Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR - lustrzankowy standard o papierowej głębi ostrości i magicznym bokeh

1
Michał Chrzanowski
30 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Meyer-Optik-Görlitz nie daje o sobie zapomnieć. Niemiecki producent zaprezentował właśnie Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR - wyjątkowe szkło o „bajkowej plastyce obrazu“.

Niemiecki producent nie zwalnia tempa. Po niedawnej premierze modelu Nocturnus III 50 mm f/0.95 zaprojektowanego z myślą o bezlusterkowcach, przyszła pora na kolejną, równie interesującą i wyjątkową konstrukcję o takich samych parametrach. Jednak w odróżnieniu od tej stałki, nowy Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR to obiektyw dedykowany do pełnoklatkowych lustrzanek Canona, Nikona i Pentaksa. W pełni manualny Nocturnus ma okazać się idealnym narzędziem do pracy w warunkach słabego oświetlenia lub do fotografowania przy świetle zastanym.

- Stwarza on wrażenie, które praktycznie żaden inny obiektyw nie może osiągnąć. Konstrukcja optyczna zapewnia wysoki stopień ostrości, nawet przy maksymalnym otworze przysłony, a bokeh inspiruje do stworzenia własnej opowieści. Główny temat i tło to dwie strony medalu, które wspierają się nawzajem w swoim działaniu - zaznacza producent.

Optyka, która przenosi w inny świat

Układ optyczny nowego manualnego Nocturnusa bazuje na 8 elementach umieszczonych w 6 grupach i zapewnia 47° pole widzenia. Dostarczany obraz ma odznaczać się wyjątkową ostrością, kontrastowością, a także kolorystyką. Oczywiście za ogólną plastykę oraz okrągłe bokeh ma odpowiadać aż 15-listkowa, metalowa przysłona z nominalnym otworem względnym wynoszącym f/0.95. Poza tym jej poszczególne listki zostały pokryte specjalnymi powłokami antyodblaskowymi. To wszystko ma przekładać się na „przyjemny i dobrze zrównoważony efekt bokeh“. Przysłonę będziemy mogli domknąć do wartości f/22, a specjalnie opracowany pierścień pozwoli również na jej zmianę w trybie bezstopniowym, co w połączeniu z wygodnym pierścieniem ostrzenia powinno szczególnie przypaść do gustu filmowcom. Warto także dodać, że do obiektywu przymocujemy filtry o średnicy 72 mm.

Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR to również metalowa konstrukcja, która waży 640 g. Obiektyw (srebrna lub czarna wersja) będzie dostępny w mocowaniem Canon EF, Nikon F, Pentax K oraz M42. W sprzedaży powinien pojawić się dopiero w kwietniu 2019 roku. Za to szkło przyjdzie nam zapłacić 3 999 dolarów. Jednak producent rozpoczął zbiórkę zgłoszeń i zaproponował przy tym mocno promocyjną cenę 1 899 dolarów. Więcej informacji o tym modelu znajdziecie na stronie www.meyer-optik-goerlitz.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
5
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
8
3