Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Prace Jolanty Rycerskiej w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański"

0

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Luty 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy Jolanty Rycerskiej zatytułowanej "Poetyka trwania", które odbędzie się w czwartek, 18 lutego o godz. 17:00 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański". We Wrocławiu zaprezentowanych zostanie 61 prac z pięciu cykli powstałych w ciągu ostatnich lat. Łączy je temat ciała. Różni je skala, stopień zbliżenia i poziom abstrakcji.
fot. Jolanta Rycerska, z cyklu "Wierzby"

Na wystawę składa się ponad 60 fotografii pochodzących z pięciu cykli fotograficznych powstałych w ciągu ostatnich pięciu lat. Łączy je temat ciała. Różni je skala, stopień zbliżenia i poziom abstrakcji. Wszystkie fotografie powstały na czarno-białych negatywach, często z zastosowaniem wielokrotnej ekspozycji, długiego czasu naświetlania lub techniki sandwicza. Fotografując poszukiwałam metafor i mniej lub bardziej odległych analogii wizualnych. Interesuje mnie ciało jako punkt wyjścia do szukania poezji, czyli niematerialności w materii siebie. Przyglądanie się własnym granicom - powierzchni ciała jako mistycznego styku (dotyku?) pomiędzy mną, a wszechświatem. Ciało jako miejsce zmienne, szukające formy - różnic i podobieństw z resztą stworzenia. Ciało rozdarte: zarazem epicentrum i świątynia duszy. Ja - dusza i ja - ciało - pisze artystka.

Ciało interesuje ją w trzech aspektach: jako forma, jako granica i jako miejsce spotkania. Temat ten był już wielkorotnie podejmowany przez fotografów. Wystarczy przypomnieć cykl "Genesis" Andrzeja Pawłowskiego zrealizowany w roku 1967. Czy artystce uda się powiedzieć coś nowego w tym temacie będzie można się przekonać odwiedzając jej wystawę w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu. Wernisaż w najbliższy czwartek 18 lutego. Prace pozostaną tam do 3 kwietnia 2010.

fot. Jolanta Rycerska, z cyklu "Ciała magnetyczne"

Jolanta Rycerska - urodzona w Lublinie w 1971 roku. Filozof, fotograf, autorka tekstów poetyckich. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. W styczniu 2004 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Od pięciu lat mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografie prezentowała na kilkunastu wystawach fotograficznych. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw i projektów. Aktualnie prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i kuratorka Galerii Jabłkowskich w Warszawie.

Jolanta RycerskaPoetyka trwania

Wernisaż: 18.02.2010, godz. 17:00
Termin: 19.02-3.04.2010

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
1
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
4
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)