„Widzi-mi-się” – premiera książki i spotkanie z autorami, Rafałem Milachem i Martą Szymańską

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

„Widzi-mi-się” to książka o fotografii dla trochę starszych dzieci i ciekawych świata dorosłych. Nie ma w niej jednak instrukcji, jak robić dobre zdjęcia. Jest za to wiele wskazówek, jak je oglądać. Udowadnia ona, że nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, co widzisz na zdjęciu.

Widzi-mi-się to najnowsza publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, do stworzenia której zaproszony został Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny i autor książek fotograficznych. “Widzi-mi-się” przedstawia podstawowe zagadnienia fotograficznego języka i zachęca do uważnego czytania obrazów. Czytanie fotografii to umiejętność uważnego patrzenia na zdjęcie, zadawania pytań i dostrzeżenia, że to, co widać, nie zawsze jest takie, jak nam się wydaje. To umiejętność rozumienia, na co patrzymy. A także świadomość, że nasze przyzwyczajenia i wiedza są przy oglądaniu fotografii równie ważne, jak otoczenie, w jakim je oglądamy.

– Żyjemy w świecie, w którym do komunikowania się używamy obrazów, częściej niż tekstów – mówi Marta Szymańska, z Fundacji Archeologia Fotografii, współautorka książki. – Wszyscy uczymy się składać litery, ale niewiele wiemy o języku fotograficznym i dlatego, oglądając zdjęcia, często wpadamy w pułapki.

W książce znajdują się zdjęcia m.in. Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej, Wojciecha Zamecznika, Rafała Milacha i Karoliny Wojtas. Zdjęciom towarzyszą krótkie teksty, słowniczek podstawowych pojęć związanych z fotografią oraz informacje, o artystach, których zdjęcia można obejrzeć w książce.

Autorem koncepcji jest ceniony fotograf Rafał Milach. Jego prace pokazywane były m.in. w Photographers Gallery w Londynie i warszawskiej Zachęcie. Jest obecnie nominowany do prestiżowej nagrody Deutsche Börse Photography Prize. Przy powstawaniu publikacji współpracowała także fotografka Karolina Wojtas. Teksty powstały przy współpracy Marty Szymańskiej, a za projekt graficzny odpowiada Marta Przybyło-Ibadullajev.

  • wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa
  • koncepcja i wybór zdjęć: Rafał Milach
  • teksty: Marta Szymańska, Rafał Milach
  • projekt graficzny: Marta Przybyło-Ibadullajev
  • redakcja językowa i korekta: Maria Sokołowska
  • skany fotografii z archiwum FAF: Maciej Turczyniak, Jan Anderman
  • przygotowanie fotografii do druku: Skanery Niewiarygodne
  • wiek: +10
  • liczba stron: 131
  • okładka: miękka
  • książka dostępna: Fundacja Archeologia Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie, Księgarnia Artystyczna Zachęty przy pl. Małachowskiego 3 w Warszawie

Książka powstała w ramach projektu „Widzi-mi-się. Czytanie fotografii dla dzieci i dorosłych. Warsztaty i podręcznik”. Premiera i spotkanie z autorami, Rafałem Milachem i Martą Szymańską, odbędzie się we wtorek, 3 kwietnia, o godzinie 17:00 w Księgarni Artystycznej Zachęty przy pl. Małachowskiego 3 w Warszawie. Więcej szczegółów znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

wykorzystane zdjęcia: fot. Anna Hornik

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły