108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną

Autor: Jędrzej Franek

7 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się przekonać.

Zaprezentowane urządzenie sprawia wrażenie, jakby zostało zbudowane specjalnie dla 108-megapikselowej matrycy ISOCELL BRIGHT HMX, korzystającej z technologii Quad-Bayer. Nowy sensor ma przekątną aż 1/1,33 cala, przez co pojedyncze piksele będą miały rozmiar 0,8 μm, ale dzięki łączeniu ich w grupy, finalnie tworzone będą ujęcia o rozdzielczości 27 megapikseli o zredukowanej ilości szumu i artefaktów (rejestrowanie zdjęć w pełnej rozdzielczości również jest możliwe).

Nowa jakość mobilnej fotografii?

Główny aparat Mi Note 10 wyposażony został w aż 8-elementowy obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 25 mm dla pełnej klatki i jasności f/1.7, który ma pozwolić na bardziej efektywne wykorzystanie możliwości matrycy. Bardziej skomplikowany układ został jednak zarezerwowany dla wariantu premium urządzenia. Pozostałe wersje posiadają obiektyw 7-elementowy. Wszystkie natomiast są stabilizowane optycznie.

Pozostałe moduły fotograficzne nie prezentują się tak spektakularnie, ale łącznie sprawiają, że Xiaomi Mi Note 10 wydaje się być bardzo kompletnym narzędziem do uprawiania fotografii mobilnej:

  • aparat z 8-megapikselową matrycą 1/4.4 cala z teleobiektywem 4 x (ekwiwalent 94 mm dla pełnej klatki), funkcją 10-krotnego zoomu hybrydowego, przysłoną f/2,0 i optyczną stabilizacją obrazu
  • aparat portretowy z matrycą 1/2.6 cala o rozdzielczości 12 Mpix z obiektywem o ogniskowej 50 mm w ekwiwalencie pełnej klatki i jasnością f/2,0
  • aparat z 20-megapikselową matrycą 1/2.8 cala z ultraszerokokątnym obiektywem (ekwiwalent 16 mm dla pełnej klatki), przysłoną f/2,2 i funkcją ustawiania ostrości z odległości 1,5 cm
  • aparat 2-megapikselowy z przysłoną f/2,4 do zdjęć makro z funkcją ustawiania ostrości w zakresie odległości 2–10 cm

Pod względem software’owym warty odnotowania jest również udoskonalony tryb nocny, który funkcjonuje teraz na zasadzie obróbki plików RAW a nie JPEG. Dzięki czemu finalne zdjęcia zrobione w gorszych warunkach oświetleniowych mają się cechować wysoką ilością szczegółów i niewielkimi szumami.

Nic przełomowego smartfon nie oferuje w kwestii video - możliwe jest nagrywanie filmów 4K przy 30 kl. / s oraz ujęć w zwolnionym tempie przy maksymalnie 960 kl. / s.

Smartfon został już przetestowany zgodnie z mobilną procedurą DxO mark i uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu, ex aequo z telefonem Huawei Mate 30 Pro.

Cena i dostępność

Polska premiera smartfonów Xiaomi Mi Note 10 zaplanowana jest na 14 listopada 2019 r. Europejskie ceny zostały ustalone na poziomie 549 euro (ok. 2345 zł) dla wariantu standardowego i 649 euro (ok. 2770 zł) dla wariantu Pro.

Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun prezentuje kolejny gimbal ze smartfonowej serii Smooth. Mimo przeznaczenia oferuje profesjonalne funkcje znane z większych konstrukcji, a teraz rozbudowany został także o moduł...
4
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Najbardziej rozwinięta aplikacja do rejestracji wideo na smartfonie trafia w końcu do sklepu Google Play. Apka działa na urządzeniach wspierających system Android 13, ale oficjalne...
6
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Twórcy Halide prezentuję aplikację Kino, która pozwolić ma na profesjonalną realizację materiałów wideo za pomocą iPhone’a. Poza manualną kontrolą parametrów, funkcjami pomocniczymi i...
6
Powiązane artykuły