Legendarni fotografowie w Polsce - PRL oczami Roberta Capy, Cartier-Bressona, Elliota Erwitta i wielu innych

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Listopad 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Dom Spotkań z Historią prezentuje jedną najciekawszych publikacji fotograficznych dotyczących naszego kraju. „Legendarni fotografowie w Polsce” to wybór blisko 100 zdjęć fotografów Magnum Photos, którzy realizowali u nas reportaże w latach 1948-1981.

Po II wojnie światowej Europa podzieliła się na dwa wrogie obozy - demokratyczny Zachód i komunistyczny Wschód. Wkrótce ustał swobodny przepływ ludzi i idei. Zamknięto granice między tymi dwoma światami. Narody po dwóch stronach „żelaznej kurtyny” coraz mniej o sobie wiedziały, dlatego tak ważna była rola zagranicznych mediów, które informowały czytelników - bez cenzury - o tym, co się dzieje w naszym kraju.

Zagraniczni fotoreporterzy realizowali w Polsce materiały dotyczące ważnych wydarzeń społecznych i politycznych, dokumentowali zniszczenia wojenne i wsparcie organizacji pomocowych takich jak UNNRA, Czerwony Krzyż i UNICEF, obserwowali życie ludzi w kraju naznaczone traumą i biedą, codzienne zmagania z przeciwnościami losu.

Blisko 100 zdjęć wybitnych fotografów Magnum Photos

fot. Bruno Barbey / Magnum Photos, Dzielnica Kazimierz, Kraków, 1981

Album Legendarni fotografowie w Polsce, wydany nakładem Domu Spotkań z Historią, to wizualna opowieść o PRL-u, o tym, jak zmieniała się Polska po II wojnie światowej i w jaki sposób postrzegali ją zachodni fotoreporterzy. Zdjęcia dwunastu fotografów legendarnej agencji Magnum Photos pokazują komunistyczną Polskę i realia życia w kraju za „żelazną kurtyną”.

Album przedstawia wybór blisko 100 zdjęć wybitnych fotografów Magnum Photos, którzy realizowali fotoreportaże w naszym kraju w latach 1948–1981. Byli to: Abbas Attar, Bruno Barbey, Werner Bischof, Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Elliott Erwitt, Jean Gaumy, Erich Lessing, Peter Marlow, David Seymour, Ferdinando Scianna i Marilyn Silverstone.

fot. Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos, Warszawa, 1956

Podróżowali po całej Polsce. Byli w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Częstochowie, Krakowie i Nowej Hucie, Poroninie… Polska była dla nich krajem „egzotycznym” i ciekawym, w którym o „rząd dusz” ścierały się wpływy ateistycznego państwa i kościoła katolickiego. Polacy, na tle innych państw rządzonych przez komunistów, wyróżniali się żarliwą religijnością, co było zaskakujące dla ludzi z Zachodu Europy; temat ten często powracał w realizowanych materiałach. Z drugiej strony fotografowie szukali sposobów na to, by pokazać oddziaływanie polityki na życie ludzi w naszym kraju – od propagandowych murali sławiących osiągnięcia Planu 6-letniego po entuzjastyczne przyjęcie prezydenta Francji generała Charlesa de Gaulle’a, gdy na ulicach polskich miast witały go setki tysięcy ludzi.

Praca nad albumem trwała prawię rok

Wyboru zdjęć do publikacji dokonała Anna Brzezińska, polska fotografka, fotoedytorka, jurorka w licznych konkursach fotograficznych i kuratorka wystaw. „Praca nad albumem zajęła mi blisko rok. Obejrzałam wszystkie zdjęcia z Polski. Przyglądałam się temu, jakie tematy, wydarzenia i postaci przykuwały uwagę fotoreporterów Magnum. Przeglądałam wspaniałe fotografie Henriego Cartiera-Bressona, Roberta Capy i pochodzącego z Polski Davida Seymoura – trzech najbardziej znanych fotografów, współzałożycieli  Magnum. W czasie pracy ważna była dla mnie różnorodność tematów” - opowiada.

fot. Erich Lessing / agk-images. Sobotnie popołudnie w wesołym miasteczku na skwerze między aleją Przodowników Pracy i ZMP-owców (obecnie Park Szwedzki) w pobliżu skrzyżowania alei Solidarności i ulicy Mierzwy. Nowa Huta, dzielnica Krakowa, 1956

„Pierwsze powojenne zdjęcia pochodzą z 1948 roku, gdy Robert Capa i Werner Bischof dokumentowali zniszczenia wojenne. W tym samym roku David („Chim”) Seymour realizował projekt dla UNICEF-u o losach dzieci w pięciu europejskich krajach, w tym w Polsce. Cały świat obiegły jego wstrząsające fotografie – Tereski i innych uczniów warszawskiej szkoły specjalnej. Wielki wybór tematów znalazłam u Ericha Lessinga – od fotografii polityków po pierwsze w Polsce wybory Miss Sopotu w roku 1956."

fot. Erich Lessing / agk-images. Pierwsze wybory miss piękności w powojennej Polsce. Konkurs przyciągnął takie tłumy, że imprezę przeniesiono na dach arkad przy molo, Sopot, 1956

"Zachwyciły mnie zdjęcia Marylin Silverstone z lat 50. i Bruno Barbey’a, który kilkakrotnie był w naszym kraju w latach 60., 70. i na początku lat 80. Jedno z najważniejszych wydarzeń drugiej połowy XX wieku w tej części Europy, którego nie mogło zabraknąć w tym wyborze, to rok 1980, wielki wybuch wolności – strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i powstanie 10 milionowego ruchu związkowego „Solidarność”, co uwiecznili Jean Gaumy i Peter Marlow. Wybór skończyłam na 1981 roku,  ponieważ po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, fotografowie agencji Magnum nie przyjeżdżali często, prawdopodobnie dlatego, że ówczesna władza komunistyczna, nie udostępniała im wiz wjazdowych” - dodaje.

Cena i dostępność

Album „Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni” można kupić w Księgarni XX wieku DSH oraz w sklepie internetowym w cenie 89 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ksiegarnia.dsh.waw.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17