Czy nowe matryce Dual Pixel Samsunga zmienią oblicze fotografii mobilnej?

0
Maciej Luśtyk
13 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Samsung zaprezentował dwie nowe smartfonowe matryce ISOCELL, które nie tylko mają zwiększyć skuteczność autofokusa i usprawnić pracę w słabym świetle, ale także upowszechnić znany z niektórych flagowców “tryb portretowy”, pozwalająca na symulację rozmycia tła.

Tryby portretowe oferowane przez smartfony takie jak Iphone 8 Plus, Huawei P10, Asus Zenfone Zoom czy Samsung Galaxy Note 8 szybko podbiły serca użytkowników. Nic w tym dziwnego - wcześniej podobne efekty możliwe były do uzyskania właściwie wyłącznie za pomocą tradycyjnych aparatów, z jasnymi i zazwyczaj drogimi obiektywami. Do tego, dzięki wykorzystaniu dwóch aparatów, a tym samym dostarczeniu aparatowi informacji na temat perspektywy, rezultaty są naprawdę przekonujące. A trzeba dodać, że technologia ta dopiero raczkuje.

Nieco inne podejście do tematu zaprezentowali ostatnio twórcy smartfona Google Pixel 2. Tam, w celu nałożenia realistycznego efektu rozmycia aparat bazuje na technologii Dual Pixel, gdzie na każdy piksel matrycy przypadają dwie fotodiody, pozwalając na uchwycenie tego samego ujęcia z dwóch delikatnie różnych perspektyw, a tym samym uzyskanie informacji na temat rozmieszczenia fotografowanych obiektów w przestrzeni. Na bardzo podobnej zasadzie działa funkcja Dual Pixel RAW zaprezentowana przy okazji aparatu Canon EOS 5D Mark IV. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że do symulacji rozmycia wystarczy w tym wypadku jeden aparat.

Szybszy autofokus i realistyczne rozmycie tła

Samsung ISOCELL Fast 2L9

Podobnym tropem idzie Samsung, którego nowe wyposażone w technologię Dual Pixel matryce ISOCELL mają szansę znacznie upowszechnić ‘tryb portretowy’ wśród użytkowników smartfonów. Pierwsza z nich, 12-milionowy sensor ISOCELL Fast 2L9 (rozmiar pojedynczego piksela 1.28 μm), oprócz wspomnianej możliwości symulacji bokeh, ma także znacznie podnieść skuteczność smartfonowych systemów AF, także podczas pracy w słabym świetle. A to dzięki temu, że wszystkie piksele matrycy to piksele detekcji fazy. Autofokus DPAF imponował już w przypadku modelu Galaxy S7 gdzie pojawił się po raz pierwszy. Teraz ma być jeszcze lepiej, a dodatkową zaletą mają być małe wymiary sensora, które sprawią, że moduły aparatów nie będą wystawać poza obudowę, nawet w przypadku najcieńszych smartfonów.

Dobre selfie w każdych warunkach

Nie mniej ciekawie jawi się druga, jeszcze cieńsza z zaprezentowanych matryc, ISOCELL Slim 2x7 o rozdzielczości 24 Mp. Choć rozmiar pojedynczego piksela to tylko 0,9μm, sensor świetnie radzić ma sobie w słabym świetle. Odpowiadać ma za to technologia Tetracell, która wykorzystuje 4 sąsiadujące ze sobą piksele jako jeden - w rezultacie powinniśmy otrzymać zdjęcie o pomniejszonej rozdzielczości, ale znacznie mniejszym zaszumieniu. Z kolei w dobrych warunkach oświetleniowych, technologia poprawiać ma ogólną szczegółowość zdjęcia. W założeniu, tego typu sensor miałby być wykorzystywany w przednich modułach aparatu i wprowadzić niemałą rewolucję temacie zdjęć selfie, które czy tego chcemy czy nie, są już stałym elementem naszej codzienności.

Samsung ISOCELL Slim 2x7

Nowe matryce Samsunga są także kolejnym znakiem, który pokazuje, że przyszłe rewolucje w fotografii będą najprawdopodobniej odbywać się głównie na polu możliwości systemów przetwarzania obrazu, co na nowo otwiera dyskusję na temat tego, gdzie kończy się fotografia, a gdzie zaczyna cyfrowa kreacja.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samsung.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
"Excitement" to słowo, które podczas tegorocznej konferencji Keynote przewinęło się setki razy. Czy jednak w obliczu tego, co ma do zaoferowania konkurencja nowe...
20
0
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Matryca Samsunga, o której ostatnimi czasy zrobiło się głośno, znalazła wreszcie dla siebie ciało. Pierwszym aparatem, który skorzysta z dobrodziejstw 64-milionowego...
11
0
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
NeuralCam Night Photo - nocne zdjęcia z twojego iPhone’a jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze
Czujecie się zawiedzeni, że wasz iPhone nie robi tak doskonałych zdjęć nocą jak flagowce Huawei czy Google? Niepotrzebnie. Zbliżone rezultaty obiecuje nowa aplikacja...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)