Wystawa Janusza Leśniaka w Starej Galeri ZPAF

0
Marcin Grabowiecki
13 Wrzesień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy na otwarcie wystawy Janusza Leśniaka, które odbędzie się w poniedziałek, 20 września o godz. 18:00 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Zobaczymy na niej cykl cieni-autoportretów, które autor realizuje konsekwentnie od wielu lat.
fot. Janusz Leśniak
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę fotografii Janusza Leśniaka, autora konsekwentnie realizowanego na przestrzeni ostatnich 25 lat cyklu cieni-autoportretów. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z ostatnich 20 lat. Jak napisał Andrzej Saj Janusz Leśniak to indywidualność polskiej fotografii, który konsekwentnie, niemal od początków swej artystycznej aktywności (lata 70.), preferuje rodzaj pogłębionej psychologicznie twórczości, oddającej jego subiektywny stosunek do otoczenia. Od 1985 roku, twórczość autora koncentruje się wokół tematyki cienia, którą fotograf realizował najpierw w czarno-białym a potem kolorowym medium. Jego fotografie powstają w procesie uchwycenia śladów cienia autora (stąd tytuł jego fotografii: leśniaki) powstających w efekcie słonecznego promieniowania. Fotografie cienia autora są nie tylko formą autoportretu, ale mają wymiar uniwersalny, symbolizują mroczną sferę psychiki ludzkiej. Dzieło Leśniaka zawiera zarówno plenerowe "natury" i tajemnicze "wnętrza" , jak realizowany od roku 2008 cykl fotograficznych mandali.   

Wystawa była prezentowana wcześniej w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz w Galerii Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wielkopolskim.
fot. Janusz Leśniak
Janusz Leśniak urodził się w 1947 w Krakowie. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego zainteresowania fotograficzne oscylowały wcześniej wokół reportażu fotograficznego, eksperymentów z deformacjami optycznymi, fotografią krajobrazu i architektury. Metaforyczny podtekst jego fotografii nasilił się w latach 80. kiedy podjął konsekwentnie do dziś realizowany cykl oparty o przedstawienie własnego cienia. Jego prace brały udział w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych i znajdują się w kolekcjach muzeów w USA, Kanadzie i Europie. 

Janusz LeśniakCzłowiek jest snem cienia
Wernisaż: 20.09, godz. 18:00
Termin: 21.09-8.10.2010, codziennie w godz. 12:00-18:00

Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
fot. Janusz Leśniak

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
30
0
Twój fotoreportaż w National Geographic - weź udział w konkursie z okazji XX-lecia polskiej edycji magazynu
Twój fotoreportaż w National Geographic - weź udział w konkursie z okazji XX-lecia polskiej edycji...
Weź udział w wyjątkowym konkursie zorganizowanym z okazji XX-lecia National Geographic Polska. Najlepszy fotoreportaż zostanie opublikowany w październikowym wydaniu...
8
0
Spójrz na rzeczywistość z innej perspektywy. TIFF Festival 2019 rusza już 4 września
Spójrz na rzeczywistość z innej perspektywy. TIFF Festival 2019 rusza już 4 września
9. edycja wrocławskiego TIFF Festival zachęca do spojrzenia na nasze otoczenie przez pryzmat innych światów. Zobaczcie, czego się spodziewać.
15
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)