"Kobiece komórki" w Starej Galerii ZPAF

0
Marcin Grabowiecki
3 Marzec 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do Starej Galerii ZPAF na wystawę trzech członkiń Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików - Anny Musiałówny, Jolanty Rycerskiej i Basi Sokołowskiej. Każda z nich należy do innego pokolenia i reprezentuje inną dziedzinę fotografii - od reportażu po fotografię inscenizowaną. Połączyła je tematyka związana z kobiecością oraz technologia, czyli aparat w telefonie komórkowym Nokia N8. Prezentację zatytułowaną "Kobiece komórki" będzie można oglądać od 9 marca do 1 kwietnia 2011 w Warszawie.
fot. Anna Musiałówna
Nad projektem "Kobiece komórki" pracowały trzy znakomite artystki - Anna Musiałówna, Jolanta Rycerska i Basia Sokołowska. Połączyła je tematyka ściśle związana z kobietą i kobiecością oraz technologia, czyli aparat w telefonie komórkowym Nokia N8, którym zrealizowane zostały projekty autorskie. Będzie to wystawa różnorodna, znajdziemy na niej bajeczne foto-rebusy Basi Sokołowskiej, mozaikę fotograficzną Jolanty Rycerskiej, dokument intymny kobiet w ich sypialniach Anny Musiałówny.

Anna Musiałówna skupiając się na ludziach i tworzonym przez nich świecie, przygotowuje cykl "Łóżko", w którym przedstawi kobiety w łóżku, które według autorki jest meblem magicznym, siedliskiem najlepszych i najgorszych doznań, powiernikiem myśli, marzeń i tajemnic. Zostawiamy w nim połowę życia - tę najbliższą prawdy o nas samych. Wszystkie portrety zrobione zostaną w sypialniach prywatnych domów, każde zdjęcie opatrzone zostanie krótkim opisem dotyczących kobiet na poszczególnych zdjęciach.
fot. Anna Musiałówna

Jolanta Rycerska tworząca dotychczas w poetyckiej konwencji klasycznej fotografii czarno-białej zaprezentuje instalację badającą zapisem strumienia wizualnej percepcji kobiety podczas tygodnia z jej życia. "Mozaika. Obrazy i myśli" będzie fotograficzną wizualizacją ciągłego i wzajemnego nakładania się na siebie różnych rozdziałów codzienności w życiu współczesnej kobiety. Funkcjonujące mentalnie jako odrębne tematy: ciało, bliscy, myśli o przemijaniu czy świat zewnętrzny złożą się na autoportret stworzony z nieskończonego ciągu wizualnych cząstek.

Basia Sokołowska traktuje temat z przymrużeniem oka, rezultatem jej pracy będą fotografie inscenizowane nawiązujące do jej wczesnych prac. "Dla księżniczek i królowych" to swego rodzaju humorystyczne rebusy o różnych archetypach kobiet. Jak mówi autorka - w każdej z nas jest księżniczka, która uczy się być królową, a jak już się nauczy to jest królową władającą swoim imperium.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog.
fot. Anna Musiałówna

Anna Musiałówna urodziła się w 1948 r. w Suchedniowie. Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową w Warszawie, otrzymując dyplom zawodowego tancerza i tytuł artysty baletu. Do 1971 roku tancerka Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie. W wieku 23 lat na skutek wypadku podczas próby straciła możliwość wykonywania zawodu. Wybitna fotoreporterka, fotoreporter tygodnika "Polityka", prezes Stowarzyszenia Dokumentalistów "DROGA", członek ZPAF. Współpracowała z nieistniejącymi już tygodnikami "itd" oraz "Razem". Kuratorka wystawy "Polska lat 70.", animatorka życia fotograficznego w Polsce. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, od 30 lat jest wierna jednemu gatunkowi fotografii (ludzie w otaczającej ich rzeczywistości, bohaterowie wyciągnięci z tłumu reprezentujący los polskiego społeczeństwa). Nigdy nie używa flesza. Fotografuje w świetle zastanym. W równym stopniu ceni sobie sam proces twórczy, jak kontakt z człowiekiem i efekt końcowy w postaci fotografii. Jej prace zawierają obraz najważniejszych problemów społecznych i dokumentację polskiej rzeczywistość. Wystawy: indywidualna prezentacja autorów "Polityki" drukujących w rubryce "Na własne oczy" - KMPiK na terenie całego kraju, udział w konkursach "Polskiej Fotografii Prasowej" - Warszawa 1974 (Nagroda), 1975 (Nagroda), 1976 (Nagroda), Galeria Krytyków w Warszawie, Stara Galeria ZPAF, Galeria Wrocławska ZPAF, Galeria B&B Bielsko Biała (fotografia socjologiczna), Plenerowa Wystawa autorów "Polityki" w miejscowościach nadmorskich - 2004, OWF "Gdzie jesteśmy ?" - 2005, "Dokument czasu lata 1970-1980", Dokumentalistki - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Fotografie w zbiorach Muzeum Historii Fotografii - Kraków (prace czarno-białe z lat 1970-1980).
fot. Jolanta Rycerska

Jolanta Rycerska - urodzona w Lublinie w 1971 roku. Studiowała Filozofię Teoretyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - specjalizacja: Filozofia sztuki. Fotograf, autorka tekstów poetyckich. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. W styczniu 2004 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografie prezentowała na kilkunastu wystawach fotograficznych. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw i projektów. Aktualnie Prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i kuratorka Galerii Jabłkowskich w Warszawie. Najważniejsze wystawy: prezentacja cykli w ramach międzynarodowego festiwalu fotografii w Łodzi (2005), "Pejzaż" (2006) - wystawa w ramach FotoArtFestiwalu w Bielsku Białej, ważniejsze wystawy indywidualne "Portret przechodnia" - Galeria Jabłkowskich w Warszawie (2008), "Ten świat" - Galeria Ateneum Młodych (2008), "Poetyka trwania" (2010) - Galeria Domek Romański - Dolnośląskie Centrum Kultury, Wrocław
fot. Jolanta Rycerska

Basia Sokołowska - urodzona we Wrocławiu w 1961 studiowała Historię Sztuki w Warszawie. W pierwszych miesiącach stanu wojennego, dotarła przez Mongolię i Chiny do Australii. Po ukończeniu studiów na Univiersity of Sydney pracowała w muzeum Art Gallery of New South Wales w Sydney jednocześnie zajmując się fotografią. Zaczęła wystawiać na początku lat 90-tych. Główne cykle fotograficzne jej autorstwa to Carmen Infinitum (1990--91), Interior/Mieszkanie (1993), Poza powierzchnię (1994), Cienie nieśmiertelności (1995), Ars Moriendi (1998) i Chrysalis (2004), z których większość była wystawiana w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i prezentowana na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i grupowych w Australii i Europie, a ostatnio także w Japonii. Jej prace znajdują się w zbiorach Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii. Obecnie mieszka w Warszawie.
fot. Jolanta Rycerska

Kobiece komórki
Anna Musiałówna, Jolanta Rycerska i Basia Sokołowska
Termin: 9.03-1.04.2011

Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa


fot. Basia Sokołowska

fot. Basia Sokołowska

fot. Basia Sokołowska

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
Warszawa historyczna i fotograficzna - warsztaty ze Zbigniewem Furmanem
W niedzielę 27 października rusza kolejna edycja warsztatów „Portrety miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj", pozwalających spojrzeć na historię stolicy z perspektywy obiektywu.
1
0
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF
Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski...
1
0
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Jesienne rabaty na aparaty i obiektywy Nikon - można oszczędzić do 1720 zł
Nikon ruszył z jesienno-zimowymi promocjami, którymi objętych jest kilkadziesiąt korpusów i obiektywów ze wszystkich systemów producenta. To doskonała okazja na zakup...
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)