Olympus M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 i M. Zuiko Digital 45mm f/1.8

Autor: Marcin Falana

30 Czerwiec 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Przy okazji premiery nowych aparatów Olympus zaprezentował dwa jasne obiektywy stałoogniskowe: M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 i M. Zuiko Digital 45mm f/1.8.

Olympus zaprezentował dwa jasne, stałoogniskowe obiektywy, które stylistycznie i funkcjonalnie nawiązują do stylu vintage. M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 i M. Zuiko Digital 45mm f/1.8 bo o nich mowa to nowe propozycje Olympusa dla pasjonatów fotografii, którzy cenią zalety jasnych obiektywów. Możliwość osiągnięcia krótszych czasów ekspozycji albo niższych czułości ISO czy kontrola nad rozmyciem tła to tylko niektóre z nich.

Obiektyw M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 składa się z 11 elementów w 8 grupach. Ponieważ jest to obiektyw szerokokątny dający ekwiwalent 24 mm Olympus zastosował wielowarstwowe powłoki, które powinny dobrze radzić sobie z blikami i światłem wpadającym w obiektyw. Niestety osłona przeciwsłoneczna LH-48 będzie dostępna opcjonalnie.

Ciekawie zapowiada się funkcjonalność obiektywu M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 dająca możliwość ostrzenia bez potrzeby spoglądania na wyświetlacz. Na obiektywie widać zresztą podziałkę głębi ostrości.

Kolejna propozycja to portretowy obiektyw M. Zuiko Digital 45mm o świetle f/1.8. Składa się z 9 elementów w 8 grupach. Daje ekwiwalent ogniskowej dla małego obrazka 90 mm. Ponadto producent chwali się także matalowym wykończeniem i przystępną ceną.

NazwaOlympus M. Zuiko Digital ED 12 mm f/2
Typstałoogniskowy obiektyw szerokokątny do systemu Mikro 4/3
Konstrukcja11 elementów w 8 grupach
Stabilizacja obrazunie
Autofokustak
Ogniskowa12 mm (odpowiednik 24 mm)
Otwór maksymalnyF2.0
Dystans min.20 cm
Kąt84 stopnie
Przesłonaf/2.0 - f/22, 7 listków
MocowanieSystem Mikro 4/3
Powiększenie0,08 x
Filtr46 mm
Osłonab.d.
Obudowab.d.
Wymiary56 x 43 mm
Waga130 g
Akcesoriab.d.
NazwaOlympus M. Zuiko Digital 45 mm f/1.8
Typstałoogniskowy obiektyw szerokokątny do systemu Mikro 4/3
Konstrukcja9 elementów w 8 grupach
Stabilizacja obrazunie
Autofokustak
Ogniskowa45 mm (odpowiednik 90 mm)
Otwór maksymalnyF1.8
Dystans min.50 cm
Kąt27 stopni
Przesłonaf/1.8 - f/22, 7 listków
MocowanieSystem Mikro 4/3
Powiększenie0,11 x
Filtr37 mm
Osłonab.d.
Obudowab.d.
Wymiary56 x 46 mm
Waga116 g
Akcesoriab.d.

Informacja prasowa producenta:

Optyka Olympus PEN wzbogaca się o dwa kolejne kompaktowe obiektywy M.ZUIKO DIGITAL

Nowe jasne obiektywy wpisują się w doskonałą stylistykę PEN.Pierwszorzędna optyka zapewnia piękne szerokokątne spojrzenie i portretowe możliwości

Warszawa, 30 czerwca 2011 -
Wraz z trzema gorącymi nowościami systemu PEN, aparatami PEN E-P3, PEN Lite oraz PEN Mini, Olympus wprowadza dwa nowe stylowe kompaktowe obiektywy opracowane specjalnie z myślą o nowych modelach PEN Mikro Cztery Trzecie. Zarówno szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 (24mm) -"Mistrz streetphoto" jak i portretowy M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 (90mm*) wywodzą się z cenionej "stajni" Olympus, która opracowuje i dostarcza optykę także dla lustrzanek. Obydwa obiektywy mogą owocnie korzystać z zaawansowanego systemu stabilizacji obrazu, jaki jest zintegrowany w korpusach PEN. Dysponując otworem względnym dwa najnowsze modele wyspecjalizowanej gamy optyki Olympus Mikro Cztery Trzecie są idealne do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia i zapewniają imponujący efekt miękko rozmytego tła. Najwyższej klasy obudowa, doskonała jakość optyczna oraz kompaktowa i lekka konstrukcja sprawiają, że obiektywy te są doskonale dopasowane do serii Olympus PEN. Aparaty PEN zapewniają jakość obrazowania lustrzanki, a jednocześnie są proste w użytkowaniu. Portretowy obiektyw będzie dostępny począwszy od września 2011 a szerokokątny "Mistrz streetphoto" pojawi się w sklepach już na początku lipca br.

Słabe oświetlenie, krajobrazy, rozmycie tła i zdjęcia sytuacyjne

Szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 jest idealny do rejestrowania wysokiej jakości obrazów filmowych i zdjęć rozległych motywów, np. krajobrazów, a w szczególności sprawdza się w słabych warunkach oświetleniowych. Stanowi on też doskonałe narzędzie dla uzyskiwania profesjonalnie wyglądających efektów rozmytego tła. Razem z kompaktowymi wymiarami aparatu PEN, duży maksymalny otwór przysłony tego obiektywu ułatwia pewne fotografowanie i filmowanie w sytuacjach, w których użycie lampy błyskowej lub statywu byłoby nieodpowiednie, np. w kościele czy muzeum, a przy tym jest gwarancją zdjęć, z jakich można być dumnym. Ale nie jest to jedyna zaleta tego wszechstronnego obiektywu. Bardzo duży względy otwór przysłony ułatwia świadome korzystanie z efektu rozmycia drugiego planu i tworzeniu zdjęć, które warto potem np. zawiesić na ścianie. Mistrz fotografii ulicznej ("Street Photography") jest także najlepszym obiektywem Olympus PEN, jeśli chodzi o spontaniczne zdjęcia sytuacyjne - między innymi dzięki wskaźnikom głębi ostrości i odległości, które sprawiają, że użytkownicy mogą natychmiast ustawić ostrość bez potrzeby spoglądania na wyświetlacz aparatu. Wskazania, o których mowa odgrywają także ważną rolę przy fotografowaniu w trybie Manualnym. Poza sytuacjami słabego oświetlenia i spontanicznych zdjęć sytuacyjnych, ten szerokokątny obiektyw doskonale sprawdza się w jasnym świetle dzięki zastosowanym wielowarstwowym powłokom elementów optycznych, co zmniejsza o połowę efekty duszków i poświaty w porównaniu ze stosowaniem zwykłych powłok.

Wysoka jakość zdjęć portretowych

Podobnie jak w przypadku szerokokątnego modelu, design obiektywu portretowego M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 został dostosowany do atrakcyjnego i stylowego wyglądu trzech nowych aparatów PEN. Niezależnie od wysokiej jakości metalowego wykończenia obiektyw ten charakteryzuje się wyjątkowo przystępną ceną, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jakość zdjęć, jakie można dzięki niemu uzyskiwać. Jasny otwór przysłony oraz pierwszorzędna inżynieria optyczna, sprawiają, że użytkownicy mogą tworzyć właściwie oświetlone, ciekawe zdjęcia portretowe.

Szerokokątny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0 będzie dostępny już na początku lipca, zaś model portretowy M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8 pojawi się we wrześniu tego roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
1
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)