Płynne obiektywy w smarfonach? Huawei ma już patent

Autor: Maciej Luśtyk

21 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Kropla wody zamiast soczewek? Nowa technologia może okazać się kolejną rewolucja w segmencie smartfonowych aparatów. Czy zobaczymy ją w nadchodzących flagowcach?

Płynne obiektywy, wykorzystujące do skupiania światła ciecze zamiast zwykłych szklanych soczewek nie są bynajmniej nowym pomysłem. Podobne technologie rozwijane są już przynajmniej od kilkunastu lat, do tej pory jednak nie znalazły masowego zastosowania w rozwiązań konsumenckich. Wygląda jednak na to, że juz niebawem może się to zmienić.

Jak donosi serwis Gizmochina, Huawei opatentował bazujący na płynnych soczewkach moduł kamery, który może pojawić się już w przyszłorocznym flagowym modelu P50, a być może nawet w tegorocznej odsłonie Note’a.

Wykorzystanie płynu zamiast tradycyjnych soczewek ma wiele korzyści. Do tej pory technologia ta nie znalazła jednak powszechnego zastosowania

Układ płynnego moduły obrazowania opisany w patencie Huawei

No dobrze, ale jakie są korzyści tego rozwiązania? Aby to zrozumieć należy bliżej przyjrzeć się działaniom tego typu systemu. Płynne obiektywy do załamywania światła wykorzystują kroplę wody umieszczoną w oleju, która pod wpływem napięcia elektrycznego ulega polaryzacji i zmienia swój kształt. W ten sposób, umieszczając podobny układ w torze optycznym docelowo można na przykład zmieniać ogniskową obiektywu, ale także ustawiać ostrość znacznie szybciej niż w przypadku standardowych systemów AF. Oprócz tego, technologia ta miałaby znacznie zwiększyć możliwości stabilizacji aparatu, a cały układ mógłby być dużo mniejszy niż w przypadku standardowych konstrukcji zawierających soczewki.

W przypadku patentu Huaweia, to właśnie praca AF i stabilizacja, miałyby być głównymi polami eksploatacji ciekłego układu optycznego, ale kto wie, być może technologia posłuży także do stworzenia rzeczywistego optycznego zoomu? To w końcu aspekt, którego twórcy smartfonów ciągle nie są w stanie w pełni zaimplementować do swoich konstrukcji.

Jak na razie trudno oczywiście powiedzieć czy patent opracowany przez Huawei kiedykolwiek zmaterializuje się pod postacią gotowego produktu, niemniej jednak korzyści płynące z tego rozwiązania wydają się oczywiste.

Ciekła optyka już w przyszłorocznych flagowcach?

Co ciekawe, zarówno serwis Gizmochina jak Huaweicentral twierdzą, że podobne układy mogą pojawić się już w przyszłorocznych smartfonach. Biorąc pod uwagę innowacje firmy Huawei w zakresie mobilnego obrazowania, nie zdziwilibyśmy się, gdyby to właśnie Chińczycy jako pierwsi upowszechnili płynne soczewki na rynku mobile. Trzymamy kciuki.

A przy okazji sprawdźcie projekt, w ramach którego fotografka wykonała portrety przy pomocy kropli wody zamiast obiektywu. Jak widać, podobne technologie jak najbardziej nadają się do wdrożenia w segmencie fotografii.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem huaweicentral.com. Pełny opis patentu znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun prezentuje kolejny gimbal ze smartfonowej serii Smooth. Mimo przeznaczenia oferuje profesjonalne funkcje znane z większych konstrukcji, a teraz rozbudowany został także o moduł...
4
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Najbardziej rozwinięta aplikacja do rejestracji wideo na smartfonie trafia w końcu do sklepu Google Play. Apka działa na urządzeniach wspierających system Android 13, ale oficjalne...
6
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Twórcy Halide prezentuję aplikację Kino, która pozwolić ma na profesjonalną realizację materiałów wideo za pomocą iPhone’a. Poza manualną kontrolą parametrów, funkcjami pomocniczymi i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)