Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II - druga odsłona superjasnej stałki

0

Autor: Michał Chrzanowski

15 Luty 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Mitakon zaprezentował nową wersję jasnego obiektywu 35 mm f/0.95, który dzięki usprawnionemu układowi optycznemu charakteryzować ma się wyższą rozdzielczością i lepszą korekcją wad optycznych.

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II to następca superjasnej “trzydziestki piątki”, która premierę miała w dwa lata temu. Jak podkreśla producent, nowy model ma charakteryzować się ulepszoną konstrukcją optyczną, dzięki czemu oferować ma większą rozdzielczość (nawet o 30% w porównaniu do poprzednika) i lepiej radzić sobie z pracą pod światło. Serce nowego Speedmastera składa się z 11 soczewek w 8 grupach. Wśród nich znajdziemy 1 element o wyjątkowo niskiej dyspersji oraz 2 o wysokim współczynniku odbić światła. Poza tym producent wykorzystał aż 6 elementów ze szkła ED. Według inżynierów znacznie zredukowano też występowanie wad optycznych, w tym między innymi aberracji chromatycznej. Ponadto, korpus nowego obiektywu został wykonany z metalu. Jest także bardziej kompaktowy - mierzy 63 x 60 mm i waży 460 g. Szkło przyjmuje filtry o średnicy 55 mm.

Nowy Mitakon jest zaprojektowany z myślą o aparatach wyposażonych w matrycę APS-C. Posiada ogniskową 35 mm, która w przeliczeniu na system małoobrazkowy da ekwiwalent około 53 mm. Szkło oferuje pole widzenia 43.5 stopni i pozwoli nam na ostrzenie z odległości 35 mm od fotografowanego obiektu. Z kolei 9-listkowa przysłona i światłosiła f/0.95 zapewnią bardzo miękkie, plastyczne rozmycie tła i umożliwią wygodną pracę w słabych warunkach oświetleniowych.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć przykładowych wykonanych nowym Mitakonem Speedmaster 35 mm f/0.95 II. Więcej fotografii możecie znaleźć na oficjalnym profilu firmy w serwisie Flickr.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Mitakon Speedmaster 35 mm f/0.95 II jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem Sony E, Fujifilm X oraz Canon EOS-M w cenie około 600 dolarów. Jak na razie nie wiadomo, kiedy szkło zadebiutuje na polskim rynku. Ewentualna cena również nie została ujawniona. Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie mitakon.pl i www.zyoptics.net.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0