"Pochwała zieleni" Basi Sokołowskiej w Galerii Refleksy

Zapraszamy do warszawskiej Galerii Refleksy na nową wystawę naszej felietonistki Basi Sokołowskiej, którą będzie można oglądać od 11 maja. Spotkanie autorskie z artystką odbędzie się w Noc Muzeów, 14 maja o godz. 20:00.
Basia Sokołowska

Warszawska Galeria Refleksy zaprasza na wystawę nowych prac Basi Sokołowskiej. Wystawa, zatytułowana "Pochwała zieleni" to heliografie i rysunki roślin, wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce i Australii. Są wśród nich zarówno znajome i zwyczajne polskie rośliny jak trawy, chrzan, krwawnik,winorośl, jarzębina a także rodzime australijskie krzewy i drzewa jak banksia, gravillea, kazuaryna czy eukaliptus. Zobrazowane w technice heliografii, jednej z metod otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty, rośliny te przedstawione są w ich rzeczywistej skali. Prezentowane na wystawie heliografie są zróżnicowane formatem od niewielkich, pojedynczych fotografii, do dużych kilku segmentowych tableaux.

Heliografie, czyli fotograficzne "odciski" roślin i towarzyszące im rysunki są refleksją na temat dwóch metod zapisu botanicznego jakim jest rysunek i fotografia. Jednak swoim charakterem znacznie wykraczają poza chłodną, naukową rejestrację.  Wykonane w warunkach plenerowych noszą ślady pogody zmieniającej się w czasie pracy nad projektem oraz emocjonalnej i fizycznej relacji jaka wytworzyła się między artystką a roślinną materią. Rezultatem są obrazy emanujące energią tego spotkania.

Heliografie, a w szczególności towarzyszące im, rysunki, przedstawione w formie cyfrowych cyjanotypii , podkreślają związek z dziełem Anny Atkins, brytyjskiej pionierki botaniki i fotografii, dla której wystawa jest hołdem.

Więcej prac z wystawy: pochwalazieleni.tumblr.com.
Basia Sokołowska

Basia Sokołowska studiowała Historię Sztuki w Warszawie oraz na Univiersity of Sydney. W Australii mieszkała kilkanaście lat. Fotografią zainteresowała się podczas pracy w Art Gallery of New South Wales w Sydney. Główne cykle fotograficzne jej autorstwa to: Carmen Infinitum, Interior/Mieszkanie, Poza powierzchnię, Cienie nieśmiertelności, Ars Moriendi, Chrysalis I Tkanki/Adaptation. Jej fotografie były prezentowane na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i grupowych w Australii, Europie i Japonii. Prace autorki znajdują się w zbiorach Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii. W 2009 roku Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wydało książkę o jej twórczości pt. : Mroczne Przejście. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z Galerią Refleksy od początku jej istnienia. Więcej informacji na www.sokolowska.com.
Basia Sokołowska

Galeria Refleksy zajmuje się prezentacją i sprzedażą współczesnej fotografii kolekcjonerskiej. W ofercie galerii znajdują się fotografie znanych i cenionych autorów: Bogdana Konopki, Krzysztofa Pruszkowskiego, Mariana Schmidta, Basi Sokołowskiej, Pawła Żaka. Więcej informacji: www.galeriarefleksy.pl.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów organizowanej w Warszawie 14 maja 2011 wystawa będzie otwarta od 19:00 do 1:00 w nocy. Zapraszamy na oprowadzanie autorskie z Basią Sokołowską o godz. 20:00.


Basia Sokołowska Pochwała zieleni
Termin: 11.05-12.06.2011
Godz. otwarcia: śr-pt 15:00-19:00, sb-nd 12:00-17:00

Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21
Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8