LIT Flash - ksenonowa lampa błyskowa do smartfona

0
Maciej Luśtyk
18 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli jest coś, co nadal ogranicza smartfony, z pewnością będzie to praca ze światłem błyskowym. Zmienić to chcą twórcy lampy błyskowej LIT.

Choć smartfony zdominowały rynek amatorskich aparatów, to pod względem pracy ze światłem błyskowym nadal dzieli je przepaść ze zwykłymi aparatami. I choć w przeszłości widzieliśmy już próby wprowadzenia użytkowników telefonów w świat strobingu, możliwości zaprezentowanych rozwiązań dalekie były do tego, co oferują lampy reporterskie powszechnie używane przez fotografów korzysytających z lustrzanek i bezlusterkowców.

Funkcjonalność speedlighta, wygoda smartfona

Ten stan rzeczy zmienić chcą twórcy bezprzewodowej lampy LIT Flash, których mieliśmy już okazję poznać za sprawą smartfonowego światłomierza Lumu. Tym, co wyróżnia konstrukcję jest jej moc - 40 Ws to już terytorium wspomnianych lamp reporterskich. Do tego otrzymujemy możliwość sterowania siłą błysku w zakresie 1/1-1/256 mocy, tryb HSS i najkrótszy czas błysku 1/30,000, co pozwolić ma na synchronizację z ultrakrótkimi czasami migawki elektronicznej stosowanej w smartfonach. Samo przeładowanie lampy, w zależności od mocy trwać ma między 0,1 a 2,5 sekundy.

Na dokładkę otrzymujemy tryb stroboskopu, z możliwością precyzyjnej regulacji częstotliwości i liczby błysków, funkcję pokazywania ostatniego znanego położenia lampy na mapie, współpracy z czterema innymi egzemplarzami lampy, możliwość wyzwalania błysku z odległości do 40 m czy mocowanie statywowe, które ułatwi wypozycjonowanie lampy w różnych sytuacjach.

Wbudowana bateria pozwolić ma na wykonanie 200 błysków z pełną mocą, co przy normalnym użytkowaniu przełożyć ma się na około 400 błysków. Sam akumulator podładujemy z kolei za pomocą złącza USB-C, zabierając więc ze sobą powerbank kwestia zasilania nie powinna więc stanowić dla nas problemu.

To wszystko w kompaktowej obudowie o wymiarach 105 x 65 x 38 mm i wadze 250 g, którą bez większego problemu zmieścimy do kieszeni spodni.

Przykładowe zdjęcia wykonane z użyciem lampy znajdziecie na poświęconym jej profilu w serwisie flickr.

Cena i dostępność

Lampa nie należy do najtańszych, ale trudno oczekiwać tego po produkcie, który nie ma obecnie na rynku żadnej realnej konkurencji. Aktualnie produkt znajduje się w fazie finansowanie społecznościowego za pośrednictwem platformy Kickstarter. W ramach kampanii lampę kupimy już w cenie 179 dolarów (około 680 zł). W normalnej sieci sprzedaży cena będzie niemal dwukrotnie wyższa.

Jak na razie lampa, a dokładnie obsługującą ją aplikacja kompatybilna jest jedynie z urządzeniami Apple. Producent pracuje nad wersją pod Androida, ale na razie nie podaje przybliżonej daty jej udostępnienia.

Niestety na gotowy produkt będziemy musieli poczekać do stycznia 2020 roku. Oczywiście o ile kampania na Kickstarterze zakończy się dla twórców sukcesem, a na etapie produkcji nie napotkają oni problemów, które wpłyną na ich plany. Na szczęście ten pierwszy cel już niemal udało im się osiągnąć. W ciągu kilku dni trwania kampanii udało im się zebrać już niemal 90% środków potrzebnych na uruchomienie produkcji.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kickstarter.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
O wersjach Lite flagowych smartfonów Samsunga słyszymy już do kilku lat, jednak dopiero teraz producent zdecydował się oficjalnie wprowadzić je na rynek. To jednak nie...
3
0
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Obiektywy superszerokokątne są ostatnio pozycją obowiązkową niemal we wszystkich flagowych smartfonach. Niestety efekty dalekie są od tego, co możemy uzyskać przy...
8
1
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)