Morowe Panny w Fotoplastikonie Warszawskim

0
Marcin Grabowiecki
16 Lipiec 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę będącą opowieścią o tytułowych "Morowych Pannach" - czyli kobietach silnych świadomych i szczęśliwych, od początku XX wieku, aż po chwilę obecną. Zdjęcia pochodzące ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, prezentowane będą do 25 lipca w Fotoplastikonie Warszawskim.

"Morowe Panny" to wystawa zorganizowana w ramach najnowszego projektu muzycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Na 47 fotografiach zostały zestawione różne Warszawianki, te znane i mniej znane, reprezentujące Warszawę różnych okresów. Poza rozpoznawalnymi kobietami ze świata mediów, np. znana dziennikarka i felietonistka - Agata Passent, popularna aktorka Anna Milewska, czy znakomita poetka i autorka tekstów piosenek Agnieszka Osiecka; na wystawie znalazły się także fotografie anonimowych warszawianek - cichych bohaterek swoich czasów: matka z dziećmi na spacerze w łazienkach Królewskich z początku wieku, kobieta na trybunie honorowej manifestacji patriotycznej na ul. Marszałkowskiej z 1905 roku i pierwsza warszawska handlarka na zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim ul. Pięknej - one także zasługują na miano "Morowych Panien".

Zdjęcia prezentowane będą do 25 lipca, od wtorku do soboty, w godz. 10.00-18.00, w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51.

Tytułowe "Morowe Panny" są jedna z myśli przewodnich tegorocznych obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najnowszy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego "Morowe Panny" to historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Na płycie zaśpiewają: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, Paresłów. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. 28 lipca o godz. 20:00 w Parku Wolności Muzeum odbędzie się koncert promujący wydawnictwo. Wstęp po zakupie biletu normalnego do Muzeum.
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego z Marcinem Krukiem
Reportaż to coraz bardziej popularny trend w fotografii ślubnej. Jeżeli chcielibyście rozwijać się w tym kierunku, zarezerwujcie w swoim kalendarzu datę 20...
0
0
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
430 zł rabatu przy zakupie aparatów Fujifilm X-T3 i X-T30 wraz z obiektywem
Fujifilm rusza z wakacyjną promocją na modele X-T3 i X-T30. Do 22 września, kupując aparat w zestawie z wybranymi szkłami możemy otrzymać 430 zł rabatu.
0
0
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”
Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia...
0
0