Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Pochwała zieleni" Basi Sokołowskiej w Galerii Refleksy

0

Autor: Marcin Grabowiecki

6 Maj 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do warszawskiej Galerii Refleksy na nową wystawę naszej felietonistki Basi Sokołowskiej, którą będzie można oglądać od 11 maja. Spotkanie autorskie z artystką odbędzie się w Noc Muzeów, 14 maja o godz. 20:00.
Basia Sokołowska

Warszawska Galeria Refleksy zaprasza na wystawę nowych prac Basi Sokołowskiej. Wystawa, zatytułowana "Pochwała zieleni" to heliografie i rysunki roślin, wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce i Australii. Są wśród nich zarówno znajome i zwyczajne polskie rośliny jak trawy, chrzan, krwawnik,winorośl, jarzębina a także rodzime australijskie krzewy i drzewa jak banksia, gravillea, kazuaryna czy eukaliptus. Zobrazowane w technice heliografii, jednej z metod otrzymywania obrazów przez bezpośrednie naświetlenie materiałów światłoczułych, na które nałożone są przedmioty, rośliny te przedstawione są w ich rzeczywistej skali. Prezentowane na wystawie heliografie są zróżnicowane formatem od niewielkich, pojedynczych fotografii, do dużych kilku segmentowych tableaux.

Heliografie, czyli fotograficzne "odciski" roślin i towarzyszące im rysunki są refleksją na temat dwóch metod zapisu botanicznego jakim jest rysunek i fotografia. Jednak swoim charakterem znacznie wykraczają poza chłodną, naukową rejestrację.  Wykonane w warunkach plenerowych noszą ślady pogody zmieniającej się w czasie pracy nad projektem oraz emocjonalnej i fizycznej relacji jaka wytworzyła się między artystką a roślinną materią. Rezultatem są obrazy emanujące energią tego spotkania.

Heliografie, a w szczególności towarzyszące im, rysunki, przedstawione w formie cyfrowych cyjanotypii , podkreślają związek z dziełem Anny Atkins, brytyjskiej pionierki botaniki i fotografii, dla której wystawa jest hołdem.

Więcej prac z wystawy: pochwalazieleni.tumblr.com.

Basia Sokołowska

Basia Sokołowska studiowała Historię Sztuki w Warszawie oraz na Univiersity of Sydney. W Australii mieszkała kilkanaście lat. Fotografią zainteresowała się podczas pracy w Art Gallery of New South Wales w Sydney. Główne cykle fotograficzne jej autorstwa to: Carmen Infinitum, Interior/Mieszkanie, Poza powierzchnię, Cienie nieśmiertelności, Ars Moriendi, Chrysalis I Tkanki/Adaptation. Jej fotografie były prezentowane na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i grupowych w Australii, Europie i Japonii. Prace autorki znajdują się w zbiorach Bibliotheque Nationale w Paryżu, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, a także w wielu kolekcjach prywatnych w Europie i Australii. W 2009 roku Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wydało książkę o jej twórczości pt. : Mroczne Przejście. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z Galerią Refleksy od początku jej istnienia. Więcej informacji na www.sokolowska.com.

Basia Sokołowska

Galeria Refleksy zajmuje się prezentacją i sprzedażą współczesnej fotografii kolekcjonerskiej. W ofercie galerii znajdują się fotografie znanych i cenionych autorów: Bogdana Konopki, Krzysztofa Pruszkowskiego, Mariana Schmidta, Basi Sokołowskiej, Pawła Żaka. Więcej informacji: www.galeriarefleksy.pl.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów organizowanej w Warszawie 14 maja 2011 wystawa będzie otwarta od 19:00 do 1:00 w nocy. Zapraszamy na oprowadzanie autorskie z Basią Sokołowską o godz. 20:00.

Basia Sokołowska Pochwała zieleni

Termin: 11.05-12.06.2011
Godz. otwarcia: śr-pt 15:00-19:00, sb-nd 12:00-17:00

Galeria Refleksy
ul. Narbutta 40 lok. 21
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Świąteczny fotospacer z obiektywami Irix w krakowskim Ogrodzie Świateł
Marka Irix ma przyjemność zaprosić na kolejny w tym roku fotograficzny spacer „Uchwyć ducha Świąt w obiektywie Irix”. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2020 (wtorek),...
0
0
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
Już jutro wielki finał konkursu im. Krzysztofa Millera - oglądaj na żywo online
W czwartek, 3 grudnia br. o godz. 20:00 poznamy laureata tegorocznej Nagrody im. Krzysztofa Millera. Podczas uroczystości pokazane zostaną najlepsze zdjęcia,...
0
0
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Wizje Natury 2020 - wirtualny festiwal fotografii przyrodniczej
Kilka dni temu, w nowej formule, wystartował XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Od dzisiaj do 12 grudnia na zainteresowanych czekają...
0
0
Powiązane artykuły