Dodaj ocenę

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II - druga odsłona superjasnej stałki

Autor: Michał Chrzanowski

15 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Mitakon zaprezentował nową wersję jasnego obiektywu 35 mm f/0.95, który dzięki usprawnionemu układowi optycznemu charakteryzować ma się wyższą rozdzielczością i lepszą korekcją wad optycznych.

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to następca superjasnej “trzydziestki piątki”, która premierę miała w dwa lata temu. Jak podkreśla producent, nowy model ma charakteryzować się ulepszoną konstrukcją optyczną, dzięki czemu oferować ma większą rozdzielczość (nawet o 30% w porównaniu do poprzednika) i lepiej radzić sobie z pracą pod światło. Serce nowego Speedmastera składa się z 11 soczewek w 8 grupach. Wśród nich znajdziemy 1 element o wyjątkowo niskiej dyspersji oraz 2 o wysokim współczynniku odbić światła. Poza tym producent wykorzystał aż 6 elementów ze szkła ED. Według inżynierów znacznie zredukowano też występowanie wad optycznych, w tym między innymi aberracji chromatycznej. Ponadto, korpus nowego obiektywu został wykonany z metalu. Jest także bardziej kompaktowy - mierzy 63 x 60 mm i waży 460 g. Szkło przyjmuje filtry o średnicy 55 mm.

Nowy Mitakon jest zaprojektowany z myślą o aparatach wyposażonych w matrycę APS-C. Posiada ogniskową 35 mm, która w przeliczeniu na system małoobrazkowy da ekwiwalent około 53 mm. Szkło oferuje pole widzenia 43.5 stopni i pozwoli nam na ostrzenie z odległości 35 mm od fotografowanego obiektu. Z kolei 9-listkowa przysłona i światłosiła f/0.95 zapewnią bardzo miękkie, plastyczne rozmycie tła i umożliwią wygodną pracę w słabych warunkach oświetleniowych.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć przykładowych wykonanych nowym Mitakonem Speedmaster 35 mm f/0.95 II. Więcej fotografii możecie znaleźć na oficjalnym profilu firmy w serwisie Flickr.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem Sony E, Fujifilm X oraz Canon EOS-M w cenie około 600 dolarów. Jak na razie nie wiadomo, kiedy szkło zadebiutuje na polskim rynku. Ewentualna cena również nie została ujawniona. Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie mitakon.pl i www.zyoptics.net.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
1
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18