Morowe Panny w Fotoplastikonie Warszawskim

Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę będącą opowieścią o tytułowych "Morowych Pannach" - czyli kobietach silnych świadomych i szczęśliwych, od początku XX wieku, aż po chwilę obecną. Zdjęcia pochodzące ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, prezentowane będą do 25 lipca w Fotoplastikonie Warszawskim.

"Morowe Panny" to wystawa zorganizowana w ramach najnowszego projektu muzycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Na 47 fotografiach zostały zestawione różne Warszawianki, te znane i mniej znane, reprezentujące Warszawę różnych okresów. Poza rozpoznawalnymi kobietami ze świata mediów, np. znana dziennikarka i felietonistka - Agata Passent, popularna aktorka Anna Milewska, czy znakomita poetka i autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka; na wystawie znalazły się także fotografie anonimowych warszawianek - cichych bohaterek swoich czasów: matka z dziećmi na spacerze w łazienkach Królewskich z początku wieku, kobieta na trybunie honorowej manifestacji patriotycznej na ul. Marszałkowskiej z 1905 roku i pierwsza warszawska handlarka na zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim ul. Pięknej - one także zasługują na miano "Morowych Panien".

Zdjęcia prezentowane będą do 25 lipca, od wtorku do soboty, w godz. 10.00-18.00, w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51.

Tytułowe "Morowe Panny" są jedna z myśli przewodnich tegorocznych obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najnowszy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego "Morowe Panny" to historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Na płycie zaśpiewają: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. 28 lipca o godz. 20:00 w Parku Wolności Muzeum odbędzie się koncert promujący wydawnictwo. Wstęp po zakupie biletu normalnego do Muzeum.
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12