GIMP 2.10.0 - darmowy program do edycji doczekał się nareszcie ważnej aktualizacji

0
Maciej Luśtyk
2 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Rozwijany od przeszło dwóch dekad program GIMP uważany jest za darmową alternatywę dla Photoshopa. Własnie doczekał się pierwszej istotnej aktualizacji od 6 lat. Co nowego zobaczymy?

Najnowsza odsłona programu GIMP to przede wszystkim przeniesienie całej jego funkcjonalności na silnik GECL, który pozwoli na szybszą i dokładniejszą edycję obrazu, a wraz z kolejną dużą aktualizacją - na zupełnie nieinwazyjną obróbkę grafiki. Będziemy mogli więc przetwarzać 32-bitowe pliki oraz swobodnie otwierać i eskportować pliki w takich formatach jak PSD, TIFF, PNG, EXR czy RGBE. Nowy silnik wykorzystuje też obsługę wielowątkową, korzystając z kilku rdzeni używanego procesora, dzięki czemu wszystko działać ma dużo sprawniej.

Usprawniono też pracę z kolorem, m.in. opcje zarządzania profilami kolorystycznymi, a panel warstw doczekał się większej liczby opcji mieszania, automatycznego tworzenia kanału alfa czy nakładania masek na grupy warstw.

Szyszby, wygodniejszy i bardziej kompatybilny

Zaktualizowano także działanie poszczególnych narzędzi. Nowe opcje Unified Transform i Handle Transform znacznie ułatwiać mają proces skalowania i dostosowywania wyciętych obiektów. Dużo sprawniej mają działać także narzędzia i funkcje odpowiedzialne za zaznaczanie i wycinanie fragmentów zdjęcia.

Pojawia się też synchronizacja z darmowymi wywoływarkami RAW-ów, takimi jak Darktable czy RawTherapee, a użytkownicy będą mogli skorzystać z „filtrów” odpowiadających za ekspozycję i pozwalających na wyciąganie cieni czy prześwietleń ze zdjęć.

Nowy interfejs

Nowy GIMP to też mocno odświeżony interfejs. Otrzymujemy 4 motywy oraz 4 różne sposoby wyświetlania ikon, a także możliwość isch skalowania, co pozwoli dostosować wygląd programu do preferencji użytkownika. Aplikacja ma być też w stanie odzyskać niezapisane pliki w sytuacji nieoczekiwanego zamknięcia.

Jeśli chcecie wypróbować możliwości najnowszej wersji GIMP-a, możecie pobrać ją za darmo pod adresem gimp.org. Tam też znajdziecie pełną listę usprawnień. Niestety na razie dostępna jest tylko wersja na komputery z system Windows i Linux. Wersja na Maca ukazać ma się w późniejszym czasie.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Sztuczna inteligencja w nowym ON1 Photo RAW 2020
Sztuczna inteligencja w nowym ON1 Photo RAW 2020
Popularna alternatywa dla Lightrooma została właśnie poddana liftingowi a twórca oprogramowania zapowiada już kolejne zmiany. Czy Adobe ma się czego bać?
7
5
Luminar 4, czyli kreatywna automatyzacja obróbki już w zasięgu ręki
Luminar 4, czyli kreatywna automatyzacja obróbki już w zasięgu ręki
Rewolucyjne oprogramowanie od Skylum Software zadebiutuje oficjalnie już za miesiąc, ale jeszcze dziś możesz kupić Luminar 4 w przedsprzedaży o 10 dolarów taniej.
1
3
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie czarno-białych zdjęć, retusz skóry i wiele więcej
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie...
Nie każdy potrzebuje kombajnu w postaci pełnych wersji programów Photoshop czy Lightroom. Dla osób nie zajmujących się obróbką zdjęć i filmów zawodowo, Adobe ma...
24
0
Powiązane artykuły