Vintage Cinema Lens Library - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o starych szkłach filmowych, w jednym miejscu

Vintage Cinema Lens Library - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o starych szkłach filmowych, w jednym miejscu

W produkcjach filmowych powszechnie używa się starych, jasnych analogowych stałek. Jak się w nich rozeznać? Twórcy serwisu ShareGrid stworzyli ich najbardziej kompleksowe porównanie, jakie do tej pory ujrzało światło dzienne.

Produkcje filmowe zwykle kojarzą nam się z nowoczesnym sprzętem, ale jeśli chodzi o optykę, to stare obiektywy zajmują w sercach operatorów i reżyserów specjalne miejsce. W przypadku gdy potrzeba jasnego szkła, powszechnie wraca się do starych analogowych konstrukcji, oferujących plastykę, która przez wielu uważana jest za niedoścignioną. Czy to kwestia wyjątkowego bokeh, sposobu reprodukcji kolorów, czy może rozdzielczości? Teraz będziecie mogli ocenić to sami.

Twórcy serwisu ShareGrid, który pozwala na wypożyczanie sprzętu od mieszkających w pobliżu fotografów i filmowców stworzyli wyjątkowe kompleksowe porównanie starych szkieł filmowych, które raz na zawsze rozwiać ma wątpliwości twórców odnośnie tego, które szkło powinni wybrać do swojego projektu.

 

Specjalnie przygotowana strona pozwala na porównywanie filmów przykładowych nagranych 40 najbardziej popularnymi obiektywami filmowymi na rynku. Wszystkie porównano używając kamery RED Epic Dragon filmującej w jakości 6K, także. Oprócz testowych ujęć, na blogu firmy znajdziemy szczegółowe opisy i wykresy dotyczące charakterystyki szkieł, łącznie z porównaniem bokeh jakie poszczególne obiektywy oferują przy maksymalnie otwartej przysłonie.

Jak piszą twórcy, stworzenie projektu zajęło 2 dni i 4TB przestrzeni dyskowej, a udział brało w nim aż 15 osób. Z pewnością się opłaciło. Pozostaje tylko czekać aż strona zostanie rozbudowana także o bardziej nowoczesne szkła. Wiele osób z pewnością ciekawi jak wypadają w zestawieniu z klasycznymi konstrukcjami.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sharegrid.com. Bezpośredni link do porównywarki znajdziecie tutaj.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1R - pierwsze wrażenia (Photokina 2018)
26 Wrz 2018
#Photokina2018 Wczoraj Panasonic ogłosił prawdziwą fotograficzną bombę - nowy pełnoklatkowy system z dwoma profesjonalnymi bezlusterkowcami. Dziś natomiast mogliśmy zobaczyć, jak w rzeczywistości prezentuje się model S1R - prawdziwa bestia z 47 Mp matrycą.
0
Fujifilm GFX 50R - pierwsze wrażenia
26 Wrz 2018
Drugi w systemie średnioformatowy aparat ma być bardziej mobilną wersją modelu GFX 50S. W nasze ręce trafił właśnie egzemplarz przedprodukcyjny. Oto nasze pierwsze wnioski.
1
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0