Chaotyczna polska rzeczywistość w dobie internetu. Czy jesteśmy w stanie zapanować nad zmianami?

0
Redakcja Fotopolis
5 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Internet jest dzisiaj czymś zupełnie innym od tego, co wyobrażali sobie jego twórcy. Jak wpłynął na naszą codzienność? Dowiedz się na premierze nowego photobooka "Internety" Szymona Rogińskiego.

Poruszanie się w wirtualnej przestrzeni stało się dla nas czymś oczywistym, ale czy na pewno rozumiemy, jak zmienia on naszą rzeczywistość, postrzeganie i relacje międzyludzkie? Czy jesteśmy zdolni zapanować nad i nadążyć za cyfrowymi zmianami? Czy hybrydowa przestrzeń, łącząca  to, co wirtualne, z tym, co realne, będzie dla nas czymś obcym i wrogim, czy raczej oswojonym i niezbędnym?

Seria zdjęć “Internety” Szymona Rogińskiego ilustruje pojawienie się Internetu i komputerów w chaotycznym krajobrazie polskich miast. Brzydota reklam, szyldów i neonów na prowizorycznych budynkach powstających w okresie transformacji jest prawie piękna. Z nocnych kadrów emanuje cisza, swojskość i spokój - uśpione „internety” skłaniają nas do przemyślenia roli technologii w naszym życiu, ale też naszej obecności w Sieci.

Internet jest dzisiaj czymś zupełnie innym od tego, co wyobrażali sobie jego twórcy. Czy wywołuje w nas radość, smutek, lęk, a może nostalgię? Fotografie Rogińskiego, mimo ukrytej głębi i niespodziewanych powidoków, nie są niczym mistycznym, nie przedstawiają wypełnionych ponadczasową obecnością miejsc kultu, ani nawet samozadowolenia. Technologia cyfrowa  zasiedliła bowiem przestrzenie rozpoznane i skromne:  blokowiska, osiedla; rejony, takie jak my sami - zwykli codzienni Polacy.

fot. Szymon Rogiński, Fotografia z cyklu „The Internets”

Kiedy i gdzie?

Spotkanie połączone z premiera książki “Internety" odbędzie się w środę, 7 sierpnia 2019 roku, o godzinie 18:00, w Pawilonie SARP, przy ul. Foksal 2 w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział: Szymon Rogiński, Katarzyna Nestorowicz (Noviki) oraz prof. Bolesław Stelmach, Dyrektor NIAiU. Spotkanie poprowadzi Karolina Andrzejewska-Batko.

Sylwetka autora

Szymon Rogiński (ur. 1975) – uczył się aktorstwa w School on Wheels Teatru Derevo (Niemcy, Holandia, 1997‒1998) oraz fotografii w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku (1997‒1999). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2013). Autor m.in. cykli fotograficznych Poland Synesthesis (2002‒2006), Projekt UFO (2005‒2007), Borderlands (2015), The Internets (2018). Publikował swoje fotografie w takich czasopismach, jak „Common & Senses”, „Vogue Hommes”, „Young Tree Press”, „Futu”, „Shots Directory”, „A4”, „Fluid”, „Modern Painters”. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Więcje informacji znajdziecie pod adresem niaiu.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe wydanie Digital Camera Polska już dostępne w sprzedaży
Wyjątkowe wydanie Digital Camera Polska już dostępne w sprzedaży
Nad opracowywaniem tego numeru pomagała legendarna agencja Magnum Photos, a Martin Parr objął stery przy pracy nad treściami. Do tego Mark Power czy Bruce Gilden...
0
0
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii ślubnej i eventowej - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii ślubnej i eventowej - nowe wydanie specjalne Digital...
Fotografia Ślubna i Eventowa to pierwsze tak obszerne wydanie na polskim rynku poświęcone tej tematyce! Publikacja ma charakter poradnikowy i adresowana jest zarówno...
12
4
Co zrobić, by przywieźć niezapomniane zdjęcia z wakacji? Dowiedz się z najnowszym numerem Digital Camera Polska
Co zrobić, by przywieźć niezapomniane zdjęcia z wakacji? Dowiedz się z najnowszym numerem Digital...
Do kiosków trafiło właśnie najnowsze wydanie magazynu Digital Camera Polska, a w nim m.in.: pomysły na wakacyjne projekty, porównanie uniwersalnych superzoomów,...
16
0
Powiązane artykuły