Luminar - nadciąga solidna konkurencja dla produktów Adobe

2

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Photoshop i Lightroom to najbardziej popularne programy używane przy obróbce zdjęć, ale po trochu także dlatego, że na rynku wciąż trudno znaleźć realną alternatywę dla produktów Adobe, z których nie wszyscy są do końca zadowoleni. Jedną z nich może okazać się program Luminar firmy Macphun.

Program płatnych subskrypcji to powód, dla którego wielu fotografów poszukuje alternatyw dla programów graficznych Adobe. Te, oprócz DxO Optics Pro i skierowanego do profesjonalistów Capture One do niedawna nie istniały właściwie w ogóle i dopiero teraz pojawiają się propozycje typu Affinity Photo, Alien Skin Exposure X, czy ON1 Photo RAW, które wygodą obsługi i rozbudowanymi funkcjami mają zamiar przyciągnąć do siebie część użytkowników nie do końca zadowolonych z produktów hegemona rynku.

Do tego grona właśnie dołączył stworzony przez firmę MacPhun program Luminar, który może okazać się się jednym z najmocniejszych konkurentów Adobe, łącząc w jednej aplikacji zalety Lightrooma i Photoshopa. Ponadto program będzie dostosowywał swój interfejs do preferencji i poziomu zaawansowana użytkownika, dzięki czemu ma szansę przyciągnąć do siebie tak hobbystów, jak i profesjonalnych fotografów.

Dla przykładu program będziemy mogli uruchomić w trybie filtrów, który będziesz przypominać rozbudowanego Instagrama, lub na przykład w trybie zoptymalizowanym pod retusz portretów czy fotografię krajobrazową. Oczywiście dla profesjonalistów przygotowano także interfejs oferujący pełną funkcjonalność aplikacji. Co najważniejsze każdy z zaprogramowanych trybów będziemy mogli personalizować względem naszych potrzeb.

Zasadniczo jest to kolejna wywoływarka RAW, oferująca wszystkie te same funkcje co Lightroom. Zaawansowani użytkownicy otrzymają jednak dostęp do rozbudowanych narzędzi umożliwiających pracę na warstwach i ich mieszanie, szparowanie, maskowanie oraz tworzenie własnych pędzli, które do tej pory zarezerwowane były dla Photoshopa. Pozostaje tylko pytanie czy poszczególne funkcje będą skuteczne tak samo, jak te które spotykamy w produktach Adobe.

Program trafi na rynek 17 listopada, jednak już od 2 listopada będziemy mogli go zamówić w przedsprzedaży, w cenie 60 dolarów - bardzo atrakcyjnej jak na oferowane możliwości. Teraz najlepsza wiadomość - mimo iż firma MacPhun do tej specjalizowała się wyłącznie w tworzeniu oprogramowania na komputery Mac, Luminar będzie dostępny także na Windowsa, choć dopiero na wiosnę 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem macphun.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Lightroom Classic 10 - zaawansowana edycja koloru, podgląd live view i wiele więcej
Dziś Adobe udostępniło aktualizację aplikacji Lightroom Classic do wersji 10. Wraz z nią otrzymujemy wiele ciekawych usprawnień, w tym chyba najważniejszy zaawansowany...
28
0
Sony Imaging Edge Webcam teraz także na Maca
Sony Imaging Edge Webcam teraz także na Maca
Wygląda na to, że praca zdalna wielu z nas nie ominie jeszcze przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy. Teraz do transmisji na żywo aparaty Sony wykorzystają także...
0
0
Photo Mechanic Plus - najlepszy program do podglądu i selekcji zdjęć wreszcie z własnym systemem katalogowania
Photo Mechanic Plus - najlepszy program do podglądu i selekcji zdjęć wreszcie z własnym systemem...
Jeśli pracujecie z ogromną liczbą zdjęć, wiecie, że selekcja to jeden z najbardziej żmudnych procesów, zwłaszcza jeśli korzystamy wyłącznie z Lightrooma. Nowa odsłona...
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)