Wystawa "Stany graniczne" Arkadiusza Goli w Katowicach

Muzeum Śląskie zaprasza na wystawę prac utalentowanego śląskiego fotografa, reportera Dziennika Zachodniego, Arkadiusza Goli. Prezentacja zawierająca prace z lat 1991-2011 ma charakter retrospektywy, podsumowujący dwudziestolecie zmagań autora z fotografią. Ekspozycja będzie dostępna dla oglądających od 15 kwietnia do 29 maja 2011. Polecamy!
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
fot. Arek Gola

Prace Goli są dokumentami osadzonymi we współczesnych realiach życia na Górnym Śląsku. Autor penetruje różne środowiska i przestrzenie, tworząc zbiorowy portret grup społecznych, których życie jest wplecione w determinujące je otoczenie i zmieniające się oblicze przemysłu na Górnym Śląsku. Obrazy są autorskimi refleksjami, tworzą wielowątkową opowieść o ludziach mieszkających na obrzeżach miast.

W fotografii Golę interesuje przede wszystkim człowiek, jego praca, otoczenie. Jest miłośnikiem Śląska, bo właśnie tam, odnajduje szczególną siłę wyrazu, której dynamikę kształtuje charakter współczesnych zmian i tempo przemijania tradycyjnego Śląska.

Autor wypowiada się najchętniej w fotografii reportażowej, uznając siłę jej wypowiedzi za najważniejszą cechę tego medium. W jego dokumencie nie chodzi jednak o dosłowność fotografii, ale o odnajdywanie owego drugiego dna zaopatrzonego w bogactwo sensów uniwersalnych. Ponadczasowych wartości i walorów tej fotografii należy szukać zarówno w spójnych, ale zróżnicowanych formach, jak i w potencjale interpretacji zawartym w przekazie fotograficznym.

W ramach "Nocy w Muzeum Śląskim" odbędzie się "Nocne spotkanie z fotografią", w czasie którego autor na swojej wystawie opowie o granicach subiektywizmu w fotografii dokumentalnej. Spotkanie dodatkowo zilustrują pokazy multimedialne prac nieeksponowanych na wystawie.

Kuratorką wystawy jest Danuta Kowalik Dura.

Arek GolaStany graniczne

Termin: 15.04-29.05.2011

Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice

fot. Arek Gola
fot. Arek Gola
fot. Arek Gola
fot. Arek Gola
fot. Arek Gola
fot. Arek Gola
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Arkadiusz Gola
logo logo
Magazyny
Zamów