Ameryko, nie odwracaj wzroku! Ponury obraz USA w “American Geography” Matta Blacka

Autor: Piotr Kalisz

16 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

To będzie jedna z najważniejszych premier tego roku. Matt Black przejechał ponad 100 tysięcy mil przez 46 stanów i Portoryko, żeby pokazać “niewidzialną” Amerykę.

Niewidzialną, czyli taką, o której się nie mówi i na którą się nie patrzy. Amerykę biedną, podzieloną i skrajnie nierówną ekonomicznie. Zdjęcia, które zrobił przywołują na myśl fotografów “Wielkiego Kryzysu” - Walkera Evansa i Dorotheę Lange - i dają wstrząsający obraz współczesnych Stanów Zjednoczonych.

Geografia ubóstwa

z lewej: Fresno, California. 2014, z prawej: Modesto, California. 2014 / Fot. Matt Black, Magnum Photos

Początkowo projekt miał nosić tytuł “Geografia ubóstwa”. Fotograf agencji Magnum odwiedził tereny, w których wskaźnik skrajnej biedy przekracza 20 procent. Szybko się przekonał, że nie fotografuje jedynie zmarginalizowanych miejscowości, ale portretuje całą Amerykę, w której ubóstwo jest wstydliwym, przemilczanym faktem.

- Ludzie skupiają się na jasnych i błyszczących częściach kraju, a nie na tych, które mają wpływ na jego dobrobyt, a nie mają w nim żadnego udziału. Na przykład obszar Doliny Kalifornijskiej, gdzie mieszkam, produkuje jedną czwartą żywności w USA, a korzysta z niej w bardzo niewielkim stopniu. To wciąż jeden z najbiedniejszych regionów w kraju - mówi Black. 

Buffalo, Nowy Jork. 2015 © Matt Black | Magnum Photos

Pleasant Point, Maine. 2019 © Matt Black | Magnum Photos

Zdjęcia, które zrobił, można było zobaczyć pod koniec ubiegłego roku na wystawie w Hamburgu. A 23 września ukażą się w albumie “American Geography: A Reckoning with a Dream”, który może być jedną z najważniejszych premier tego roku.

"American Geogrpahy: A Reckoning with a Dream" | Matt Black

  • Stron: 168
  • Oprawa: twarda
  • Format:262 x 265 mm 
  • Wydawnictwo: Thames&Hudson
  • Cena:199 zł

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży na stronie księgarni Bookoff.

Skopiuj link

Autor: Piotr Kalisz

Kiedyś dziennikarz sportowy, dziś kierownik księgarni Bookoff. Ulubione zdjęcia? Przede wszystkim czarno-białe. Szczególnie ceni sobie twórczość takich fotografek i fotografów, jak Diane Arbus, Francesca Woodman, Masahisa Fukase, czy Zdzisław Beksiński. 

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Dlaczego widzimy kolory? Ten film Wam to wyjaśni
Dlaczego widzimy kolory? Ten film Wam to wyjaśni
Poświęcamy wiele czasu i pieniędzy, aby na swoich zdjęciach odwzorować kolory z najlepszą możliwą dokładnością. Ale czy zastanawiamy się nad tym, jak barwy widzi nasz mózg?
8
Najnowszy numer Digital Camera Polska - ostatnia szansa, by kupić taniej w przedsprzedaży
Najnowszy numer Digital Camera Polska - ostatnia szansa, by kupić taniej w przedsprzedaży
Za chwilę jesienny numer magazynu Digital Camera Polska trafi do sprzedaży. Pozostały jednak już tylko 2 dni, by zamówić go w niższej cenie. Sprawdźcie, co znajdziecie w tym wydaniu.
20
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Gem, set, flesz, czyli oglądamy tenisa z Martinem Parrem [ZAPOWIEDŹ]
Przeglądając najnowszy album Martina Parra będziemy mogli zajrzeć za kulisy wielkoszlemowych turniejów. “Match Point” to hołd złożony nie tylko tenisowi, ale i jego kibicom.
37
Powiązane artykuły