Zhiyun Molus X60 - superkompaktowy LED o mocy 60 W

Autor: Maciej Luśtyk

20 Marzec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Zhiyun pokazuje kolejną lampę, która oferuje względnie dużą moc w niewiarygodnie kompaktowej obudowie. Molus X60 jest niewiele większy od pudełka kart, oferuje moc 60W, regulowaną temperaturę barwową i pozwala na stosowanie modyfikatorów.

Niemal rok temu Zhiyun zadebiutował z niebywale kompaktowa lampę Molus X100, która przecierała zupełnie nowe szlaki w zakresie kompaktowego oświetlenia LED-owego wysokiej jakości. W międzyczasie seria rozwinęła się jeszcze o kilka ciekawych konstrukcji, a teraz producent prezentuje mniejszego brata lampy X100, który zachowuje jej najważniejsze funkcje, ale jednocześnie jej jeszcze bardziej kompaktowy.

Możliwości profesjonalnej głowicy w konstrukcji wielkości pudełka kart

Lampa Zhiyun Molus X60 ma być idealną propozycją dla vlogerów i filmujących, którzy pozostają w ruchu. Dzięki wymiarom niewiele większym od talii kart do gry, bez problemu Zmieścimi ją do każdej torby, a nawet kieszeni. Mimo niewielkiej budowy, lampa X60 może jednak pochwalić się całkiem imponującą specyfikacją. Wyposażona w diodę COB LED, oferuje maksymalną moc 60W (maksymalnie 2680 luksów w odległości 1 m bez reflektora) i wysokie współczynniki odwzorowania barw CRI 95 i TLCI 97.

Do tego otrzymujemy opcję regulacji temperatury barwowej w zakresie 2700-6500K, a w przypadku wersji RGB - także możliwości wyświetlenia dowolnej barwy (wariant RGB cechuje się nieznacznie mniejszą mocą - maksymalnie 2010 luksów w odległości 1 m bez reflektora).

Molus X60 to jedna z najmniejszych lamp na rynku, która pozwoli na pracę z dowolnymi modyfikatorami

Co chyba najważniejsze, niewielkie wymiary nie wymuszają na nas chodzenia na trudne kompromisy. Dzięki specjalnemu systemowi chłodzenia, lampa się nie nagrzewa i swobodnie możemy operować nią z ręki, a wbudowanie mocowanie ZY pozwoli nam na podłączanie akcesoriów, takich jak reflektory czy softboxy. Mamy też adapter mocowania Bowens, dzięki czemu podepniemy do lampy większość akcesoriów na rynku. Zhiyun wspomina również, że jest w trakcie opracowywania szeregu nowych modyfikatorów światła, takich jak nowa soczewka Fresnela czy 4-skrzydłowe wrota.

W końcu, otrzymujemy także całkiem wydajny akumulator. Wbudowana bateria pozwoli na około 50 minut pracy z pełną mocą. Gdyby to było za mało, do lampy możemy doczepić opcjonalną baterię lub też zasilać urządzenie za pomocą USB-C PD.

Całości dopełnia zaś aplikacja mobilna, która pozwala na zdalne sterowanie lampą z poziomu smartfona.

Cena i dostępność

Zhiyun Molus X60 nie jest być może najtańsza lampą LED o takiej mocy, ale biorąc pod uwagę to, co oferuje i tak jest całkiem przystępnie wyceniona. W końcu w niewielkiej obudowie zamyka możliwości kilkukrotnie nieraz większych głowic wideo.

Lampę Zhiyun Molus X60 kupimy na polskim rynku w cenie 1090 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
1
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Powiązane artykuły