chrzanowskiego, uczestnika Powstania (pseudonim "Wiesław", "Saper"). Autor udokumentował walki Kompani "Anna" na Starym Mieście i w Śródmieściu oraz utrwalił życie Powstańców w obozach jenieckich.

Z fotografii Chrzanowskiego możemy odczytać wiele wydarzeń z okresu Powstania, przede wszystkim tragiczny wybuch czołgu-pułapki 13 sierpnia przy ulicy Kilińskiego, ujęcia z ulicy Długiej w okolicy włazu do kanału, którym ewakuowały się oddziały powstańcze oraz przekop w Alejach Jerozolimskich, jedyne połączenie między Śródmieściem Południowym a Północnym. Wiesław Chrzanowski fotografował w ruchu, uwiecznił biegnących tuż za nim kolegów. Tworzył reportaże fotograficzne, a zmieniające się warunki zachęcały do uwiecznienia wydarzeń. Uchwycenie emocji danej chwili to ważna cecha fotografii Wiesława Chrzanowskiego.

Na wystawę zapraszamy od 2 sierpnia do 10 września (od wtorku do soboty) w godz. 10:00-18:00, a w każdą niedzielę na cykl "Zakochaj się w Warszawie w niedzielę" w godz. 10:00-18:00.


Ludzie Starówki - fotografie powstańcze i obozowe Wiesława Chrzanowskiego
Termin: 2.08-10.09.2011

Fotoplastikon Warszawski
Al. Jerozolimskie 51
(w oficynie kamienicy)
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12