108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną

16
Jędrzej Franek
7 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się przekonać.

Zaprezentowane urządzenie sprawia wrażenie, jakby zostało zbudowane specjalnie dla 108-megapikselowej matrycy ISOCELL BRIGHT HMX, korzystającej z technologii Quad-Bayer. Nowy sensor ma przekątną aż 1/1,33 cala, przez co pojedyncze piksele będą miały rozmiar 0,8 μm, ale dzięki łączeniu ich w grupy, finalnie tworzone będą ujęcia o rozdzielczości 27 megapikseli o zredukowanej ilości szumu i artefaktów (rejestrowanie zdjęć w pełnej rozdzielczości również jest możliwe).

Nowa jakość mobilnej fotografii?

Główny aparat Mi Note 10 wyposażony został w aż 8-elementowy obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 25 mm dla pełnej klatki i jasności f/1.7, który ma pozwolić na bardziej efektywne wykorzystanie możliwości matrycy. Bardziej skomplikowany układ został jednak zarezerwowany dla wariantu premium urządzenia. Pozostałe wersje posiadają obiektyw 7-elementowy. Wszystkie natomiast są stabilizowane optycznie.

Pozostałe moduły fotograficzne nie prezentują się tak spektakularnie, ale łącznie sprawiają, że Xiaomi Mi Note 10 wydaje się być bardzo kompletnym narzędziem do uprawiania fotografii mobilnej:

  • aparat z 8-megapikselową matrycą 1/4.4 cala z teleobiektywem 4 x (ekwiwalent 94 mm dla pełnej klatki), funkcją 10-krotnego zoomu hybrydowego, przysłoną f/2,0 i optyczną stabilizacją obrazu
  • aparat portretowy z matrycą 1/2.6 cala o rozdzielczości 12 Mpix z obiektywem o ogniskowej 50 mm w ekwiwalencie pełnej klatki i jasnością f/2,0
  • aparat z 20-megapikselową matrycą 1/2.8 cala z ultraszerokokątnym obiektywem (ekwiwalent 16 mm dla pełnej klatki), przysłoną f/2,2 i funkcją ustawiania ostrości z odległości 1,5 cm
  • aparat 2-megapikselowy z przysłoną f/2,4 do zdjęć makro z funkcją ustawiania ostrości w zakresie odległości 2–10 cm

Pod względem software’owym warty odnotowania jest również udoskonalony tryb nocny, który funkcjonuje teraz na zasadzie obróbki plików RAW a nie JPEG. Dzięki czemu finalne zdjęcia zrobione w gorszych warunkach oświetleniowych mają się cechować wysoką ilością szczegółów i niewielkimi szumami.

Nic przełomowego smartfon nie oferuje w kwestii video - możliwe jest nagrywanie filmów 4K przy 30 kl. / s oraz ujęć w zwolnionym tempie przy maksymalnie 960 kl. / s.

Smartfon został już przetestowany zgodnie z mobilną procedurą DxO mark i uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu, ex aequo z telefonem Huawei Mate 30 Pro.

Cena i dostępność

Polska premiera smartfonów Xiaomi Mi Note 10 zaplanowana jest na 14 listopada 2019 r. Europejskie ceny zostały ustalone na poziomie 549 euro (ok. 2345 zł) dla wariantu standardowego i 649 euro (ok. 2770 zł) dla wariantu Pro.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
O wersjach Lite flagowych smartfonów Samsunga słyszymy już do kilku lat, jednak dopiero teraz producent zdecydował się oficjalnie wprowadzić je na rynek. To jednak nie...
3
0
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Obiektywy superszerokokątne są ostatnio pozycją obowiązkową niemal we wszystkich flagowych smartfonach. Niestety efekty dalekie są od tego, co możemy uzyskać przy...
8
1
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
9
4