Profile LOG już niebawem w smartfonach. Alternatywa dla filmujących aparatów?

0
Maciej Luśtyk
16 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Płaskie profile obrazu pozwalają na dużą swobodę na etapie postprodukcji. Dotychczas były  domeną wyłącznie zaawansowanych kamer i aparatów. Już niedługo jednak mają zawitać także do smartfonów.

W przypadku fotografowania, gdy chcemy mieć jak największe pole manewru podczas edycji, zwykle wybieramy zapis RAW. Z racji tego, że fabrycznie żaden z aparatów na rynku nie oferuje takiej możliwości w przypadku filmowania, aby uzyskać jak najlepsze efekty korzystamy z profili obrazu LOG, charakteryzującymi się wyjątkowo płaską krzywą kontrastu, która pozwala wydobyć więcej informacji z cieni i prześwietleń, dając większą swobodę edycji materiału wyjściowego materiału.

Mimo wszystko profile LOG i tak nie należą do funkcji spotykanych w aparatach powszechnie, co ogranicza użytkowników korzystających z tańszych i mniejszych urządzeń. Co ciekawe, rewolucję w tym temacie mogą zapoczątkować smartfony, a dokładnie aplikacja Filmic Pro, której twórcy pracują nad udostępnieniem płaskiego profilu obrazu jej użytkownikom.

 

Aplikacja ta jest chyba najbardziej zaawansowanym programem do filmowania przeznaczonym na urządzenia mobilne, oferującym szereg manualnych ustawień i pozwalającym z niewielkich matryc smartfonów wyciągnąć maksimum możliwości. Dość powiedzieć, że z jej pomocą powstał nawet nagradzany film pełnometrażowy.

Wczesną wersję nowej funkcji miał możliwość przetestować reżyser i operator Matteo Bertoli. Powyżej możecie zobaczyć dwa przykładowe filmy nagrane iPhonem 7 Plus w jakości 4K, ukazujące materiał LOG przed i po gradacji kolorystycznej. Jak widzimy, trudno mówić tu o prawdziwej rewolucji. Płaski profil obrazu mocno wydobywa szumy z zacienionych partii obrazu i na pewno nie może równać się temu, co oferują LOG-i w zaawansowanych kamerach i aparatach. Mimo to, jak na mały smartfonowy sensor efekty i tak są wyjątkowo zadowalające, co sprawi, że z nowej funkcji z pewnością chętnie będą korzystać osoby, które w tworzeniu materiałów wideo wykorzystują smartfony.

Warto też pamiętać, że jakość aparatów w smartfonach poprawia się z roku na rok i nie zdziwiłoby nas gdyby za kilka lat okazało się, że to właśnie urządzenia mobilne dominują na rynku amatorskich produkcji wideo.

Na razie nie wiemy, kiedy pojawi się wprowadzająca płaski profil obrazu aktualizacja aplikacji. Sam program dostępny jest do pobrania w cenie 49 zł za pośrednictwem sklepów iTunes App Store i Google Play.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
O wersjach Lite flagowych smartfonów Samsunga słyszymy już do kilku lat, jednak dopiero teraz producent zdecydował się oficjalnie wprowadzić je na rynek. To jednak nie...
3
0
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Obiektywy superszerokokątne są ostatnio pozycją obowiązkową niemal we wszystkich flagowych smartfonach. Niestety efekty dalekie są od tego, co możemy uzyskać przy...
8
1
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)