GIMP 2.10.0 - darmowy program do edycji doczekał się nareszcie ważnej aktualizacji

0
Maciej Luśtyk
2 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozwijany od przeszło dwóch dekad program GIMP uważany jest za darmową alternatywę dla Photoshopa. Własnie doczekał się pierwszej istotnej aktualizacji od 6 lat. Co nowego zobaczymy?

Najnowsza odsłona programu GIMP to przede wszystkim przeniesienie całej jego funkcjonalności na silnik GECL, który pozwoli na szybszą i dokładniejszą edycję obrazu, a wraz z kolejną dużą aktualizacją - na zupełnie nieinwazyjną obróbkę grafiki. Będziemy mogli więc przetwarzać 32-bitowe pliki oraz swobodnie otwierać i eskportować pliki w takich formatach jak PSD, TIFF, PNG, EXR czy RGBE. Nowy silnik wykorzystuje też obsługę wielowątkową, korzystając z kilku rdzeni używanego procesora, dzięki czemu wszystko działać ma dużo sprawniej.

Usprawniono też pracę z kolorem, m.in. opcje zarządzania profilami kolorystycznymi, a panel warstw doczekał się większej liczby opcji mieszania, automatycznego tworzenia kanału alfa czy nakładania masek na grupy warstw.

Szyszby, wygodniejszy i bardziej kompatybilny

Zaktualizowano także działanie poszczególnych narzędzi. Nowe opcje Unified Transform i Handle Transform znacznie ułatwiać mają proces skalowania i dostosowywania wyciętych obiektów. Dużo sprawniej mają działać także narzędzia i funkcje odpowiedzialne za zaznaczanie i wycinanie fragmentów zdjęcia.

Pojawia się też synchronizacja z darmowymi wywoływarkami RAW-ów, takimi jak Darktable czy RawTherapee, a użytkownicy będą mogli skorzystać z „filtrów” odpowiadających za ekspozycję i pozwalających na wyciąganie cieni czy prześwietleń ze zdjęć.

Nowy interfejs

Nowy GIMP to też mocno odświeżony interfejs. Otrzymujemy 4 motywy oraz 4 różne sposoby wyświetlania ikon, a także możliwość isch skalowania, co pozwoli dostosować wygląd programu do preferencji użytkownika. Aplikacja ma być też w stanie odzyskać niezapisane pliki w sytuacji nieoczekiwanego zamknięcia.

Jeśli chcecie wypróbować możliwości najnowszej wersji GIMP-a, możecie pobrać ją za darmo pod adresem gimp.org. Tam też znajdziecie pełną listę usprawnień. Niestety na razie dostępna jest tylko wersja na komputery z system Windows i Linux. Wersja na Maca ukazać ma się w późniejszym czasie.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
Darktable 3.0 - bezpłatna alternatywa dla Lightrooma teraz jeszcze lepsza
To z pewnością nie najwygodniejszy i nie najpiękniejszy edytor RAW-ów na rynku, ale za darmo oferuje funkcje, które dla wielu mogą okazać się w zupełności...
36
0
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Capture One Pro 20 - nowa odsłona czołowego edytora RAW. Większa wygoda i szybkość pracy
Phase One zaprezentowało najnowszą generację programu do edycji zdjęć, który upodobali sobie profesjonaliści. Aplikacja wprowadza ponad 10 ważnych...
28
0
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
15
8
Powiązane artykuły