Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR - kompaktowy superteleobiektyw z soczewką Fresnela

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Dzisiejszy dzień nie tylko bezlusterkowcami stoi. Producent zaprezentował także nowoczesną konstrukcję, która wzbogaca system Nikon F o kompaktowy superteleobiektyw, który docenią fotografowie sportowi i wszyscy inni, którym potrzebne szkło „długodystansowe”.

O pracach nad modelem Nikon AF-S Nikkor 500 mm f/5.6E PF ED VR słyszeliśmy już w czerwcu tego roku, jednak dopiero teraz obiektyw ujrzał wreszcie światło dzienne. To kolejne po zaprezentowanym w 2015 roku modelu 300 mm f/4E PF ED VR szkło wykorzystujące w swojej konstrukcji soczewkę Fresnela, co pozwoliło znacznie wpłynąć na gabaryty obiektywu. Mierzy on tylko 106 x 237 mm i waży raptem 1460 g. Warto przy tym pamiętać, że analogiczne modele na rynku są zwykle ponad dwa razy cięższe. Sprawia to, że nie powinniśmy mieć problemu, by fotografować nim z ręki.

W konstrukcji układu optycznego zastosowano trzy soczewki ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji (ED), które gwarantować mają ostrość i wyrazistość obrazu. Sama wspomniana wyżej soczewka Fresnela została zaś wykonana z nowoczesnych materiałów, które mają skutecznie redukować charakterystyczną dla tego rodzaju soczewek flarę. To z pewnością także efekt antyrefleksyjnych powłok nanokrystalicznych. Przednia soczewka pokryta została natomiast powłoką fluorową, która zapobiegnie osadzaniu się kurzu, wilgoci i brudu.

Lekki, szybki, bezkompromisowy

Odchudzenie układu optycznego pozytywnie wpłynąć miało także na szybkość i skuteczność ustawiania ostrości, a uchwycenie kluczowych momentów akcji ułatwi nam także system optycznej stabilizacji, którego skuteczność oszacowano na 4 EV. Stabilizacja pracuje w trybie Normal i Sport. Ten drugi okazać ma się „szczególnie skuteczny podczas fotografowania obiektów poruszających się szybko i nieprzewidywalnie, takich jak dzikie ptactwo, albo w takich scenach jak zawody sportowe, a także podczas nagrywania filmów.

Standardowo też otrzymujemy sprzęgło zakresu ostrzenia, ustawień AF oraz kontroli przyciski funkcyjnego umieszczonego na tubusie, a sama konstrukcja została uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami.

Producent informuje też, że niebawem w sprzedaży pojawi się także dedykowany celownik kolimatorowy, który ułatwić ma śledzenie szybko poruszających się obiektów. Jesteśmy bardzo ciekawi jak sprawdzi się w praktyce.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży już we wrześniu, w cenie 3599 dolarów (około 13 500 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
Mamy kolejny jasny obiektyw od firmy 7Artisans. Pełnoklatkowy 50 mm f/1.05 do bezlusterkowców jest już dostępny w przedsprzedaży na czterech mocowaniach.
7
0
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu...
23
2
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
Powiązane artykuły