Samsung prezentuje nowe matryce do aparatów w smartfonach. Czy zobaczymy je w Galaxy S9?

Samsung prezentuje nowe matryce do aparatów w smartfonach. Czy zobaczymy je w Galaxy S9?

Świat smartfonów wyczekuje premiery najnowszego flagowca Samsunga, a tymczasem producent zaprezentował nową generację sensorów, które jeszcze bardziej rozszerzyć mają nasze możliwości w fotografii mobilnej. Nagrywanie z prędkością 480 kl./s w jakości Full HD już niedługo w zasięgu ręki.

Choć przez ostatnie dwa lata mogło wydawać się, że Samsung nieco zwolnił tempo w wyścigu o miano najlepszego fotograficznego smartfona, inżynierowie producenta na pewno nie próżnowali. Nowa generacja przeznaczonych do urządzeń mobilnych matryc ISOCELL oferować ma fotografującym użytkownikom komórek nowe możliwości. Aby zaspokoić różne potrzeby, Samsung stworzył 4 serie sensorów, odpowiadające konkretnym zapotrzebowaniom. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o nich kilka miesięcy temu, teraz znamy na ich temat nieco więcej szczegółów.

Różne matryce na różne potrzeby

Rodzina ISOCELL Bright zaprojektowana została z myślą o pracy w słabym świetle. Wykorzystując technologię Tetracell, gdzie 4 sąsiednie piksele na matrycy działają jak jeden w celu lepszego wychwytywania światła oraz funkcję Smart WDR, w której aparat wykonuje serię zdjęć, by połączyć je w jeden obraz o rozszerzonej dynamice, matryce z serii Bright mają stać się odpowiedziom na słabej jakości nocne zdjęcia smartfonowe.

Z kolei matryce ISOCELL Fast, jak wskazuje sama nazwa stawiają na wydajność. Korzystając z technologii Dual Pixel i systemu detekcji fazy oferować mają bezprecedensową skuteczność automatycznego systemu ostrzenia, także podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów w słabym świetle. Udostępniona grafika zdradza ponadto, że sensor pozwalać będzie na rejestrację materiałów w jakości Full HD z prędkością 480 kl./s. Wysokiej jakości filmy w super zwolnionym tempie mając więc szansę wejść pod strzechy zwykłych fotografujących.

Osobną kategorię stanowią także sensory z serii ISOCELL SLim, które sprawdzić mają się wszędzie tam, gdzie liczy się smukłość konstrukcji. Rozmiar pojedynczego piksela to jedyne 0.9um, jednocześnie producent zapewnia, że dostarczać mają jakości obrazu niespotykanej dotąd w przypadku mniejszych sensorów.

Samsung zapowiada także serię ISOCELL Dual, przeznaczoną do współpracy z coraz bardziej popularnymi podwójnymi modułami aparatów, która pozwalać ma na mapowanie głębi fotografowanej sceny, symulowanie rozmycia nieostrości i oferować funkcję zoomu optycznego.

Do wyboru, do koloru

Powyższe matryce w większości dostępne są w wariantach od 8 do 24 Mp, z pikselami o rozmiarze wahającym się między 0,9 a 1,4 um, w formacie od 1/2.56 do 1/5 cala. Sprawdzą się więc zarówno w głównych modułach aparatów montowanych w smartfonach jak i przednich kamerkach do selfie i będą miały szansę trafić do urządzeń z każdego segmentu cenowego.

O tym, czego można spodziewać się po nowych sensorach przekonamy się zapewne już niedługo. Prawdopodobnie chociaż część z nowych technologii zostanie zaimplementowana w najnowszym flagowcu Samsung Galaxy S9, który według doniesień zaprezentowany zostać ma w najbliższych dniach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samsung.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12