Lightroom CC i Lightroom Classic CC - ważne aktualizacje Adobe

Lightroom CC i Lightroom Classic CC - ważne aktualizacje Adobe

Podczas konferencji Adobe MAX firma zaprezentowała szereg aktualizacji programów wchodzących w skład rozwiązań Creative Cloud. Najwięcej nowości otrzymał Lightroom CC. Z kolei jego desktopowy odpowiednik Lightroom Classic to kolejna poprawa wydajności oraz niewielkie usprawnienia.

Lightroom CC

Gdy równo rok temu swoją premierę miał Lightroom CC, czyli „ekosystem oparty na chmurze, skupiający głęboko zintegrowane ze sobą aplikacje, które jednocześnie działają na komputerach stacjonarnych, urządzeniach mobilnych oraz w sieci“. Jednak na początku oferował on dosyć mocno okrojoną funkcjonalność. Oczywiście wzrastała ona wraz z każdą aktualizacją, jednak chyba dopiero teraz możemy mówić o ważnych usprawnieniach. Lightroom CC w wersji 2.0 to sporo nowości i kluczowych rozwiązać zwiększających jego funkcjonalność.

- Pomaganie w porządkowaniu i prezentowaniu najlepszych zdjęć zawsze było integralną częścią Lightrooma, a dziś udostępniamy nowe funkcje, które pomogą Ci jeszcze bardziej: szybciej i sprawniej wyszukiwać zdjęcia, na których Ci zależy, dzięki czemu możesz edytować i dzielić się nimi z mniejszym wysiłkiem - zaznacza Adobe.

Nowością jest People View, czyli funkcja wspomagana sztuczną inteligencją Adobe Sensei. Dzięki niej Lightroom CC automatycznie wyszukuje i oznacza osoby na zdjęciach oraz zapewnia łatwy sposób podglądu wszystkich obrazów, na których dana osoba się pojawia. Usprawniono także programową wyszukiwarkę. Teraz otrzymamy lepsze wyniki dzięki automatycznym sugestiom wyszukiwania wyświetlanym podczas wpisywania konkretnego wyrazu lub frazy. Lightroom CC zawiera sugestie dotyczące metadanych, takich jak aparaty fotograficzne, obiektywy, przysłona, ISO, lokalizacje, słowa kluczowe i inne.

Ale na tym nie koniec. Nowa karta Share ma zapewnić łatwy sposób przeglądania i dalszego przesyłania udostępnionych albumów i obrazów za pośrednictwem strony lightroom.adobe.com. W ramach nowej zakładki będzie można także udostępniać albumy bezpośrednio do swojego portfolio trzymanego na Adobe Portfolio - i to już z poziomu Lightroom CC, korzystając z nowej funkcji łączenia. Jak zapewnia producent, ta funkcjonalność powstała z myślą o pełnym wsparciu usług firm trzecich, takich jak laboratoria fotograficzne, czy platformy drukarskie. Do tego, po uaktualnieniu programu, będziemy w końcu mogli udostępniać zdjęcia oznaczone flagą czy te posiadające określoną gwiazdkę, jednocześnie kontrolując ich motyw wyświetlania - bezpośrednio z Lightroom CC.

A skoro o wyświetlaniu mowa, to także zmienił się sposób prezentowania fotografii, ale tylko na lightroom.adobe.com. Nowy widok pozwala zobaczyć podgląd strony, dokładnie taki, jaki zobaczą klienci. Otrzymujemy możliwość kontroli układu i koloru tła, wstawiania przerw między obrazami i tekstem, co powinno w jeszcze lepszym stopniu zaprezentować nasze prace. Ostatnią wprowadzoną nowością jest kompatybilność z programem Apple Photos Migrator, dzięki czemu będzie można łatwo przenieść całą swoją bibliotekę Apple Photos do Lightroom CC.

Lightroom Classic CC

Znacznie mniej nowości znajdziemy w ostatniej odsłonie Lightroom Classic CC. Jednak nie oznacza to, że wprowadzone zmiany nie są istotne. Producent zaprezentował rozwiązanie Single-step HDR Panorama Merge, czyli funkcję, która pozwoli łatwo połączyć kilka ujęć w jedną panoramę. Jednak na tym nie koniec. Teraz za pomocą jednego kliknięcia będzie można złączyć ze sobą fotografie o różnej ekspozycji i stworzyć jedno panoramiczne ujęcie HDR o zwiększonej dynamice. Co więcej można zobaczyć szybki podgląd powstałej panoramy lub panoramy HDR i dokonać korekty, zanim zostanie wygenerowany ostateczny i połączony obraz.

- Tworzenie panoramy HDR było procesem wieloetapowym, wymagającym uwagi i dużej ilości czasu. W dzisiejszej aktualizacji możesz przejść z dużego zestawu ekspozycji do pojedynczej panoramy HDR lub panorama DNG w jednym kroku, korzystając z nowej opcji w menu Scalanie zdjęć - dodaje producent.

 

Wprowadzoną nowością jest także maska głębi Depth Range. To maskowanie pozwali na wykorzystanie informacji o głębi (zapisane w aparacie lub najnowszych smartfonach) i zapewni „dokonanie precyzyjnych wyborów i wyodrębnienie obiektów szybciej niż kiedykolwiek wcześniej“. Jednak ta funkcja jest dostępna tylko w przypadku zdjęć zawierających dane o głębi (rozmyciu tła), na przykład zdjęć wykonanych w trybie portretowym (zaawansowane smartfony). Ponadto usprawniono również tethering, dzięki czemu fotografowie powinni zauważyć duży wzrost prędkości i stabilności. Czas transfer został poprawiony o około 1.5-2x. Na razie ta funkcja jest możliwa w przypadku aparatów Canon, ale producent pracuje także nad integracją z systemem Nikon

Po więcej informacji o nowościach Adobe, jak również po możliwość pobrania aktualizacji i szczegóły dotyczące planów Creative Cloud dla fotografów odsyłamy na stronę producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0