Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - nowa odsłona jasnego standardu

Autor: Maciej Luśtyk

7 Luty 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Po 10 latach producent aktualizuje jedną ze swoich najbardziej klasycznych konstrukcji. Nowa Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART została w całości przygotowano pod pracę z korpusami bezlusterkowymi i usprawniona niemal pod każdym względem.

Choć obiektyw Sigma 50 mm f/1.4 DG HSM ART w wersji do aparatów bezlusterkowych pojawił się raptem 4 lata temu, w rzeczywistości była to konstrukcja dużo starsza i tylko zaadaptowana na potrzeby systemów Sony i L-mount. Oryginalnie wersja HSM miała bowiem swoją premierę w 2014 roku. To nadal dobry obiektyw, ale po 10 latach z pewnością przyda mu się odświeżenie. Powitajmy więc zastępujący go model Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART.

Mniejsza, lżejsza i doskonalsza

Po lewej Sigma 50 m f/1.4 DG HSM ART, po prawej Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART

Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART to obiektyw niemal w całości przeprojektowany, tak aby zapewnić wzorowe rezultaty zarówno w zakresie optyki, jak i wydajności. Szkło co prawda jest tylko nieznacznie mniejsze niż wcześniej (78 x 110 mm), ale tym razem jest aż o 25% lżejsze (660-670 g w zależności od wersji) i cechuje się bardziej zaawansowaną budową.

Przede wszystkim otrzymujemy fizyczny pierścień przysłony (z możliwością przełączenia na bezstopniowy) oraz przycisk funkcyjny i przełącznik AF/MF. Do tego większy pierścień ostrości (z liniowym przełożeniem na ruch soczewek) i zaktualizowany układ optyczny.

Układ optyczny obiektywu Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART

Obiektyw bazuje na 14 elementach w 11 grupach i zawiera 3 soczewki asferyczne oraz 1 soczewkę SLD. Przy akompaniamencie także usprawnionej, 11-listkowej przysłony, wszystko to zapewnić ma nam lepszą i bardziej wyrównaną rozdzielczość, a także bardziej plastyczne rozmycie nieostrości (producent podkreśla zwłaszcza mniejszą komę i bardziej wyrównany charakter bokeh na brzegach kadru). Otrzymujemy też zaawansowane powłoki przeciwodblaskowe, które minimalizować mają występowanie flar i blików.

Nowy silnik liniowy zapewniać ma wzorową wydajność śledzenia

W końcu jedna z najważniejszych nowości, czyli nowoczesny, liniowy silnik AF HLA (High-response Linear Actuator), który po raz pierwszy zadebiutował w niedawnym modelu Sigma 60-600 mm i który zapewnić ma błyskawiczną oraz płynną współpracę z systemami śledzenia tak w przypadku fotografowania, jak i filmowania. Niestety z 40 do 45 cm wydłużyła się też minimalna odległość ostrzenia. To niewiele, ale zawsze to nieco mniejsze maksymalne powiększenie.

Producent informuje zarazem, że tak jak w przypadków pozostałych szkieł ART z bezlusterkowej serii DN, korekcję wad optycznych pokroju winietowania czy dystorsji powierza w dużej mierze oprogramowaniu. Jednym słowem przy wyłączeniu systemowych korekt pod pewnymi względami szkło może prezentować się przeciętnie, ale dziś chyba wszyscy i tak zawsze z nich korzystamy. Jednocześnie producent informuje, że obiektyw przejawia dość widoczny breathing i nie jest kompatybilny z z systemem jego kompensacji  w aparatach Sony.

Obiektyw jest wykonany z metalu i uszczelniany. Na jego przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART pojawi się w sprzedaży 22 lutego w cenie 4490 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie sigma-foto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
Na rynku debiutuje kolejny chiński producent optyki i od razu wprowadza do oferty obiektyw wyposażony w silnik AF. Najnowszy model w katalogu to nieco węższy niż zwykle standard,...
1
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Next77, dystrybutor marki Tokina informuje o promocji na jeden z najciekawszych szerokokątnych zoomów do lustrzanek. Do końca lipca kupicie go aż 800 zł taniej.
1
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
Chiński producent prezentuje kolejny pełnoklatkowy obiektyw wyposażony w system AF. Tym razem to klasyczna portretówka do Sony E, która dzięki dwukrotnie niższej cenie będzie ciekawą,...
11
Powiązane artykuły