Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-35 mm f/2.8 ASPH Power OIS - usprawniony ekwiwalent 24-70 mm f/2.8

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Panasonic prezentuje nowy obiektyw zoom do systemu Mikro Cztery Trzeci. Zastępuje on w ofercie analogiczną konstrukcję sprzed 5 lat, oferując ulepszony układ optyczny i płynną kontrolę przysłony.

System Mikro Cztery Trzecie w ostatnich latach nieco ostygł, ale to nie znaczy, że przestał być rozwijany. W tym roku Panasonic zaprezentował w nim pierwszy w historii aparat pozwalający na rejestrację wideo w standardzie ProRes (Lumix GH6), a teraz wzbogaca ofertę o nową wersję popularnego szkła, które - a jakże - lepiej radzić ma sobie właśnie z filmowaniem.

Usprawniona konstrukcja, logo Leiki i... niższa cena

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-35 mm f/2.8 ASPH Power OIS, który ma zdecydowanie za długą nazwę, zastępuje w ofercie obiektyw Lumix G X Vario 12-35 mm f2.8 II ASPH Power OIS z 2017 roku. Co zmienia się wraz dostawieniem do nazwy słowa Leica?

Prawdę mówiąc niezbyt wiele. Nadal otrzymuje praktycznie ten sam układ optyczny (14 elementów w 9 grupach), zawierający 4 soczewki asferyczne, 1 soczewkę Ultra ED i 1 soczewkę Ultra HR oraz wykorzystujące powłoki antyodblaskowe Nano Surface Coating. Oprócz pomarańczowych emblematów, identycznie wygląda także tubus obiektywu, wyposażony w przełącznik systemu stabilizacji i dwa pierścienie kontrolne.

Właściwie jedynymi nowościami jest ograniczony breathing (zmiana kąta widzenia podczas przeostrzania), krótsza minimalna odległość ostrzenia (tylko 15 cm) oraz nowa przysłona z funkcją mikroregulacji, dzięki której możliwa ma być płynna regulacja ekspozycji podczas filmowania. Poza tym, to praktycznie te sam obiektyw co wcześniej.

Cena i dostępność

Co ciekawe, branding Leiki nie wpłynął negatywnie na cenie, a nawet wręcz przeciwnie - nowy obiektyw jest tańszy od swojego poprzednika. Model Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-35 mm f/2.8 ASPH Power OIS wyceniono na 899 dolarów, czyli ok. 3960 zł.

Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły