Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm Fujinon GF 30 mm f/3.5 R WR - szeroki kąt do średniego formatu

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm aktualizuje ofertę średnioformatowej optyki i prezentuje model Fujinon GF 30 mm f/3.5 R WR, będący ekwiwalentem 24 mm w systemie pełnoklatkowym. Szkło ma być świetne jakościowo, a przy tym względnie kompaktowe i poręczne.

Najnowszy Fujinon GF 30 mm f/3.5 R WR to świetna propozycja dla tych, którzy do średnioformatowego świata chcieliby wprowadzić nieco dynamicznych ujęć. Dobrze sprawdzi się zapewne także w krajobrazie, a producent obiecuje, że to także idealny obiektyw do filmowania - za sprawą wewnętrznego systemu ogniskowania i sprowadzonego do minimum efektu breathingu.

Nowy obiektyw ma być także ostry jak brzytwa. Na układ optyczny składa się 13 elementów w 10 grupach (w tym dwie soczewki asferyczne i dwa elementy ED). Jak zapewnia producent, „grupy soczewek o wysokiej wydajności są ustawione tak, by kontrolować różnego rodzaju aberracje - zwłaszcza zniekształcenia typowe dla obiektywów szerokokątnych - w celu uzyskania doskonałej ostrości na całej powierzchni soczewki.” Obiektyw ma być w stanie przenieść imponującą liczbę szczegółów, odpowiednio do możliwości matrycy 100MP.

Szkło ma być także satysfakcjonujące pod względem szybkości pracy. Według zapewnień, silnik AF ma być cichy i szybki, pozwalając na skuteczną pracę zarówno w trybie filmowym, jak i trybie ciągłym podczas fotografowania. Producent nie zdradza jednak w jakiego rodzaju silnik został wyposażony obiektyw.

Jak na szkło średnioformatowe, Fujinon GF 30 mm f/3.5 R WR może pochwalić się także względnie kompaktową budową - waży zaledwie 510 g, przy długości 99,4 mm i maksymalnej średnicy 84 mm. A do tego wszystkiego jest wykonany z magnezu i uszczelniany przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę realia systemów średnioformatowych, nowy obiektyw można uznać także za przystępnie wyceniony. Na polskim rynku pojawi się pod koniec lipca, a zapłacimy za niego 8199 zł. W zestawie otrzymujemy też osłonę przeciwsłoneczną.

Więcej informacji o optyce producenta znajdziecie pod adresem fujifilm-x.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców Fujifilm X
Tokina ATX-M 23 mm f/1.4 X i ATX-M 33 mm f/1.4 X - jasne obiektywy z AF do bezlusterkowców...
Są jasne, solidne i niedrogie. Dwa stałoogniskowe obiektywy z autofokusem do aparatów Fujifilm X prezentuje Tokina. Są już pierwsze sample!
6
0
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - najjaśniejszy obiektyw na rynku
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - najjaśniejszy obiektyw na rynku
Użytkownicy systemu M43 otrzymali właśnie portretowy Święty Graal. Konstrukcja, oferująca ekwiwalent ogniskowej 58 mm zapewni nam niespotykaną w systemie głębię...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)