Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH (MK3) - nowa przysłona i ostrzenie od 40 cm

Autor: Maciej Luśtyk

16 Wrzesień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Klasyczny reporterski obiektyw Leica M doczekał się swojej nowej, odświeżonej odsłony. Nowości to m.in. 11-listkowa przysłona i znacznie krótsza minimalna odległość ostrzenia, a także… nieco niższa cena.

Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH to prawdopodobnie najbardziej popularny obiektyw w ofercie Leiki. W końcu jasna reporterska 35-tka jest idealną parą na dalmierzowych korpusów systemu M. Nic więc dziwnego, że obiektyw doczekał się kolejnej aktualizacji.

Układ optyczny pozostaje bez zmian, ale Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH to teraz dużo bardziej wszechstronny i wygodny obiektyw

Nowa wersja obiektywu Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH bazuje na tym samym układzie optycznym, co wcześniej (9 soczewek w 5 grupach i element asferyczny), tym razem oferuje jednak 11-listkową przysłonę, co zapewnić ma przyjemniejszą reprodukcję nieostrości. Oprócz tego znacznie zwiększył się zakres ostrzenia, z minimalnym zakresem równym 40 cm (wcześniej 70 cm).

Jak informuje producent, było to możliwe dzięki specjalnie opracowanej przez Leikę przekładni z podwójną krzywką. Zastosowanie jej niemal podwoiło kąt obrotu pierścienia ostrości w porównaniu z poprzednim modelem, który teraz wynosi on aż 176°.

Zintegrowana osłona przeciwsłoneczna to jedna z głównych nowości modelu Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH

„Duży kąt obrotu umożliwia pewne i precyzyjne ogniskowanie w całym zakresie regulacji ostrości. W przypadku odległości do 70 cm ostrość jest określana jak zwykle w M-Systemie przy pomocy dalmierza. Dotyczy to wszystkich aparatów M zarówno cyfrowych jak i analogowych. Następnie, po subtelnym oporze, można rozszerzyć zakres ustawiania ostrości od 70 do 40 cm. W takim wypadku precyzyjnie można wyostrzyć za pomocą Live View, wizjera elektronicznego Visoflex lub aplikacji Leica FOTOS.” - czytamy w informacji prasowej.

Nowy Summilux oferuje teraz ponadto zintegrowaną, okrągła osłonę przeciwsłoneczną, którą w dowolnym momencie można wysunąć. Obiektyw jest też 2 mm krótszy i 2 mm szerszy od swojego poprzednika i waży 338 g.

Cena i dostępność

Co ciekawe, nowy Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH debiutuje w cenie nieco niższej od swojego poprzednika (5395 dolarów za wersję Black i 5595 dolarów za wersję Silver), ale nie w Polsce. Na polskim rynku za obiektyw zapłacimy 28 200 zł w wersji Black i 29 400 zł w wersji Silver. Wpływ na ten stan rzeczy ma zapewne wysoki kurs dolara.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie leica-camera.com.

Specyfikacja:

Nazwa Leica Summilux-M 35 mm f/1.4 ASPH (MK3)
Producent Leica
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Leica M
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 9 elementów / 5 grup (1 soczewka asferyczna)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 62.5° (skos)
Maksymalne powiększenie 1:8.9
Minimalna odległość ogniskowania 40 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 46 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
przymocowana na stałe
Wymiary 46 x 58 mm
Waga 338 g
Cena w dniu premiery 28 200 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Ruszył Cashback na obiektywy Sigma - obiektywy z mocowaniami Sony E i L-Mount ze zwrotem do 940 zł
Ruszył Cashback na obiektywy Sigma - obiektywy z mocowaniami Sony E i L-Mount ze zwrotem do 940 zł
K-Consult, dystrybutor marki Sigma informuje o nowej ofercie Cashback na wybrane modele obiektywów. Akcja trwa do 30 listopada i obejmuje 6 popularnych obiektywów do...
1
7Artisans 4 mm f/2.8 - kołowe rybie oko do belzusterkowców APS-C
7Artisans 4 mm f/2.8 - kołowe rybie oko do belzusterkowców APS-C
Oferta chińskiego producenta manualnej optyki powiększyła się o nowy obiektyw. Tym razem otrzymujemy kompaktowe rybie do aparatów APS-C, o bardzo dużym kącie...
5
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - wszechstronny i kompaktowy zoom oficjalnie zaprezentowany
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - wszechstronny i kompaktowy zoom oficjalnie zaprezentowany
Oferujący unikalny zakres ogniskowych, obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD będzie najbardziej kompaktowym i jednym z najbardziej uniwersalnych szerokokątnych...
31
Powiązane artykuły