Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR - kompaktowy superteleobiektyw z soczewką Fresnela

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Dzisiejszy dzień nie tylko bezlusterkowcami stoi. Producent zaprezentował także nowoczesną konstrukcję, która wzbogaca system Nikon F o kompaktowy superteleobiektyw, który docenią fotografowie sportowi i wszyscy inni, którym potrzebne szkło „długodystansowe”.

O pracach nad modelem Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR słyszeliśmy już w czerwcu tego roku, jednak dopiero teraz obiektyw ujrzał wreszcie światło dzienne. To kolejne po zaprezentowanym w 2015 roku modelu 300 mm f/4E PF ED VR szkło wykorzystujące w swojej konstrukcji soczewkę Fresnela, co pozwoliło znacznie wpłynąć na gabaryty obiektywu. Mierzy on tylko 106 x 237 mm i waży raptem 1460 g. Warto przy tym pamiętać, że analogiczne modele na rynku są zwykle ponad dwa razy cięższe. Sprawia to, że nie powinniśmy mieć problemu, by fotografować nim z ręki.

W konstrukcji układu optycznego zastosowano trzy soczewki ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji (ED), które gwarantować mają ostrość i wyrazistość obrazu. Sama wspomniana wyżej soczewka Fresnela została zaś wykonana z nowoczesnych materiałów, które mają skutecznie redukować charakterystyczną dla tego rodzaju soczewek flarę. To z pewnością także efekt antyrefleksyjnych powłok nanokrystalicznych. Przednia soczewka pokryta została natomiast powłoką fluorową, która zapobiegnie osadzaniu się kurzu, wilgoci i brudu.

Lekki, szybki, bezkompromisowy

Odchudzenie układu optycznego pozytywnie wpłynąć miało także na szybkość i skuteczność ustawiania ostrości, a uchwycenie kluczowych momentów akcji ułatwi nam także system optycznej stabilizacji, którego skuteczność oszacowano na 4 EV. Stabilizacja pracuje w trybie Normal i Sport. Ten drugi okazać ma się „szczególnie skuteczny podczas fotografowania obiektów poruszających się szybko i nieprzewidywalnie, takich jak dzikie ptactwo, albo w takich scenach jak zawody sportowe, a także podczas nagrywania filmów.

Standardowo też otrzymujemy sprzęgło zakresu ostrzenia, ustawień AF oraz kontroli przyciski funkcyjnego umieszczonego na tubusie, a sama konstrukcja została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami.

Producent informuje też, że niebawem w sprzedaży pojawi się także dedykowany celownik kolimatorowy, który ułatwić ma śledzenie szybko poruszających się obiektów. Jesteśmy bardzo ciekawi jak sprawdzi się w praktyce.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży już we wrześniu, w cenie 3599 dolarów (około 13 500 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wersji do Leica M - coś więcej niż tylko nowe mocowanie
Na rynku debiutuje znany nam już Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 w wariancie do aparatów Leica. To jednak zupełnie nowa konstrukcja niż wcześniej.
1
0
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Pergear 10 mm f/8 - tani, miniaturowy obiektyw fisheye do bezlusterkowców APS-C
Chcielibyście cieszyć się charakterystyczną dystorsją ultraszerokokątnych obiektywów fisheye, ale żal wam pieniędzy? Nowy obiektyw Pergear to prawdopodobnie najtańsza...
4
0
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Powiązane artykuły