Ameryko, nie odwracaj wzroku! Ponury obraz USA w “American Geography” Matta Blacka

Autor: Piotr Kalisz

16 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

To będzie jedna z najważniejszych premier tego roku. Matt Black przejechał ponad 100 tysięcy mil przez 46 stanów i Portoryko, żeby pokazać “niewidzialną” Amerykę.

Niewidzialną, czyli taką, o której się nie mówi i na którą się nie patrzy. Amerykę biedną, podzieloną i skrajnie nierówną ekonomicznie. Zdjęcia, które zrobił przywołują na myśl fotografów “Wielkiego Kryzysu” - Walkera Evansa i Dorotheę Lange - i dają wstrząsający obraz współczesnych Stanów Zjednoczonych.

Geografia ubóstwa

z lewej: Fresno, California. 2014, z prawej: Modesto, California. 2014 / Fot. Matt Black, Magnum Photos

Początkowo projekt miał nosić tytuł “Geografia ubóstwa”. Fotograf agencji Magnum odwiedził tereny, w których wskaźnik skrajnej biedy przekracza 20 procent. Szybko się przekonał, że nie fotografuje jedynie zmarginalizowanych miejscowości, ale portretuje całą Amerykę, w której ubóstwo jest wstydliwym, przemilczanym faktem.

- Ludzie skupiają się na jasnych i błyszczących częściach kraju, a nie na tych, które mają wpływ na jego dobrobyt, a nie mają w nim żadnego udziału. Na przykład obszar Doliny Kalifornijskiej, gdzie mieszkam, produkuje jedną czwartą żywności w USA, a korzysta z niej w bardzo niewielkim stopniu. To wciąż jeden z najbiedniejszych regionów w kraju - mówi Black. 

Buffalo, Nowy Jork. 2015 © Matt Black | Magnum Photos

Pleasant Point, Maine. 2019 © Matt Black | Magnum Photos

Zdjęcia, które zrobił, można było zobaczyć pod koniec ubiegłego roku na wystawie w Hamburgu. A 23 września ukażą się w albumie “American Geography: A Reckoning with a Dream”, który może być jedną z najważniejszych premier tego roku.

"American Geogrpahy: A Reckoning with a Dream" | Matt Black

  • Stron: 168
  • Oprawa: twarda
  • Format:262 x 265 mm 
  • Wydawnictwo: Thames&Hudson
  • Cena:199 zł

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży na stronie księgarni Bookoff.

Skopiuj link

Autor: Piotr Kalisz

Kiedyś dziennikarz sportowy, dziś kierownik księgarni Bookoff. Ulubione zdjęcia? Przede wszystkim czarno-białe. Szczególnie ceni sobie twórczość takich fotografek i fotografów, jak Diane Arbus, Francesca Woodman, Masahisa Fukase, czy Zdzisław Beksiński. 

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Fotograficzna Publikacja Roku 2022 - poznaliśmy najlepsze polskie photobooki
Fotograficzna Publikacja Roku 2022 - poznaliśmy najlepsze polskie photobooki
Poznaliśmy wyniki konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Główną nagrodę otrzymuje „How to Look Natural in Photos" Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy. Zobaczcie...
8
„Południe” - nowy album Wojciecha Prażmowskiego
„Południe” - nowy album Wojciecha Prażmowskiego
„Południe” to przekrojowy, "podróżniczy" album fotograficzny jednego z najbardziej znanych polskich twórców zajmujących się fotografia artystyczną. Składają się na...
6
Fotografia Może Być Prosta - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska wchodzi do sprzedaży
Fotografia Może Być Prosta - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska wchodzi do sprzedaży
Redakcja magazynu Digital Camera Polska przygotowała nowe wydanie specjalne pt. “Fotografia Może Być Prosta”. To obszerny zbiór poradników, dla każdego, kto chce rozwijać swój fotograficzny...
8
Powiązane artykuły