Lomography Atoll Ultra-Wide 17 mm f/2.8 - szerokokątny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców

Autor: Krzysztof Mularczyk

5 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Lomography zamierza wprowadzić na rynek ciekawy obiektyw szerokokątny do pełnoklatkowych bezlusterkowców. Atoll Ultra-Wide 17 mm f/2.8 pojawił się na Kickstarterze.

Lomography wystartowało z nową kampanią na Kickstarterze. Chce wprowadzić do regularnej sprzedaży obiektyw Atoll Ultra-Wide 17 mm f/2.8. Ma to być solidnie wykonane, a przy tym lekkie i poręczne szerokokątne szkło do pełnoklatkowych bezlusterkowców Nikon Z, Canon RF, Sony E oraz dalmierzy Leica M.

To oczywiście manualna konstrukcja, zaprojektowana pod kątem wykorzystania w fotografii i filmie. Obiektyw bazuje na 13 soczewkach z wielowarstwowymi powłokami, ustawionymi w 10 grupach, oferując rektalinearne odwzorowanie obrazu o polu widzenia równym 103 stopnie. Ma zapewniać przy tym minimalną aberrację i dystorsję oraz żywe odwzorowanie kolorów.

8-listkowa przysłona może być regulowana w sposób ciągły w zakresie f/2.8-f/22, a w dodatku minimalna odległość ostrzenia może wynosić jedynie 10 cm z aparatami systemów Canon RF, Nikon Z i Sony E lub 25 cm dla Leica M. To gwarantuje wszechstronne możliwości kadrowania. z wykorzystaniem zaskakujących perspektyw.

Cena obiektywu Atoll Ultra-Wide 17mm f/2.8 Art

W związku ze startem kampanii obiektyw Atoll Ultra-Wide 17 mm f/2.8 można zamówić w promocyjnych cenach, ale docelowo ma kosztować około 550 dolarów (ok. 2200 zł). Pierwsze dostawy planowane są na sierpień tego roku. Oczywiście, jeśli kampania zakończy się sukcesem.

Głównie z myślą o dalmierzach Leica obiektyw ma być sprzedawany z odpowiednim optycznym wizjerem montowanym na gorącej stopce aparatu.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24