"Ludzie Starówki" - fotografie powstańcze i obozowe Wiesława Chrzanowskiego

Wystawę powstańczych fotografii Wiesława Chrzanowskiego możemy oglądać już od dziś, 2 sierpnia w Fotoplastikonie Warszawskim. To ważne świadectwo tamtego czasu będzie dostępne dla odwiedzających do 10 września 2011.
fot. Wiesław Chrzanowski

Fotoplastikon Warszawski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na wystawę zdjęć wykonanych w czasie Powstania Warszawskiego, autorstwa Por. Wiesława Chrzanowskiego, uczestnika Powstania (pseudonim "Wiesław", "Saper"). Autor udokumentował walki Kompani "Anna" na Starym Mieście i w Śródmieściu oraz utrwalił życie Powstańców w obozach jenieckich.

Z fotografii Chrzanowskiego możemy odczytać wiele wydarzeń z okresu Powstania, przede wszystkim tragiczny wybuch czołgu-pułapki 13 sierpnia przy ulicy Kilińskiego, ujęcia z ulicy Długiej w okolicy włazu do kanału, którym ewakuowały się oddziały powstańcze oraz przekop w Alejach Jerozolimskich, jedyne połączenie między Śródmieściem Południowym a Północnym. Wiesław Chrzanowski fotografował w ruchu, uwiecznił biegnących tuż za nim kolegów. Tworzył reportaże fotograficzne, a zmieniające się warunki zachęcały do uwiecznienia wydarzeń. Uchwycenie emocji danej chwili to ważna cecha fotografii Wiesława Chrzanowskiego.

Na wystawę zapraszamy od 2 sierpnia do 10 września (od wtorku do soboty) w godz. 10:00-18:00, a w każdą niedzielę na cykl "Zakochaj się w Warszawie w niedzielę" w godz. 10:00-18:00.


Ludzie Starówki - fotografie powstańcze i obozowe Wiesława Chrzanowskiego
Termin: 2.08-10.09.2011

Fotoplastikon Warszawski
Al. Jerozolimskie 51
(w oficynie kamienicy)
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6