doc! photo magazine, nr 13

0

Autor: Marcin Grabowiecki

10 Lipiec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Trzynastym numerem doc! photo magazine redakcja świętuje pierwszy rok istnienia magazynu. Urodzinowy numer doc! photo magazine ma delikatnie zmienioną szatę graficzną, podkreślającą wyjątkowy charakter 13. wydania. Natomiast nic nie zmieniło się w charakterze matariałów, jakie się w nim znalazły - jak zawsze jest to czysty dokument pokazujący otaczający nas świat, z jego wadami i urokami.
Okładka urodzinowego numeru magazynu ze zdjęciem autorstwa Piotra Andrewsa.

Wnętrze 13. numeru doc! photo magazine skrywa osiem materiałów, z których na pierwszy plan wybija się przekrojowy materiał poświęcony Piotrowi Andrewsowi, polskiemu fotoreporterowi pracującemu dla jednej z największych na świecie agencji informacyjnych - Reuters. Piotr Andrews 20 lat swojej kariery zawodowej spędził dokumentując konflikty zbrojne i przewroty od sąsiadującej z Polską Litwy i Rosji, poprzez całkiem bliską byłą Jugosławię, po odlegle Kongo, RPA czy Irak i Afganistan. W ciągu tych lat był świadkiem wydarzeń, które przeszły do historii, ale o których niewiele się dzisiaj pamięta. Jego zdjęcia bez ogródek pokazują okrucieństwo wojny, jej bezwzględność wobec ofiar. Ale jak sam podkreśla w udzielonym magazynowi doc! wywiadzie, zadaniem fotoreportera jest poruszać ludzi.

Urodzinowy doc! photo magazine zawiera także materiały autorstwa:

  • Afonsa Rodrigueza - o nielegalnych kopalniach złota w Burkina Faso, które powstają w wyniku przedłużającej się suszy i grożącej wizji głodu
  • Michała Przedlackiego - o Afganistanie, z perspektywy osoby odkrywającej jego kulturę
  • Jurko Diacziszina - o karpackich pasterzach
  • Piotra Idema - o życiu w małej polskiej miejscowości Sobowidz (materiał nagrodzony Grand Prix w konkursie PUOT EXPO 2013)
  • Pascala Fellonneau - o teraźniejszości mającej wpływ na przyszłość, ale natychmiast stającej się przeszłością
  • Damiana Chrobaka - o nieuchronnym przemijaniu
  • Colina Boyd Shafera - o urokach piknikowania

Dodatkowo urodzinowy doc! zawiera kolejną prezentację z cyklu "The Europeans". Tym razem jej akcja jest osadzona w niemieckich miastach, a autorami zdjęć są Georgie Jerzyna Pauwels, Björn Maletz, Fabian Schreyer, Mario Steigerwald i Roland Willaert. Lipcowy numer doc! photo magazine jak zwykle zawiera też rekomendacje wybranych najbliższych wystaw fotograficznych.

Magazyn jest dostępny do pobrania ze strony www.docphotomagazine.com oraz do przeczytania na issuu.com/docphotomagazine.

Uwaga! Ze względu na drastyczność niektórych fotografii, ten numer doc! photo magazine jest dostępny tylko dla dorosłych czytelników.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Magazyn Digital Camera świętuje 10 lat obecności na polskim rynku. Z tej okazji powstało specjalne urodzinowe wydanie, a w nim między innymi hołd dla Helmuta Newtona, który w tym miesiącu...
5
0
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich...
„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.
53
0
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Jesienna fotografia przyrody, inspirujące wywiady, testy sprzętowych nowości i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w najnowszym numerze Digital Camera Polska
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)