Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

1 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Po zaprezentowanym w sierpniu DJI Osmo Mobile 3 myśleliśmy, że w kwestii gimbali do smartfonów nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem Zhiyun pokazuje model o zbliżonych możliwościach, który w dodatku pretenduje do miana najbardziej kompaktowego na rynku.

Gimbale to smarfonów to obecnie dużo więcej niż mniej, lub bardziej skuteczne zajawki. Jak pokazała nam niedawna premiera DJI Osmo Mobile 3, smartfonowy stabilizator pod względem funkcjonalności może dorównywać najbardziej zaawansowanym konstrukcjom na rynku. Teraz do stawki zaawansowanych smartfonowych gimbali dołącza także Zhiyun Smooth Q2, który dodatkowo jest najbardziej kompaktowy ze wszystkich podobnych mu konstrukcji - jego wysokość to raptem 20,4 cm.

Mały, ale nie brak mu możliwości

Zhiyun Smooth Q2 oferuje nam wszystko, czego od 3-osiowego gimbala może oczekiwać osoba filmująca smartfonem. Otrzymujemy więc standardowe tryby pracy Pan, Tilt i Lock, użyteczny zakres ruchów (360° w osi Pan, 305° w osi Tilt i 265° w osi Roll), wygodny joystick, możliwość pracy w pionie i wydajny akumulator (do 17 godzin ciągłej pracy). Do tego możliwość odłączenia smartfona od stabilizatora (np. w celu odebrania przychodzącego połączenia) i oficjalne wsparcie dla systemowych aplikacji aparatów smartfonów Android i Apple. Mamy też nowość w postaci trybu Full Range POV, w którym gimbal śledzi ruchy naszej ręki realizując jednoczesny ruch w trzech osiach, co ma sprawić, że nagrane w ten sposób materiały będą płynniejsze i bardziej wciągające.

Tyle jeśli chodzi o podstawową pracę z gimbalem. Więcej odkryje przed nami przeznaczona do obsługi stabilizatora apka ZY Play, która pozwoli nam m.in. na realizację zdjęć poklatkowych, panoram o wysokiej rozdzielczości, ujęć wirowych czy śledzenie zaznaczonych obiektów. W przypadku kompatybilnych smartfonów wykonamy także charakterystyczne najazdy typu Dolly Zoom.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, gimbal ma być kompatybilny z większością smartfonów, nawet tych dużych, a dodatkowo nie jest przesadnie drogi - na polskim rynku kupimy go już 699 zł. To jednak wciąż sporo drożej niż za swój model każe sobie zapłacić DJI (około 470 zł). Czy mniejsze gabaryty i ciekawie prezentujący się tryb Full Range POV to powód by dopłacać ponad 200 zł? O tym zadecydują odbiorcy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
13
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)