Samsung prezentuje nowe matryce do aparatów w smartfonach. Czy zobaczymy je w Galaxy S9?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Świat smartfonów wyczekuje premiery najnowszego flagowca Samsunga, a tymczasem producent zaprezentował nową generację sensorów, które jeszcze bardziej rozszerzyć mają nasze możliwości w fotografii mobilnej. Nagrywanie z prędkością 480 kl./s w jakości Full HD już niedługo w zasięgu ręki.

Choć przez ostatnie dwa lata mogło wydawać się, że Samsung nieco zwolnił tempo w wyścigu o miano najlepszego fotograficznego smartfona, inżynierowie producenta na pewno nie próżnowali. Nowa generacja przeznaczonych do urządzeń mobilnych matryc ISOCELL oferować ma fotografującym użytkownikom komórek nowe możliwości. Aby zaspokoić różne potrzeby, Samsung stworzył 4 serie sensorów, odpowiadające konkretnym zapotrzebowaniom. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nich kilka miesięcy temu, teraz znamy na ich temat nieco więcej szczegółów.

Różne matryce na różne potrzeby

Rodzina ISOCELL Bright zaprojektowana została z myślą o pracy w słabym świetle. Wykorzystując technologię Tetracell, gdzie 4 sąsiednie piksele na matrycy działają jak jeden w celu lepszego wychwytywania światła oraz funkcję Smart WDR, w której aparat wykonuje serię zdjęć, by połączyć je w jeden obraz o rozszerzonej dynamice, matryce z serii Bright mają stać się odpowiedziom na słabej jakości nocne zdjęcia smartfonowe.

Z kolei matryce ISOCELL Fast, jak wskazuje sama nazwa stawiają na wydajność. Korzystając z technologii Dual Pixel i systemu detekcji fazy oferować mają bezprecedensową skuteczność automatycznego systemu ostrzenia, także podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów w słabym świetle. Udostępniona grafika zdradza ponadto, że sensor pozwalać będzie na rejestrację materiałów w jakości Full HD z prędkością 480 kl./s. Wysokiej jakości filmy w super zwolnionym tempie mając więc szansę wejść pod strzechy zwykłych fotografujących.

Osobną kategorię stanowią także sensory z serii ISOCELL SLim, które sprawdzić mają się wszędzie tam, gdzie liczy się smukłość konstrukcji. Rozmiar pojedynczego piksela to jedyne 0.9um, jednocześnie producent zapewnia, że dostarczać mają jakości obrazu niespotykanej dotąd w przypadku mniejszych sensorów.

Samsung zapowiada także serię ISOCELL Dual, przeznaczoną do współpracy z coraz bardziej popularnymi podwójnymi modułami aparatów, która pozwalać ma na mapowanie głębi fotografowanej sceny, symulowanie rozmycia nieostrości i oferować funkcję zoomu optycznego.

Do wyboru, do koloru

Powyższe matryce w większości dostępne są w wariantach od 8 do 24 Mp, z pikselami o rozmiarze wahającym się między 0,9 a 1,4 um, w formacie od 1/2.56 do 1/5 cala. Sprawdzą się więc zarówno w głównych modułach aparatów montowanych w smartfonach jak i przednich kamerkach do selfie i będą miały szansę trafić do urządzeń z każdego segmentu cenowego.

O tym, czego można spodziewać się po nowych sensorach przekonamy się zapewne już niedługo. Prawdopodobnie chociaż część z nowych technologii zostanie zaimplementowana w najnowszym flagowcu Samsung Galaxy S9, który według doniesień zaprezentowany zostać ma w najbliższych dniach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samsung.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
13
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)