Vintage Cinema Lens Library - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o starych szkłach filmowych, w jednym miejscu

Vintage Cinema Lens Library - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o starych szkłach filmowych, w jednym miejscu

W produkcjach filmowych powszechnie używa się starych, jasnych analogowych stałek. Jak się w nich rozeznać? Twórcy serwisu ShareGrid stworzyli ich najbardziej kompleksowe porównanie, jakie do tej pory ujrzało światło dzienne.

Produkcje filmowe zwykle kojarzą nam się z nowoczesnym sprzętem, ale jeśli chodzi o optykę, to stare obiektywy zajmują w sercach operatorów i reżyserów specjalne miejsce. W przypadku gdy potrzeba jasnego szkła, powszechnie wraca się do starych analogowych konstrukcji, oferujących plastykę, która przez wielu uważana jest za niedoścignioną. Czy to kwestia wyjątkowego bokeh, sposobu reprodukcji kolorów, czy może rozdzielczości? Teraz będziecie mogli ocenić to sami.

Twórcy serwisu ShareGrid, który pozwala na wypożyczanie sprzętu od mieszkających w pobliżu fotografów i filmowców stworzyli wyjątkowe kompleksowe porównanie starych szkieł filmowych, które raz na zawsze rozwiać ma wątpliwości twórców odnośnie tego, które szkło powinni wybrać do swojego projektu.

 

Specjalnie przygotowana strona pozwala na porównywanie filmów przykładowych nagranych 40 najbardziej popularnymi obiektywami filmowymi na rynku. Wszystkie porównano używając kamery RED Epic Dragon filmującej w jakości 6K, także. Oprócz testowych ujęć, na blogu firmy znajdziemy szczegółowe opisy i wykresy dotyczące charakterystyki szkieł, łącznie z porównaniem bokeh jakie poszczególne obiektywy oferują przy maksymalnie otwartej przysłonie.

Jak piszą twórcy, stworzenie projektu zajęło 2 dni i 4TB przestrzeni dyskowej, a udział brało w nim aż 15 osób. Z pewnością się opłaciło. Pozostaje tylko czekać aż strona zostanie rozbudowana także o bardziej nowoczesne szkła. Wiele osób z pewnością ciekawi jak wypadają w zestawieniu z klasycznymi konstrukcjami.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sharegrid.com. Bezpośredni link do porównywarki znajdziecie tutaj.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13