Wystawa Janusza Leśniaka w Starej Galeri ZPAF

Zapraszamy na otwarcie wystawy Janusza Leśniaka, które odbędzie się w poniedziałek, 20 września o godz. 18:00 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Zobaczymy na niej cykl cieni-autoportretów, które autor realizuje konsekwentnie od wielu lat.
fot. Janusz Leśniak
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę fotografii Janusza Leśniaka, autora konsekwentnie realizowanego na przestrzeni ostatnich 25 lat cyklu cieni-autoportretów. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z ostatnich 20 lat. Jak napisał Andrzej Saj Janusz Leśniak to indywidualność polskiej fotografii, który konsekwentnie, niemal od początków swej artystycznej aktywności (lata 70.), preferuje rodzaj pogłębionej psychologicznie twórczości, oddającej jego subiektywny stosunek do otoczenia. Od 1985 roku, twórczość autora koncentruje się wokół tematyki cienia, którą fotograf realizował najpierw w czarno-białym a potem kolorowym medium. Jego fotografie powstają w procesie uchwycenia śladów cienia autora (stąd tytuł jego fotografii: leśniaki) powstających w efekcie słonecznego promieniowania. Fotografie cienia autora są nie tylko formą autoportretu, ale mają wymiar uniwersalny, symbolizują mroczną sferę psychiki ludzkiej. Dzieło Leśniaka zawiera zarówno plenerowe "natury" i tajemnicze "wnętrza" , jak realizowany od roku 2008 cykl fotograficznych mandali.   

Wystawa była prezentowana wcześniej w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz w Galerii Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wielkopolskim.
fot. Janusz Leśniak
Janusz Leśniak urodził się w 1947 w Krakowie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego zainteresowania fotograficzne oscylowały wcześniej wokół reportażu fotograficznego, eksperymentów z deformacjami optycznymi, fotografią krajobrazu i architektury. Metaforyczny podtekst jego fotografii nasilił się w latach 80. kiedy podjął konsekwentnie do dziś realizowany cykl oparty o przedstawienie własnego cienia. Jego prace brały udział w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych i znajdują się w kolekcjach muzeów w USA, Kanadzie i Europie. 

Janusz LeśniakCzłowiek jest snem cienia
Wernisaż: 20.09, godz. 18:00
Termin: 21.09-8.10.2010, codziennie w godz. 12:00-18:00

Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
fot. Janusz Leśniak
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12