Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii w Fotoplastikonie Warszawskim

Od piątku, 25 marca w Fotoplastikonie Warszawskim możemy oglądać pochodzące z lat 50. zdjęcia Albanii. Są one zapisem podróży anonimowego autora po niemal całym kraju. Na zdjęciach obok pozostałości starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster. Wernisaż 24 marca o godz. 19:00.

Wystawa "Na tropie dawnej Shqipërii. Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii", którą będziemy mogli oglądać w Fotoplastikonie to 47 stereoskopowych, kolorowych zdjęć będących zapisem podróży po najbardziej znanych rejonach tego najmniej znanego kraju Europy.

Tajemniczy autor (lub autorka) slajdów odbył podróż po niemal całym kraju: od Shkodër, przez Elbasan, Durrës, aż do Sarandë. Na zdjęciach obok pozostałości starożytnych budowli zobaczymy także strzeliste wieże średniowiecznych minaretów, ruchliwe ulice Tirany oraz skąpane słońcem zakątki Butrinti i Gijokaster - obiecują organizatorzy - Dużą część kolekcji stanowią zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców. To między innymi fotografie przedstawiające sceny uliczne, mężczyzn przy pracy czy kobiety w regionalnych strojach ludowych.

Niewątpliwymi walorami prezentowanego zbioru zdjęć jest jego temat, czyli codzienność Albanii w burzliwych latach 50., a także sposób w jaki została ona przedstawiona: senny i trochę tajemniczy obraz wyłaniający się z fotografii sprawia wrażenie jakby kraj ten stał na uboczu z dala od wydarzeń rozgrywających się w tym czasie na reszcie kontynentu europejskiego.


W ramach wernisażu, który odbędzie się 24 marca o godz. 19:00 przewidziano występ albańskiego zespołu Sharena oraz regionalny poczęstunek.

Wystawa jest organizowana pod patronatem Ambasady Albanii w Polsce.


Na tropie dawnej Shqipërii. Stereoskopowa podróż po zakątkach Albanii
Wernisaż: 24.03.2011, godz. 19:00

Fotoplastikon Warszawski
Oficyna kamienicy
al. Jerozolimskie 51
Warszawa


słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1