Panasonic Lumix S 18 mm f/1.8 - szeroki kąt dołącza do rodziny kompaktowych stałek

Autor: Maciej Luśtyk

8 Wrzesień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Po niemal roku od zapowiedzi, jasny, superszerokokątny obiektyw Lumix S 18 mm f/1.8 trafia w końcu na rynek. Zachowuje wagę oraz wymiary pozostałych szkieł z oferty, i tak jak one przygotowany został do pracy wideo.

Kompaktowa seria obiektywów Lumix S ze światłem f/1.8 to jedyna tego typu linia pełnoklatkowych szkieł na rynku fotograficznym. Z jednej strony zamyka w kompaktowej formie najbardziej popularne ogniskowe, z drugiej - jak w przypadku profesjonalnych obiektywów filmowych - zachowuje jednakowe wymiary i wagę, ułatwiając pracę z gimbalami i filtrami.

Po 10 miesiącach od wstępnych zapowiedzi, serię 4 dotychczasowych modeli rozbudowuje superszerokokątny obiektyw Lumix S 18 mm f/1.8 - najkrótsza ogniskowa w serii (do tej pory pojawiły się w niej modele 24 mm, 35 mm, 50 mm i 85 mm).

Jasny, szeroki i tak samo dobrze przygotowany do filmowania

Obiektyw zbudowany na bazie 13 elementów w 12 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED i 1 soczewkę UED. Do tego 9-listkowa zaokrąglona przysłona i minimalna odległość ostrzenia równa 18 cm. Producent jak zwykle obiecuje, że mimo niewielkich rozmiarów jest to w pełni profesjonalny obiektyw, który gwarantuje świetną ostrość i skutecznie tłumi większość aberracji, a do tego oferuje obrazek spójny z resztą szkieł z kompaktowej serii.

Podobnie jak pozostałe szła z oferty, tak i Lumix S 18 mm f/1.8 został przygotowany także z myślą o pracy wideo. Producent zminimalizował więc kwestię breathingu, a mikro-krokowa regulacja przysłony zapewnia płynną automatyczną regulację ekspozycji. Jak zwykle otrzymujemy też wygodny system manualnego ostrzenia, z liniowym przełożeniem na pierścienia na ruch soczewek i możliwością personalizacji jego działania.

Producent obiecuje też skuteczny silnik AF, który komunikuje się z aparatem z prędkością 240 kl./s, choć jak wiemy filmowy autofokus nie jest niestety mocną stroną aparatów Panasonic Lumix. Nawet najdoskonalszy napęd obiektywu nie zrobi więc tu dużej różnicy, trzeba natomiast nadmienić, że gdy nie mamy do czynienia ze słabymi warunkami oświetleniowymi systemy AF Lumixa radzą sobie zupełnie dobrze.

Panasonic Lumix S 18 mm f/1.8 mierzy 82 x 73.6 mm i waży 340 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm. Szkło jest także uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Obiektyw Panasonic Lumix S 18 mm f/1.8 trafi do sprzedaży w październiku 2022 roku w cenie 1000 dolarów (ok. 4700 zł). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły