M.Zuiko Digital ED 20 mm f/1.4 PRO – najbardziej uniwersalna stałka w systemie Micro 4/3?

Autor: Maciej Zieliński

4 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Pierwszy obiektyw zaprezentowany pod nowym szyldem OM System to kompaktowy standard, który ma łączyć niewielkie wymiary z jakością typową dla linii PRO.

Nowy model to ekwiwalent nieco zapomnianej, ale lubianej przez wielu fotografów ogniskowej 40 mm (po przeliczeniu dla pełnej klatki). W szklarni M.Zuiko należałoby go więc postawić pomiędzy modelami M.Zuiko 17 mm f/1,2 PRO i 25 mm f/1,2 (czyli klasycznymi ogniskowymi 35 i 50 mm).

Zaprezentowana „dwudziestka” ma uzupełniać linię standardowych stałek, ale jeśli jest tak dobra, jak zapewnia producent, nie wykluczone, że zastąpi oba wspomniane modele. Jest bowiem nie tylko zdecydowanie mniejsza i lżejsza (247 g!), ale też prawie o połowę tańsza (cena sugerowana to 3190 zł).

Prawdopodobnie nie odstaje od nich również pod względem jakości wykonania. Tubus został solidnie zabezpieczony przed kurzem i uszczelniony przed zachlapaniami (na poziomie IPX1) a przednią soczewkę pokryto powłoką fluorową, która odpycha wilgoć i ułatwia czyszczenie. Producent gwarantuje też pełną sprawność w niskich temperaturach (do -10 C).

Najwyższa jakość obrazu i „pierzasty” bokeh

W torze optycznym ustawiono 11 soczewek w 10 grupach, w tym soczewki Super ED, ED, Super HR oraz asferyczne. Producent podkreśla, że projektując obiektyw, duży nacisk położono również na uzyskanie ładnego oddania obszarów nieostrości („pierzasty” bokeh).

Trzeba jednak pamiętać, że, przysłona f/1,4 w systemie Micro 4/3 zapewni głębię ostrości na poziomie f/2,8 dla pełnej klatki (Czyli de facto możemy spodziewać się efektów wizualnie zbliżonych do obiektywu 40 mm f/2,8 w systemie małoobrazkowym). W spotęgowaniu rozmycia może jednak pomóc nieduża minimalna odległość ogniskowania 25 cm. 

Obiektyw M.Zuiko Digital ED 20 mm f/1.4 PRO może więc okazać się bardzo uniwersalnym obiektywem do codziennej fotografii, który sprawdzi się zarówno w fotografii krajobrazowej, podróżniczym reportażu jak i fotografii portretowej. Do sprzedaży ma trafić pod koniec listopada 2021.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Karta Angelbird lub statyw Benro gratis przy zakupie obiektywów Viltrox
Karta Angelbird lub statyw Benro gratis przy zakupie obiektywów Viltrox
Foto-Technika, dystrybutor obiektywów Viltrox rusza z nową promocją. Każdy, kto do końca czerwca 2022 roku zakupi jedno ze szkieł objętych promocją, będzie mógł kupić...
0
Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie
Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie
Venus Optics oficjalnie zapowiada nową serię kompaktowych obiektywów anamorficznych. W serii znajdą się obiektywy 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4 ze...
10
TTartisan 50 mm f/0.95 - ultrajasna portretówka do aparatów APS-C i Mikro Cztery Trzecie
TTartisan 50 mm f/0.95 - ultrajasna portretówka do aparatów APS-C i Mikro Cztery Trzecie
TTartisan prezentuje kolejny, superjasny obiektyw manualny. Tym razem będzie to gratka dla użytkowników mniejszych bezlusterkowców, którym pozwoli uzyskać bardzo...
11