Luminar - nadciąga solidna konkurencja dla produktów Adobe

2
Maciej Luśtyk
19 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Photoshop i Lightroom to najbardziej popularne programy używane przy obróbce zdjęć, ale po trochu także dlatego, że na rynku wciąż trudno znaleźć realną alternatywę dla produktów Adobe, z których nie wszyscy są do końca zadowoleni. Jedną z nich może okazać się program Luminar firmy Macphun.

Program płatnych subskrypcji to powód, dla którego wielu fotografów poszukuje alternatyw dla programów graficznych Adobe. Te, oprócz DxO Optics Pro i skierowanego do profesjonalistów Capture One do niedawna nie istniały właściwie w ogóle i dopiero teraz pojawiają się propozycje typu Affinity Photo, Alien Skin Exposure X, czy ON1 Photo RAW, które wygodą obsługi i rozbudowanymi funkcjami mają zamiar przyciągnąć do siebie część użytkowników nie do końca zadowolonych z produktów hegemona rynku.

Do tego grona właśnie dołączył stworzony przez firmę MacPhun program Luminar, który może okazać się się jednym z najmocniejszych konkurentów Adobe, łącząc w jednej aplikacji zalety Lightrooma i Photoshopa. Ponadto program będzie dostosowywał swój interfejs do preferencji i poziomu zaawansowana użytkownika, dzięki czemu ma szansę przyciągnąć do siebie tak hobbystów, jak i profesjonalnych fotografów.

Dla przykładu program będziemy mogli uruchomić w trybie filtrów, który będziesz przypominać rozbudowanego Instagrama, lub na przykład w trybie zoptymalizowanym pod retusz portretów czy fotografię krajobrazową. Oczywiście dla profesjonalistów przygotowano także interfejs oferujący pełną funkcjonalność aplikacji. Co najważniejsze każdy z zaprogramowanych trybów będziemy mogli personalizować względem naszych potrzeb.

Zasadniczo jest to kolejna wywoływarka RAW, oferująca wszystkie te same funkcje co Lightroom. Zaawansowani użytkownicy otrzymają jednak dostęp do rozbudowanych narzędzi umożliwiających pracę na warstwach i ich mieszanie, szparowanie, maskowanie oraz tworzenie własnych pędzli, które do tej pory zarezerwowane były dla Photoshopa. Pozostaje tylko pytanie czy poszczególne funkcje będą skuteczne tak samo, jak te które spotykamy w produktach Adobe.

Program trafi na rynek 17 listopada, jednak już od 2 listopada będziemy mogli go zamówić w przedsprzedaży, w cenie 60 dolarów - bardzo atrakcyjnej jak na oferowane możliwości. Teraz najlepsza wiadomość - mimo iż firma MacPhun do tej specjalizowała się wyłącznie w tworzeniu oprogramowania na komputery Mac, Luminar będzie dostępny także na Windowsa, choć dopiero na wiosnę 2017 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem macphun.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
10
0
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
We współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Adobe opracowało nowy algorytm do wykrywania cyfrowych zmian dokonanych za pomocą narzędzia skraplania z uwzględnieniem...
33
0
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Software'owy gigant chce przeprowadzić kolejny szturm na rynek aplikacji mobilnych, pokazując na konferencji Adobe MAX 2019 nowy program, który praktycznie sam robi i edytuje zdjęcia.
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)