Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 przetwarza obraz na 8 poziomach jednocześnie. Kolejna rewolucja w mobilnym obrazowaniu tuż za rogiem

Autor: Maciej Luśtyk

16 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Według Sony i Qualcomm, smartfony mają przebić jakością zwykłe aparaty już za kilka lat. Nowy układ Snapdragon 8 Gen 2 otwiera drogę do kolejnego rewolucji w fotografii smartfonowej.

Choć słysząc takie rewelacje, jak słowa o wyprzedzeniu aparatów przez smartfony, wypowiedziane przez CEO Sony Semiconductor Solutions Terushiego Shimizu, wiele osób puka się w głowę, rzeczywistość pokazuje, że to jak najbardziej możliwe. Ba, już dzisiaj smartfony produkują obrazek, który przy ograniczonych rozdzielczościach oglądania wygląda dużo lepiej niż ten z aparatu. A wygląda na to, że rynek mobilnego obrazowania dopiero się rozkręca.

Qualcomm Technologies Inc. Zaprezentowało właśnie drugą generację układu Snapdragon 8, który w założeniu może przyczynić się do kolejnej rewolucji w smartfonowej fotografii. Wszystko przez możliwości, jakie oferuje.

Snapdragon 8 Gen 2 podzieli obraz na obszary względem zawartości i osobno je przetworzy. Tak, by zdjęcia wyglądały jak po dobrej obróbce

Przede wszystkim, otrzymujemy tu nowy, „inteligentny” układ przetwarzania obrazu o nazwie Cognitive ISP. Jego inteligencja, jak sama nazwa wskazuje, polega na ogromnej bibliotece rozpoznawalnych obiektów, dzięki której jest on w stanie w czasie rzeczywistym dokonywać segmentacji obrazu na poszczególne obszary, a informacje z każdego z nich przetwarzać osobno, w zależności od zawartości. W dużym skrócie system ten będzie np. już w czasie podglądu osobno aplikował ustawienia koloru dla cery osób znajdujących się na zdjęciu, ustawi osobną ekspozycję dla nieba w tle, zastosuje osobne ustawienia odszumiania dla ciemnych partii obrazu, a przy okazji usunie jeszcze niechciane refleksy z fotografowanych obiektów.

Przykłady segmentacji obrazu, dokonywanej przez układ Cognitive ISP

Według przedstawicieli firmy, Snapdragon 8 Gen 2 może dokonywać wspomnianych korekcji ustawień na 8 warstwach jednocześnie, które następnie zostają złożone w finalny obrazek. Otwiera to więc spore możliwości przed producentami smartfonów i z pewnością sprawi, że oprogramowanie odpowiedzialne za przetwarzanie zdjęć będzie działać w sposób dużo bardziej dokładny.

Poczwórna ekspozycja, czyli jeszcze szerszy zakres dynamiczny i lepszy tryb nocny

Oprócz tego Snapdragon Gen 2 wspierać ma opracowaną przez Sony technologię Quad Exposure, która w nowych sensorach producenta pozwoli na jednoczesne uchwycenie danej sceny z 4 różnymi ustawieniami czułości, które po połączeniu zaoferują nam obrazek o dużo większym zakresie dynamicznym i mniejszym zaszumieniu. Pomyślcie o tym, jak o znanej z kamer technologii Dual Gain Output podniesionej do kwadratu.

Jako, że obydwie firmy zawiązały strategiczną współpracę już przy prezentacji pierwszej generacji układu Snapdragon 8, należy spodziewać się, że wszystkie te funkcje zostaną wykorzystane w praktyce w nadchodzących flagowcach Sony, które powinniśmy zobaczyć już niedługo i które może wreszcie silniej powalczą z fotograficzną konkurencją na rynku mobile.

To jednak nie koniec możliwości nowego procesora. Snapdragon 8 Gen 2 ma także m.in. dużo precyzyjniej symulować rozmycie tła, oferować lepsze wsparcie dla fazowego systemu AF, lepiej radzić sobie z odszumianiem obrazu, a także w doskonalszy sposób dobierać ekspozycję i kolorystykę. Otrzymać mamy też udoskonalony tryb rejestracji wideo Pro Sight, ze wsparciem rozdzielczości do 8K 60 kl./s oraz nowy silnik obsługujący tryb nocny. Oprócz tego nowy układ ma być 4-krotnie szybszy od poprzednika i oferować dwukrotnie większa wydajność przy obsłudze funkcji AI, co również otwiera wiele możliwości przed producentami. A to wszystko to i tak dopiero początek możliwości nowego Snapdragona.

Rezultaty w praktyce zobaczymy być może jeszcze w tym roku 

Jednym słowem zapowiada się świetnie, co każe nam wierzyć, że testując przyszłoroczne flagowce kolejny raz będziemy przecierać oczy ze zdumienia. Choć same możliwości nowego układu w praktyce może poznać już niedługo. W układ Snapdragon 8 Gen 2 mogą być wyposażone niektóre modele, których premiera oczekiwana jest jeszcze w 2022 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie qualcomm.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Sony Xperia 1 VI - czy to najbardziej uniwersalny aparat w smartfonie?
Sony Xperia 1 VI - czy to najbardziej uniwersalny aparat w smartfonie?
Sony prezentuje kolejną generację swojego flagowego smartfona. Xperia 1 VI nie prowadza rewolucji, ale rozbudowuje konstrukcje o jeszcze większa funkcjonalność aparatu i naprawia błędy...
6
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
13
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)