Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii w Fotoplastikonie Warszawskim

0
Marcin Grabowiecki
23 Marzec 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Od piątku, 25 marca w Fotoplastikonie Warszawskim możemy oglądać pochodzące z lat 50. zdjęcia Albanii. Są one zapisem podróży anonimowego autora po niemal całym kraju. Na zdjęciach obok pozostałości starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster. Wernisaż 24 marca o godz. 19:00.

Wystawa "Na tropie dawnej Shqipërii. Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii", którą będziemy mogli oglądać w Fotoplastikonie to 47 stereoskopowych, kolorowych zdjęć będących zapisem podróży po najbardziej znanych rejonach tego najmniej znanego kraju Europy.

Tajemniczy autor (lub autorka) slajdów odbył podróż po niemal całym kraju: od Shkodër, przez Elbasan, Durrës, aż do Sarandë. Na zdjęciach obok pozostałości starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster - obiecują organizatorzy - Dużą część kolekcji stanowią zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców. To między innymi fotografie przedstawiające sceny uliczne, mężczyzn przy pracy czy kobiety w regionalnych strojach ludowych.

Niewątpliwymi walorami prezentowanego zbioru zdjęć jest jego temat, czyli codzienność Albanii w burzliwych latach 50., a także sposób w jaki została ona przedstawiona: senny i trochę tajemniczy obraz wyłaniający się z fotografii sprawia wrażenie jakby kraj ten stał na uboczu z dala od wydarzeń rozgrywających się w tym czasie na reszcie kontynentu europejskiego.


W ramach wernisażu, który odbędzie się 24 marca o godz. 19:00 przewidziano występ albańskiego zespołu Sharena oraz regionalny poczęstunek.

Wystawa jest organizowana pod patronatem Ambasady Albanii w Polsce.


Na tropie dawnej Shqipërii. Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii
Wernisaż: 24.03.2011, godz. 19:00

Fotoplastikon Warszawski
Oficyna kamienicy
al. Jerozolimskie 51
Warszawa


Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
7
0
Powiązane artykuły