Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR - kompaktowy superteleobiektyw z soczewką Fresnela

0
Maciej Luśtyk
23 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Dzisiejszy dzień nie tylko bezlusterkowcami stoi. Producent zaprezentował także nowoczesną konstrukcję, która wzbogaca system Nikon F o kompaktowy superteleobiektyw, który docenią fotografowie sportowi i wszyscy inni, którym potrzebne szkło „długodystansowe”.

O pracach nad modelem Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR słyszeliśmy już w czerwcu tego roku, jednak dopiero teraz obiektyw ujrzał wreszcie światło dzienne. To kolejne po zaprezentowanym w 2015 roku modelu 300 mm f/4E PF ED VR szkło wykorzystujące w swojej konstrukcji soczewkę Fresnela, co pozwoliło znacznie wpłynąć na gabaryty obiektywu. Mierzy on tylko 106 x 237 mm i waży raptem 1460 g. Warto przy tym pamiętać, że analogiczne modele na rynku są zwykle ponad dwa razy cięższe. Sprawia to, że nie powinniśmy mieć problemu, by fotografować nim z ręki.

W konstrukcji układu optycznego zastosowano trzy soczewki ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji (ED), które gwarantować mają ostrość i wyrazistość obrazu. Sama wspomniana wyżej soczewka Fresnela została zaś wykonana z nowoczesnych materiałów, które mają skutecznie redukować charakterystyczną dla tego rodzaju soczewek flarę. To z pewnością także efekt antyrefleksyjnych powłok nanokrystalicznych. Przednia soczewka pokryta została natomiast powłoką fluorową, która zapobiegnie osadzaniu się kurzu, wilgoci i brudu.

Lekki, szybki, bezkompromisowy

Odchudzenie układu optycznego pozytywnie wpłynąć miało także na szybkość i skuteczność ustawiania ostrości, a uchwycenie kluczowych momentów akcji ułatwi nam także system optycznej stabilizacji, którego skuteczność oszacowano na 4 EV. Stabilizacja pracuje w trybie Normal i Sport. Ten drugi okazać ma się „szczególnie skuteczny podczas fotografowania obiektów poruszających się szybko i nieprzewidywalnie, takich jak dzikie ptactwo, albo w takich scenach jak zawody sportowe, a także podczas nagrywania filmów.

Standardowo też otrzymujemy sprzęgło zakresu ostrzenia, ustawień AF oraz kontroli przyciski funkcyjnego umieszczonego na tubusie, a sama konstrukcja została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami.

Producent informuje też, że niebawem w sprzedaży pojawi się także dedykowany celownik kolimatorowy, który ułatwić ma śledzenie szybko poruszających się obiektów. Jesteśmy bardzo ciekawi jak sprawdzi się w praktyce.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży już we wrześniu, w cenie 3599 dolarów (około 13 500 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1
Powiązane artykuły