Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR - lustrzankowy standard o papierowej głębi ostrości i magicznym bokeh

1
Michał Chrzanowski
30 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Meyer-Optik-Görlitz nie daje o sobie zapomnieć. Niemiecki producent zaprezentował właśnie Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR - wyjątkowe szkło o „bajkowej plastyce obrazu“.

Niemiecki producent nie zwalnia tempa. Po niedawnej premierze modelu Nocturnus III 50 mm f/0.95 zaprojektowanego z myślą o bezlusterkowcach, przyszła pora na kolejną, równie interesującą i wyjątkową konstrukcję o takich samych parametrach. Jednak w odróżnieniu od tej stałki, nowy Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR to obiektyw dedykowany do pełnoklatkowych lustrzanek Canona, Nikona i Pentaksa. W pełni manualny Nocturnus ma okazać się idealnym narzędziem do pracy w warunkach słabego oświetlenia lub do fotografowania przy świetle zastanym.

- Stwarza on wrażenie, które praktycznie żaden inny obiektyw nie może osiągnąć. Konstrukcja optyczna zapewnia wysoki stopień ostrości, nawet przy maksymalnym otworze przysłony, a bokeh inspiruje do stworzenia własnej opowieści. Główny temat i tło to dwie strony medalu, które wspierają się nawzajem w swoim działaniu - zaznacza producent.

Optyka, która przenosi w inny świat

Układ optyczny nowego manualnego Nocturnusa bazuje na 8 elementach umieszczonych w 6 grupach i zapewnia 47° pole widzenia. Dostarczany obraz ma odznaczać się wyjątkową ostrością, kontrastowością, a także kolorystyką. Oczywiście za ogólną plastykę oraz okrągłe bokeh ma odpowiadać aż 15-listkowa, metalowa przysłona z nominalnym otworem względnym wynoszącym f/0.95. Poza tym jej poszczególne listki zostały pokryte specjalnymi powłokami antyodblaskowymi. To wszystko ma przekładać się na „przyjemny i dobrze zrównoważony efekt bokeh“. Przysłonę będziemy mogli domknąć do wartości f/22, a specjalnie opracowany pierścień pozwoli również na jej zmianę w trybie bezstopniowym, co w połączeniu z wygodnym pierścieniem ostrzenia powinno szczególnie przypaść do gustu filmowcom. Warto także dodać, że do obiektywu przymocujemy filtry o średnicy 72 mm.

Meyer-Optik-Görlitz Nocturnus 50 mm f/0.95 DSLR to również metalowa konstrukcja, która waży 640 g. Obiektyw (srebrna lub czarna wersja) będzie dostępny w mocowaniem Canon EF, Nikon F, Pentax K oraz M42. W sprzedaży powinien pojawić się dopiero w kwietniu 2019 roku. Za to szkło przyjdzie nam zapłacić 3 999 dolarów. Jednak producent rozpoczął zbiórkę zgłoszeń i zaproponował przy tym mocno promocyjną cenę 1 899 dolarów. Więcej informacji o tym modelu znajdziecie na stronie www.meyer-optik-goerlitz.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
8
4
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się najnowsze manualne obiektywy Laowa, czyli kierowany do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Fisheye, pełnoklatkowy...
5
0