"Kobiece komórki" w Starej Galerii ZPAF

0

Autor: Marcin Grabowiecki

3 Marzec 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do Starej Galerii ZPAF na wystawę trzech członkiń Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików - Anny Musiałówny, Jolanty Rycerskiej i Basi Sokołowskiej. Każda z nich należy do innego pokolenia i reprezentuje inną dziedzinę fotografii - od reportażu po fotografię inscenizowaną. Połączyła je tematyka związana z kobiecością oraz technologia, czyli aparat w telefonie komórkowym Nokia N8. Prezentację zatytułowaną "Kobiece komórki" będzie można oglądać od 9 marca do 1 kwietnia 2011 w Warszawie.
fot. Anna Musiałówna

Nad projektem "Kobiece komórki" pracowały trzy znakomite artystki - Anna Musiałówna, Jolanta Rycerska i Basia Sokołowska. Połączyła je tematyka ściśle związana z kobietą i kobiecością oraz technologia, czyli aparat w telefonie komórkowym Nokia N8, którym zrealizowane zostały projekty autorskie. Będzie to wystawa różnorodna, znajdziemy na niej bajeczne foto-rebusy Basi Sokołowskiej, mozaikę fotograficzną Jolanty Rycerskiej, dokument intymny kobiet w ich sypialniach Anny Musiałówny.

Anna Musiałówna skupiając się na ludziach i tworzonym przez nich świecie, przygotowuje cykl "Łóżko", w którym przedstawi kobiety w łóżku, które według autorki jest meblem magicznym, siedliskiem najlepszych i najgorszych doznań, powiernikiem myśli, marzeń i tajemnic. Zostawiamy w nim połowę życia - tę najbliższą prawdy o nas samych. Wszystkie portrety zrobione zostaną w sypialniach prywatnych domów, każde zdjęcie opatrzone zostanie krótkim opisem dotyczących kobiet na poszczególnych zdjęciach.

fot. Anna Musiałówna

Jolanta Rycerska tworząca dotychczas w poetyckiej konwencji klasycznej fotografii czarno-białej zaprezentuje instalację badającą zapisem strumienia wizualnej percepcji kobiety podczas tygodnia z jej życia. "Mozaika. Obrazy i myśli" będzie fotograficzną wizualizacją ciągłego i wzajemnego nakładania się na siebie różnych rozdziałów codzienności w życiu współczesnej kobiety. Funkcjonujące mentalnie jako odrębne tematy: ciało, bliscy, myśli o przemijaniu czy świat zewnętrzny złożą się na autoportret stworzony z nieskończonego ciągu wizualnych cząstek.

Basia Sokołowska traktuje temat z przymrużeniem oka, rezultatem jej pracy będą fotografie inscenizowane nawiązujące do jej wczesnych prac. "Dla księżniczek i królowych" to swego rodzaju humorystyczne rebusy o różnych archetypach kobiet. Jak mówi autorka - w każdej z nas jest księżniczka, która uczy się być królową, a jak już się nauczy to jest królową władającą swoim imperium.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

fot. Anna Musiałówna

Anna Musiałówna urodziła się w 1948 r. w Suchedniowie. Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Warszawie, otrzymując dyplom zawodowego tancerza i tytuł artysty baletu. Do 1971 roku tancerka Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie. W wieku 23 lat na skutek wypadku podczas próby straciła możliwość wykonywania zawodu. Wybitna fotoreporterka, fotoreporter tygodnika "Polityka", prezes Stowarzyszenia Dokumentalistów "DROGA", członek ZPAF. Współpracowała z nieistniejącymi już tygodnikami "itd" oraz "Razem". Kuratorka wystawy "Polska lat 70.", animatorka życia fotograficznego w Polsce. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, od 30 lat jest wierna jednemu gatunkowi fotografii (ludzie w otaczającej ich rzeczywistości, bohaterowie wyciągnięci z tłumu reprezentujący los polskiego społeczeństwa). Nigdy nie używa flesza. Fotografuje w świetle zastanym. W równym stopniu ceni sobie sam proces twórczy, jak kontakt z człowiekiem i efekt końcowy w postaci fotografii. Jej prace zawierają obraz najważniejszych problemów społecznych i dokumentację polskiej rzeczywistość. Wystawy: indywidualna prezentacja autorów "Polityki" drukujących w rubryce "Na własne oczy" - KMPiK na terenie całego kraju, udział w konkursach "Polskiej Fotografii Prasowej" - Warszawa 1974 (Nagroda), 1975 (Nagroda), 1976 (Nagroda), Galeria Krytyków w Warszawie, Stara Galeria ZPAF, Galeria Wrocławska ZPAF, Galeria B&B Bielsko Biała (fotografia socjologiczna), Plenerowa Wystawa autorów "Polityki" w miejscowościach nadmorskich - 2004, OWF "Gdzie jesteśmy ?" - 2005, "Dokument czasu lata 1970-1980", Dokumentalistki - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Fotografie w zbiorach Muzeum Historii Fotografii - Kraków (prace czarno-białe z lat 1970-1980).

fot. Jolanta Rycerska

Jolanta Rycerska - urodzona w Lublinie w 1971 roku. Studiowała Filozofię Teoretyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - specjalizacja: Filozofia sztuki. Fotograf, autorka tekstów poetyckich. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. W styczniu 2004 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografie prezentowała na kilkunastu wystawach fotograficznych. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw i projektów. Aktualnie Prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i kuratorka Galerii Jabłkowskich w Warszawie. Najważniejsze wystawy: prezentacja cykli w ramach międzynarodowego festiwalu fotografii w Łodzi (2005), "Pejzaż" (2006) - wystawa w ramach FotoArtFestiwalu w Bielsku Białej, ważniejsze wystawy indywidualne "Portret przechodnia" - Galeria Jabłkowskich w Warszawie (2008), "Ten świat" - Galeria Ateneum Młodych (2008), "Poetyka trwania" (2010) - Galeria Domek Romański - Dolnośląskie Centrum Kultury, Wrocław

fot. Jolanta Rycerska

Basia Sokołowska - urodzona we Wrocławiu w 1961 studiowała Historię Sztuki w Warszawie. W pierwszych miesiącach stanu wojennego, dotarła przez Mongolię i Chiny do Australii. Po ukończeniu studiów na Univiersity of Sydney pracowała w muzeum Art Gallery of New South Wales w Sydney jednocześnie zajmując się fotografią. Zaczęła wystawiać na początku lat 90-tych. Główne cykle fotograficzne jej autorstwa to Carmen Infinitum (1990--91), Interior/Mieszkanie (1993), Poza powierzchnię (1994), Cienie nieśmiertelności (1995), Ars Moriendi (1998) i Chrysalis (2004), z których większość była wystawiana w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i prezentowana na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i grupowych w Australii i Europie, a ostatnio także w Japonii. Jej prace znajdują się w zbiorach Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii. Obecnie mieszka w Warszawie.

fot. Jolanta Rycerska

Kobiece komórki
Anna Musiałówna, Jolanta Rycerska i Basia Sokołowska
Termin: 9.03-1.04.2011

Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

fot. Basia Sokołowska
fot. Basia Sokołowska
fot. Basia Sokołowska
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
4
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)