Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku

0
Maciej Luśtyk
1 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Po zaprezentowanym w sierpniu DJI Osmo Mobile 3 myśleliśmy, że w kwestii gimbali do smartfonów nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem Zhiyun pokazuje model o zbliżonych możliwościach, który w dodatku pretenduje do miana najbardziej kompaktowego na rynku.

Gimbale to smarfonów to obecnie dużo więcej niż mniej, lub bardziej skuteczne zajawki. Jak pokazała nam niedawna premiera DJI Osmo Mobile 3, smartfonowy stabilizator pod względem funkcjonalności może dorównywać najbardziej zaawansowanym konstrukcjom na rynku. Teraz do stawki zaawansowanych smartfonowych gimbali dołącza także Zhiyun Smooth Q2, który dodatkowo jest najbardziej kompaktowy ze wszystkich podobnych mu konstrukcji - jego wysokość to raptem 20,4 cm.

Mały, ale nie brak mu możliwości

Zhiyun Smooth Q2 oferuje nam wszystko, czego od 3-osiowego gimbala może oczekiwać osoba filmująca smartfonem. Otrzymujemy więc standardowe tryby pracy Pan, Tilt i Lock, użyteczny zakres ruchów (360° w osi Pan, 305° w osi Tilt i 265° w osi Roll), wygodny joystick, możliwość pracy w pionie i wydajny akumulator (do 17 godzin ciągłej pracy). Do tego możliwość odłączenia smartfona od stabilizatora (np. w celu odebrania przychodzącego połączenia) i oficjalne wsparcie dla systemowych aplikacji aparatów smartfonów Android i Apple. Mamy też nowość w postaci trybu Full Range POV, w którym gimbal śledzi ruchy naszej ręki realizując jednoczesny ruch w trzech osiach, co ma sprawić, że nagrane w ten sposób materiały będą płynniejsze i bardziej wciągające.

Tyle jeśli chodzi o podstawową pracę z gimbalem. Więcej odkryje przed nami przeznaczona do obsługi stabilizatora apka ZY Play, która pozwoli nam m.in. na realizację zdjęć poklatkowych, panoram o wysokiej rozdzielczości, ujęć wirowych czy śledzenie zaznaczonych obiektów. W przypadku kompatybilnych smartfonów wykonamy także charakterystyczne najazdy typu Dolly Zoom.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, gimbal ma być kompatybilny z większością smartfonów, nawet tych dużych, a dodatkowo nie jest przesadnie drogi - na polskim rynku kupimy go już 699 zł. To jednak wciąż sporo drożej niż za swój model każe sobie zapłacić DJI (około 470 zł). Czy mniejsze gabaryty i ciekawie prezentujący się tryb Full Range POV to powód by dopłacać ponad 200 zł? O tym zadecydują odbiorcy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zhiyun-tech.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Obiektywy superszerokokątne są ostatnio pozycją obowiązkową niemal we wszystkich flagowych smartfonach. Niestety efekty dalekie są od tego, co możemy uzyskać przy...
8
1
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
9
4
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się...
33
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)