Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii w Fotoplastikonie Warszawskim

Od piątku, 25 marca w Fotoplastikonie Warszawskim możemy oglądać pochodzące z lat 50. zdjęcia Albanii. Są one zapisem podróży anonimowego autora po niemal całym kraju. Na zdjęciach obok pozostałości starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster. Wernisaż 24 marca o godz. 19:00.

Wystawa "Na tropie dawnej Shqipërii. Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii", którą będziemy mogli oglądać w Fotoplastikonie to 47 stereoskopowych, kolorowych zdjęć będących zapisem podróży po najbardziej znanych rejonach tego najmniej znanego kraju Europy.

Tajemniczy autor (lub autorka) slajdów odbył podróż po niemal całym kraju: od Shkodër, przez Elbasan, Durrës, aż do Sarandë. Na zdjęciach obok pozostałości starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster - obiecują organizatorzy - Dużą część kolekcji stanowią zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców. To między innymi fotografie przedstawiające sceny uliczne, mężczyzn przy pracy czy kobiety w regionalnych strojach ludowych.

Niewątpliwymi walorami prezentowanego zbioru zdjęć jest jego temat, czyli codzienność Albanii w burzliwych latach 50., a także sposób w jaki została ona przedstawiona: senny i trochę tajemniczy obraz wyłaniający się z fotografii sprawia wrażenie jakby kraj ten stał na uboczu z dala od wydarzeń rozgrywających się w tym czasie na reszcie kontynentu europejskiego.


W ramach wernisażu, który odbędzie się 24 marca o godz. 19:00 przewidziano występ albańskiego zespołu Sharena oraz regionalny poczęstunek.

Wystawa jest organizowana pod patronatem Ambasady Albanii w Polsce.


Na tropie dawnej Shqipërii. Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii
Wernisaż: 24.03.2011, godz. 19:00

Fotoplastikon Warszawski
Oficyna kamienicy
al. Jerozolimskie 51
Warszawa


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4