Album „Modern Spaces“ Nicolasa Grospierre’a to fotograficzny pomnik modernistycznej architektury

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Warszawskich Targów Książki Artystycznej będzie spotkanie z polsko-francuskim fotografem Nicolasem Grospierrem, który opowie o swojej najnowszej publikacji „Modern Spaces: A Subjective Atlas of 20th-Century Interiors“.

Nicolas Grospierre, fotograf mieszkający na co dzień w Warszawie, znany jest jako miłośnik modernizmu i dokumentalista jego najważniejszych architektonicznych pomników. W swojej najnowszej publikacji „Modern Spaces: A Subjective Atlas of 20th-Century Interiors” Grospierre prezentuje wizualnie zachwycające archiwum niezwykłych modernistycznych wnętrz z całego świata.

Grospierre podjął się próby „obiektywnej dokumentacji“ miejsc i obiektów, które przez wielu są uznawane za relikty poprzedniej epoki. Jego prace układają się w cykle zdjęć budynków, które fotografowane są pomieszczenie po pomieszczeniu. Dlatego też wiele poszczególnych kadrów (różnych lokalizacji) nie różni się od siebie wizualnie.

Artysta skrupulatnie poszukuje takich obiektów, które nie spełniają już swych pierwotnych funkcji oraz zostały opuszczone (i zapomniane) przez człowieka. Poza tym prace Grospierre'a to wyjątkowy dokument ukazujący poprzednią epokę wraz z jej ówczesną sytuacją polityczną oraz skutki, które możemy zaobserwować w obecnej kulturze wizualnej.

W albumie „Modern Spaces: A Subjective Atlas of 20th-Century Interiors“ zajrzymy między innymi do prywatnych apartamentów na Sri Lance, „przejdziemy“ się schodami jednego z ministerstw w Brasilii, „wejdziemy“ do kina w Bangkoku, „przypomnimy sobie“ nasz słynny warszawski Supersam, czy też „poczekamy z artystą” na autobus na przystanku w Odessie.

Modern Spaces: A Subjective Atlas of 20th-Century Interiors

  • Album ma 224 strony i zawiera 176 fotografii.
  • Format: 25,0 x 28,8 cm,
  • ISBN: 9783791384689
  • Cena: 159 zł, w dniu niedzielnej promocji 119 zł

Gdzie i kiedy?

Spotkanie Nicolasem Grospierrem, które poprowadzi Łukasz Gorczyca, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 listopada o godzinie 16:00 w warszawskiej BABCE przy ul. Młocińskiej 5/7. „Modern Spaces: A Subjective Atlas of 20th-Century Interiors“ to już drugi po „Modern Forms“ album wydany przez artystę przy współpracy z wydawnictwem Prestel.

Nicolas Grospierre (ur. 28 września 1975 w Genewie) - z wykształcenia socjolog z zamiłowania fotograf. Od 1999 mieszka w Polsce. Portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Analizuje idee stojące za wizualnymi reprezentacjami instytucji (bibliotek czy banków). Jako miłośnik estetyki późnego modernizmu i brutalizmu, odkrywa nieoczekiwane piękno tego, co zapomniane czy ignorowane. W 2008 razem z Kobasem Laksą, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Trybusiem otrzymał główną nagrodę (Złotego Lwa) na 11. Biennale Architektury w Wenecji za najlepszy pawilon narodowy: Hotel Polonia. Budynków życie po życiu. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego fotografie były publikowane m.in. w magazynach „Piktogram”, „Fluid”, „Fotopozytyw” oraz w książkach (np. Warszawa w poszukiwaniu Centrum, wyd. Znak, Kraków 2005; The Wallpaper City Guide. Warsaw). Artysta jest laureatem nagrody Paszport Polityki 2011 w kategorii sztuki wizualne.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania - album i wystawa na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego
Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania - album i wystawa na 80. rocznicę Powstania...
Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę i premierę albumu, będącymi najobszerniejszą od lat prezentacją dorobku fotografa, który uchwycił m.in. ikoniczne zdjęcie pocisku trafiającego w...
8
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Powiązane artykuły