Fotograficzna publikacja roku 2015 - wyniki

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Czerwiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut

Poznaliśmy laureatkę konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2015, organizowanego w ramach łódzkiego Fotofestiwalu. Nagrodę specjalną za self-publishing i jednocześnie tytuł Fotograficznej Publikacji roku otrzymała książka Justyny Mielnikiewicz “Woman with a monkey - Caucasus in Short Notes and Photographs”.

W finale tegorocznej, trzeciej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku rywalizowało ze sobą siedemnaście publikacji. Koniec końców nagrodę główną wraz z nagrodą specjalną za self-publishing przyznano Justynie Mielnikiewicz za książkę ”Woman with a monkey - Caucasus in Short Notes and Photographs”. Ponadto laureatka otrzyma voucher o wartości 3000 zł na wybrane produkty firmy Empresse.

Tak wybór pracy uzasadnia, przewodnicząca jury, Joanna Kinowska - W tej edycji konkursu po długich naradach jurorzy uznali selfpublishingową książkę za Publikacją Roku. Jest to kolejny głos w dyskusji nad rynkiem wydawniczym oraz rozmowie o potrzebie stwarzania warunków specjalnych publikacjom wydawanym samodzielnie. Decyzja jurorów jest jednocześnie propozycją, by tę granicę podziału (ze względu na sposób wydania) raczej zacierać niż podkreślać.

Książka Justyny Mielnikiewicz „Woman With a Monkey...” jest publikacją wypracowaną, kompletną i przekrojową, a przy tym niebywale staranną i konsekwentną. Mielnikiewicz realizowała swój opis Kaukazu przez lata, zbierając mniejsze i większe historie. Ujęła bardzo wiele aspektów życia codziennego, łącząc je z refleksjami nad aktualnymi wydarzeniami, zderzając ze stereotypami i tradycją. Z jej publikacji Kaukaz wydaje się obszarem nieprzeniknionym i niełatwym do podsumowań. Połączenie zdjęć wykonanych w trakcie wielu wyjazdów z tekstami i notatkami to w opinii jury wykorzystanie maksimum możliwości medium, jakim jest książka fotograficzna. “Woman With a Monkey” ma wszystko to, czego szukamy w konkursie: przemyślany projekt, wyjątkowe zdjęcia, dopracowaną i odpowiadającą charakterowi publikacji, grafikę, jest znakomicie wydrukowana i wreszcie – jest dziełem uniwersalnym, pełnym i bogatym. Jest to publikacja, do której się wraca po kolejną historię czy informację, nie mogąc znaleźć nasycenia”.

O nagrodę walczyły książki:

 • ”Salix Polaris”, Anka Sielska, self-publishing
 • ”Industrial”, Tadeusz Sumińśki, Fundacja Archeologia Fotografii
 • ”Święta Wojna”, Wojciech Wilczyk, Wydawnictwo Karakter, galeria Atlas Sztuki
 • ”Boiko", Jan Brykczyński, self-publishing
 • ”The Winners", Rafał Milach, GOST
 • ”No 2”,Dominika Gęsicka, Karolina Gembara, Gregory Michenaud, Wiktor Dąbkowski, Maciej Gapiński, Jakub Bors, Łukasz Gryko, Konstancja Nowina Konopka, Krzysztof Racoń, Marta Berens, Sputnik Photos
 • ”Stigma”, Adam Lach, self-publishing
 • “Portrety”, Adam Borzęcki, self-publishing
 • ”Woman With a Monkey – Caucasus in Short Notes and Photographs”, Justyna Mielnikiewicz, self-publishing
 • ”Film obyczajowy produkcji polskiej”, Kuba Dąbrowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
 • „deja vu” – Kolekcja Wrzesińska nr 5/2013,Zbigniew Tomaszczuk, Mecenas projektu: Urząd Miasta i Gminy Września / Wydawnictwo Kropka Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy
 • ”Evil Man”,Hubert Humka, Wydawnictwo PWSFTviT w Łodzi
 • ”Points of Reference”, Martyna Wyrzykowska, self-publishing
 • ”Góra", Paweł Starzec, self-publishing
 • ”Alles ist Gut”, Wojciech Kostrzewa, Muzeum w Gliwicach
 • ”Invisible Maps", Andrzej Kramarz, Muzeum w Gliwicach
 • ”Some Things are Quieter than Others”, Jacek Fota, self-publishing

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie fotopublikacja.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Ekspresowy kurs fotografii i inspirujące wywiady z Silvią Pogodą i Réhahnem. To i wiele więcej, znajdziecie w nowym numerze Digital Camera Polska.
0
0
Barbara Kubska, „Miasto, fotografia, archiwum” - zobacz, jak powstawały Nowe Tychy
Barbara Kubska, „Miasto, fotografia, archiwum” - zobacz, jak powstawały Nowe Tychy
Książka Barbary Kubskiej to ciekawa podróż w przeszłość przestrzeni miejskiej i edytorska gra z archiwalnymi zdjęciami dziadka artystki.
15
0
Sława Harasymowicz, „Zatoka” - historyczne śledztwo z fotografią w tle
Sława Harasymowicz, „Zatoka” - historyczne śledztwo z fotografią w tle
„Zatoka” to nowa publikacja Fundacji Archeologia Fotografii i SCF, która towarzyszy wystawie o tym samym tytule.
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)