Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - ważna aktualizacja, a wraz z nią poprawa AF

Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - ważna aktualizacja, a wraz z nią poprawa AF

Wprowadzone przez Tokinę usprawnienie oprogramowania obiektywu FíRIN 20 mm f/2 FE AF poprawia działanie układu autofokusa, zwłaszcza w trybie AF-C, podczas pracy z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Sony.

Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF to obiektyw, który swoją premierę miał na początku tego roku. Stałka wyposażona w ultradźwiękowy silnik autofokusa, wspierany sensorem GMR, jest w pełni kompatybilna z systemem Sony Fast Hybrid AF dostępnym w pełnoklatkowych bezlusterkowcach Sony E. Teraz jednak oprogramowanie szerokokątnej konstrukcji Tokiny doczekało się ważnej aktualizacji. Uaktualnienie softu poprawa działanie układu AF, zwłaszcza w trybie AF-C oraz zdjęciach seryjnych we współpracy z aparatami Sony A7 III, A7R III oraz A9.

Wszystkie osoby które zakupiły wspomniany obiektyw i chciałyby skorzystać z możliwości aktualizacji oprogramowania, proszone są o kontakt z działem serwisu firmy Next77 (polski dystrybutor Tokiny) za pośrednictwem adresu mailowego reklamacje@next77.pl lub telefonicznie pod numerem 12 270 12 81. Po zweryfikowaniu czy obiektyw pochodzi z krajowej dystrybucji, ustalony zostanie termin jego odbioru. Cała operacja odbywać się będzie na koszt dystrybutora.

Zaawansowana optyka

We wnętrzu znajdziemy rozbudowany układ optyczny, który składa się z 13 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. Wśród nich są dwa asferyczne szkła i trzy soczewki Super-low Dispersion o obniżonym współczynniku dyspersji, których zadaniem jest minimalizowanie wszelkich aberracji i zniekształceń obrazu. Oprócz tego soczewki zostały pokryte powłokami artyrefleksyjnymi, które mają poprawić pracę w ostrym i kontrastowym świetle, dzięki czemu bliki i flary nie powinny być widoczne na zdjęciach.

Szkło wyposażono w 9-listkową przysłonę, którą będziemy mogli regulować w zakresie od f/2 do f/22. Znalazły się także specjalne złącza, dzięki którym przesłane zostaną informacje EXIF, co umożliwi współpracę między innymi z wbudowanym w aparaty Sony systemem stabilizacji matrycy. To wszystko zamknięto w metalowym tubusie (73.4 x 81.5 mm, 469 g) odznaczającym się minimalistycznym designem.

Cena i dostępność

Tokina FíRIN 20 mm f/2.0 FE AF jest już dostępna w polskiej sieci sprzedaży. Za obiektyw przyjdzie nam zapłacić 3595 zł. Warto zauważyć, że model ten nie jest następcą starszego brata, a uzupełnieniem rodziny FíRIN do systemu Sony E. Tak więc teraz do wyboru będziemy mieć dwie szerokokątne stałki: z autofokusem lub w pełni manualną konstrukcję. Więcej informacji o obiektywie, jak również jego aktualizacji znajdziecie na stronie www.tokinalens.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2