Morowe Panny w Fotoplastikonie Warszawskim

0
Marcin Grabowiecki
16 Lipiec 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę będącą opowieścią o tytułowych "Morowych Pannach" - czyli kobietach silnych świadomych i szczęśliwych, od początku XX wieku, aż po chwilę obecną. Zdjęcia pochodzące ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, prezentowane będą do 25 lipca w Fotoplastikonie Warszawskim.

"Morowe Panny" to wystawa zorganizowana w ramach najnowszego projektu muzycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Na 47 fotografiach zostały zestawione różne Warszawianki, te znane i mniej znane, reprezentujące Warszawę różnych okresów. Poza rozpoznawalnymi kobietami ze świata mediów, np. znana dziennikarka i felietonistka - Agata Passent, popularna aktorka Anna Milewska, czy znakomita poetka i autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka; na wystawie znalazły się także fotografie anonimowych warszawianek - cichych bohaterek swoich czasów: matka z dziećmi na spacerze w łazienkach Królewskich z początku wieku, kobieta na trybunie honorowej manifestacji patriotycznej na ul. Marszałkowskiej z 1905 roku i pierwsza warszawska handlarka na zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim ul. Pięknej - one także zasługują na miano "Morowych Panien".

Zdjęcia prezentowane będą do 25 lipca, od wtorku do soboty, w godz. 10.00-18.00, w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51.

Tytułowe "Morowe Panny" są jedna z myśli przewodnich tegorocznych obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najnowszy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego "Morowe Panny" to historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Na płycie zaśpiewają: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. 28 lipca o godz. 20:00 w Parku Wolności Muzeum odbędzie się koncert promujący wydawnictwo. Wstęp po zakupie biletu normalnego do Muzeum.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Piękna, brutalna, wzruszająca i wstrząsająca. Europa Środkowa w książkach fotograficznych
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wyjątkową wystawę „Fotoblok", która pozwoli spojrzeć na bliski nam kawałek świata przez pryzmat photobooków...
8
0
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
Ruszył cashback Panasonic Lumix - aparaty i obiektywy do 1000 zł taniej
W ramach najnowszej promocji, kupując poszczególne modele aparatów i obiektywów możemy uzyskać zwrot części wydanych na nie pieniędzy. W ofercie m.in. flagowce GH5 i...
4
0
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Kobiety, numerologia i ukryte symbole. Wystawa Borysa Makarego w Walencji
Borys Makary otwiera indywidualną wystawę w galerii NUE w Walencji. Projekt „They were” to man-rayowskie spojrzenie na postać kobiety. Wernisaż już 8...
31
4
Powiązane artykuły