Luminar - nadciąga solidna konkurencja dla produktów Adobe

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Photoshop i Lightroom to najbardziej popularne programy używane przy obróbce zdjęć, ale po trochu także dlatego, że na rynku wciąż trudno znaleźć realną alternatywę dla produktów Adobe, z których nie wszyscy są do końca zadowoleni. Jedną z nich może okazać się program Luminar firmy Macphun.

Program płatnych subskrypcji to powód, dla którego wielu fotografów poszukuje alternatyw dla programów graficznych Adobe. Te, oprócz DxO Optics Pro i skierowanego do profesjonalistów Capture One do niedawna nie istniały właściwie w ogóle i dopiero teraz pojawiają się propozycje typu Affinity Photo, Alien Skin Exposure X, czy ON1 Photo RAW, które wygodą obsługi i rozbudowanymi funkcjami mają zamiar przyciągnąć do siebie część użytkowników nie do końca zadowolonych z produktów hegemona rynku.

Do tego grona właśnie dołączył stworzony przez firmę MacPhun program Luminar, który może okazać się się jednym z najmocniejszych konkurentów Adobe, łącząc w jednej aplikacji zalety Lightrooma i Photoshopa. Ponadto program będzie dostosowywał swój interfejs do preferencji i poziomu zaawansowana użytkownika, dzięki czemu ma szansę przyciągnąć do siebie tak hobbystów, jak i profesjonalnych fotografów.

Dla przykładu program będziemy mogli uruchomić w trybie filtrów, który będziesz przypominać rozbudowanego Instagrama, lub na przykład w trybie zoptymalizowanym pod retusz portretów czy fotografię krajobrazową. Oczywiście dla profesjonalistów przygotowano także interfejs oferujący pełną funkcjonalność aplikacji. Co najważniejsze każdy z zaprogramowanych trybów będziemy mogli personalizować względem naszych potrzeb.

Zasadniczo jest to kolejna wywoływarka RAW, oferująca wszystkie te same funkcje co Lightroom. Zaawansowani użytkownicy otrzymają jednak dostęp do rozbudowanych narzędzi umożliwiających pracę na warstwach i ich mieszanie, szparowanie, maskowanie oraz tworzenie własnych pędzli, które do tej pory zarezerwowane były dla Photoshopa. Pozostaje tylko pytanie czy poszczególne funkcje będą skuteczne tak samo, jak te które spotykamy w produktach Adobe.

Program trafi na rynek 17 listopada, jednak już od 2 listopada będziemy mogli go zamówić w przedsprzedaży, w cenie 60 dolarów - bardzo atrakcyjnej jak na oferowane możliwości. Teraz najlepsza wiadomość - mimo iż firma MacPhun do tej specjalizowała się wyłącznie w tworzeniu oprogramowania na komputery Mac, Luminar będzie dostępny także na Windowsa, choć dopiero na wiosnę 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem macphun.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
Filmlab prezentuje najnowszą generację swojej aplikacji do wygodnej digitalizacji negatywów przy pomocy aparatów cyfrowych. Producent obiecuje, że dzięki nowym algorytmom, rezultaty...
9
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Adobe zaprezentowało nową odsłonę webowej aplikacji Express, służącej do szybkiego i wygodnego tworzenia różnego rodzaju grafik, filmików i animacji na potrzeby internetu. Nowe Adobe...
7
CEWE myPhotos - nowe centrum Twoich fotografii
CEWE myPhotos - nowe centrum Twoich fotografii
CEWE myPhotos to aplikacja, która ułatwi zarządzanie naszą prywatną galerią zdjęć. Jest całkowicie darmowe i oferuje 15 GB przestrzeni dyskowej gratis.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)