“Odwiedzając Moskwę, poczułem, że odnalazłem swoje plemię”. Nowa książka Boogiego już w sprzedaży

“Odwiedzając Moskwę, poczułem, że odnalazłem swoje plemię”. Nowa książka Boogiego już w sprzedaży

Vladimir “Boogie” Milivojevich to twórca, którego zdjęcia uliczne można lubić bądź nie. Na pewno jednak nie da się obok nich przejść obojętnie. Spójrzcie na Moskwę oczami jednego z najbardziej charakterystycznych współczesnych fotografów ulicznych.

Wiele osób twierdzi, że Europa Wschodnia to w przypadku fotografii ulicznej temat wyjątkowo trudny. Specyficzna estetyka, a często także jej brak, wymusza zupełnie inny schemat działania. Dla zachodniego odbiorcy to jednak świat tak samo egzotyczny, jak odległe zakątki Azji. W meandrach komunistycznych bloków i społeczności niższych sfer doskonale odnajduje się serbski fotograf o pseudonimie Boogie.

“Surowe, autentyczne zdjęcia fotografa biorą szturmem zmysły oglądających. Przyciągające spojrzenie fotografa odwzajemniane jest przez jego bohaterów, z którymi łączy go intymna więź, wyczuwalna od pierwszego spojrzenia na zdjęcia. Otrzymujemy projekt ponad wszystko ludzki.” - czytamy w opisie książki na stronie wydawnictwa powerHouse Boooks.

Miasto, któremu trudno oddać sprawiedliwość

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

- Gdy po raz pierwszy odwiedziłem Moskwę, poczułem się jakbym odnalazł swoje plemię. Wielkie, potężne, zagubione plemię. My Serbowie od zawsze spoglądaliśmy na Rosjan jako na naszych ortodoksyjnych chrześcijańskich braci; naszych historycznych sprzymierzeńców i opiekunów. Kiedy spotykasz ich po raz pierwszy, Rosjanie wydają się zimni, powściągliwi i niewyobrażalnie silni. Chodząc po ulicach, widzisz 50-, 60-, 70-latków którzy mogliby ci urwać głowę. Gdy już cię jednak poznają, ofiarują ci całych siebie. - opowiada o swoich doświadczeniach z Rosją Milivojevich.

Album “Moscow” jest podsumowaniem projektu, który Boogie tworzy od 2015 roku. Na publikację składa się 136 stron ze zdjęciami, zamkniętych w twardej oprawie o wymiarach 19 x 33 cm. Książka wydana została przez wydawnictwo powerHouse Books i dostępna jest do kupienia za jego pośrednictwem w cenie 30 dolarów (około 110 zł).

Boogie "Moscow" (powerHouse Books, 2019)

- Gdy odwiedzam zagraniczne miasta, fotografuję jak szalony. Czasem i ponad 15 godzin dziennie. Moskwa to gigantyczne miasto, bardzo trudne do opisania za pomocą fotografii. Trudno przedstawić ją szczerze i sprawiedliwie. Myślę, że tą książką dotknąłem jedynie powierzchni. - podsumowuje fotograf.

Sylwetka autora

fot. Greg Funnel

Urodzony i wychowany w Belgradzie, Boogie swoją fotograficzną przygodę rozpoczął od fotografowania wydarzeń związanych z wojna domową, która spustoszyła kraj w latach 90. ubiegłego stulecia. Dorastanie w dotkniętym wojną kraju zdefiniowało jego styl fotograficzny i wzbudziło zainteresowanie ciemniejszą stroną ludzkiej egzystencji. W 1998 przeprowadził się do Nowego Jorku. Do tej pory wydał 6 autorskich albumów It's All Good (powerHouse Books, 2006), Boogie (powerHouse Books, 2007), Sao Paulo (Upper Playground, 2008), Istanbul (Upper Playground, 2008), Belgrade Belongs to Me (powerHouse Books, 2009), and A Wah Do Dem (Drago Publishing, 2015). Jego styl na przestrzeni lat doceniany został przez czołowe marki, a jego prace publikowane były w prestiżowych dziennikach i magazynach, takich jak New York Times, The Huffington Post czy Time. Żyje i pracuje na Brooklynie oraz - jak sam mówi - na całym świecie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem powerhousebooks.com. Wybrane zdjęcia z projektu możecie obejrzeć pod adresem artcoup.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!