Panasonic Lumix S 18 mm f/1.8 - szeroki kąt dołącza do rodziny kompaktowych stałek

Autor: Maciej Luśtyk

8 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Po niemal roku od zapowiedzi, jasny, superszerokokątny obiektyw Lumix S 18 mm f/1.8 trafia w końcu na rynek. Zachowuje wagę oraz wymiary pozostałych szkieł z oferty, i tak jak one przygotowany został do pracy wideo.

Kompaktowa seria obiektywów Lumix S ze światłem f/1.8 to jedyna tego typu linia pełnoklatkowych szkieł na rynku fotograficznym. Z jednej strony zamyka w kompaktowej formie najbardziej popularne ogniskowe, z drugiej - jak w przypadku profesjonalnych obiektywów filmowych - zachowuje jednakowe wymiary i wagę, ułatwiając pracę z gimbalami i filtrami.

Po 10 miesiącach od wstępnych zapowiedzi, serię 4 dotychczasowych modeli rozbudowuje superszerokokątny obiektyw Lumix S 18 mm f/1.8 - najkrótsza ogniskowa w serii (do tej pory pojawiły się w niej modele 24 mm, 35 mm, 50 mm i 85 mm).

Jasny, szeroki i tak samo dobrze przygotowany do filmowania

Obiektyw zbudowany na bazie 13 elementów w 12 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED i 1 soczewkę UED. Do tego 9-listkowa zaokrąglona przysłona i minimalna odległość ostrzenia równa 18 cm. Producent jak zwykle obiecuje, że mimo niewielkich rozmiarów jest to w pełni profesjonalny obiektyw, który gwarantuje świetną ostrość i skutecznie tłumi większość aberracji, a do tego oferuje obrazek spójny z resztą szkieł z kompaktowej serii.

Podobnie jak pozostałe szła z oferty, tak i Lumix S 18 mm f/1.8 został przygotowany także z myślą o pracy wideo. Producent zminimalizował więc kwestię breathingu, a mikro-krokowa regulacja przysłony zapewnia płynną automatyczną regulację ekspozycji. Jak zwykle otrzymujemy też wygodny system manualnego ostrzenia, z liniowym przełożeniem na pierścienia na ruch soczewek i możliwością personalizacji jego działania.

Producent obiecuje też skuteczny silnik AF, który komunikuje się z aparatem z prędkością 240 kl./s, choć jak wiemy filmowy autofokus nie jest niestety mocną stroną aparatów Panasonic Lumix. Nawet najdoskonalszy napęd obiektywu nie zrobi więc tu dużej różnicy, trzeba natomiast nadmienić, że gdy nie mamy do czynienia ze słabymi warunkami oświetleniowymi systemy AF Lumixa radzą sobie zupełnie dobrze.

Panasonic Lumix S 18 mm f/1.8 mierzy 82 x 73.6 mm i waży 340 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm. Szkło jest także uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Obiektyw Panasonic Lumix S 18 mm f/1.8 trafi do sprzedaży w październiku 2022 roku w cenie 1000 dolarów (ok. 4700 zł). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosenne ceny Samyang - obiektywy do Sony E i Fujifilm X z dużymi rabatami
Wiosenne ceny Samyang - obiektywy do Sony E i Fujifilm X z dużymi rabatami
Samyang wystartował z wiosennymi rabatami na obiektywy z mocowaniami Sony E i Fujifilm X. Do 30 czerwca 9 modeli z oferty producenta kupicie sporo taniej.
5
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Powiązane artykuły