Roman Kobendza / Basia Sokołowska - Archiwum botaniczne

0

Autor: Marcin Grabowiecki

31 Maj 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę Romana Kobendzy i Basi Sokołowskiej zatytułowaną "Archiwum botaniczne". Otwarcie połączone ze świętem rodzinnym odbędzie się w piątek, 1 czerwca 2012 o godz. 17:00 w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie.

Roman Kobendza, Eremurus robustus (Pustynnik), wiosna 1936 (c) Ogród Botaniczny UW

Fotografia obecna jest w bardzo wielu obszarach naszego życia, ale historia fotografii wielu z nich nie uwzględnia, koncentrując się przede wszystkim na artystycznych i wydarzeniowo-społecznych aspektach tego narzędzia obrazowania. Fotografia naukowa w Polsce pozostaje nadal zupełnie nieopisana. Tymczasem w instytucjach badawczych nierzadko ukryte są wspaniałe zbiory fotograficzne, będące nie tylko wartościowym zapisem naukowych zmagań, ale ciekawymi i doskonałymi warsztatowo przykładami fotografii naukowej. Takim zbiorem jest archiwum pięciuset wielkoformatowych szklanych negatywów Romana Kobendzy.

W latach 1930-1952 inspektor Ogrodu Botanicznego dr Roman Kobendza systematycznie fotografował rośliny z poszczególnych działów Ogrodu Botanicznego. Negatywy opatrzone nazwą gatunkową i datą, zgromadzone w kilkunastu pudełkach oznakowanych niemal kaligraficznym pismem są nowoczesnym typem zielnika. Założenie projektu Romana Kobendzy nie jest dziś dla nas oczywiste. Czy wszystkie fotografie miały służyć pracy naukowej lub jako materiał ilustracyjny do wydanych w latach 30. XX wieku przewodników i innych publikacji przedstawiających zasoby Ogrodu? Może chodziło o zachowanie ówczesnego oblicza tej instytucji? Czy też może są wyrazem nieodpartej osobistej potrzeby botanika, który postanowił wykorzystać technikę fotograficzną do uwiecznienia fascynujących go okazów?

Nieupubliczniany dotąd zbiór szklanych negatywów został "wyjęty" z archiwum i zinterpretowany przez współczesną fotografkę Basię Sokołowską, która w swojej twórczości niejednokrotnie odwołuje się do początków użycia fotografii w botanice i poddaje refleksji różne techniki odwzorowania natury.

Basia Sokołowska

Powstające przez wiele lat fotografie Romana Kobendzy pokazują próbę mierzenia się z medium fotograficznym, ciągłe poszukiwanie właściwego ujęcia flory. Basia Sokołowska przygląda się roślinom świadomie: zdejmuje heliograficzne i rysunkowe wizerunki tych samych roślin, ujawniając w ten sposób estetyczne uwikłanie dokumentacji naukowej. Zestawienie negatywów Romana Kobendzy z pracami Basi Sokołowskiej w jednym z działów Ogrodu pozwala na odczytanie ukrytej w archiwum fotografii naukowej w nowym, wizualnym kontekście.

Wystawie towarzyszy publikacja "Notes botaniczny" oraz program warsztatów wokół relacji fotografii i botaniki. W dniu otwarcia zapraszamy na święto rodzinne. W programie: warsztaty rodzinne z cyjanotypii (start 17:00) oraz inne atrakcje dla dzieci.

Projekt realizowany we współpracy z Ogrodem Botanicznym UW jest częścią programu "Żywe Archiwa" i został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację BRE Banku.

Kuratorka: Julia Odnous.

Roman Kobendza / Basia Sokołowska

Archiwum botaniczne

Wernisaż: 1.06.2012, godz. 17:00
Termin: 2.06-30.09.2012
pon.-pt.: 9:00-19:00, sob., niedz., święta: 10:00-19:00

Ogród Botaniczny UW
Al. Ujazdowskie 4, Dział Pnącza
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dron na Marsie - Ingenuity przesyła pierwsze zdjęcie z powietrza
Dron na Marsie - Ingenuity przesyła pierwsze zdjęcie z powietrza
Pierwszy lot Ingenuity zakończył się sukcesem. Dron na Marsie przesłał zdjęcia z powietrza. To pierwszy kontrolowany lot na innej planecie.
34
0
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2021 - nowa otwarta formuła
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2021 - nowa otwarta formuła
28 maja w galeriach, w muzeach, w plenerze i w internecie wystartuje 19. Miesiąc Fotografii. „Formuła tegorocznej edycji będzie pod każdym względem otwarta: na nowe...
12
1
Jak fotografować niebo nocą - bezpłatny webinar Irix
Jak fotografować niebo nocą - bezpłatny webinar Irix
Chcesz poznać tajniki fotografowania nocnego krajobrazu? Weź udział w darmowym webinarze i dowiedz się, jak zacząć przygodę z tą dziedziną fotografii.
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)