Microsoft Pix - aplikacja, która ułatwić ma robienie dobrych zdjęć

1
Maciej Luśtyk
28 Lipiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wykonujemy więcej zdjęć niż kiedykolwiek, niestety jakość nie idzie w parze z ich liczbą. Wykonywanie dobrych zdjęć ma zamiar ułatwić nowa aplikacja fotograficzna Microsoftu. Czy znajdzie swoją nisze na tym nasyconym już rynku?

Mobilna rewolucja ostatnich lat z pewnością nie była dobrym czasem dla Microsoftu, któremu ciężko było było odnaleźć się w nowym, dynamicznym środowisku. Warto wspomnieć tu chociażby umierający system Windows Phone i dedykowany sklep z aplikacjami, który przez lata nie doczekał się nawet finalnej wersji Instagrama.

Błędy przeszłości firma stara się nadrabiać nowym Windowsem 10, który wraz ze smartfonami Lumia 950 i Surface Bookami tworzy ciekawą platformę łącząca interfejs mobilny ze standardowym desktopowym systemem operacyjnym. Teraz firma bierze się jedną z głównych rzeczy, do której wykorzystujemy smartfony i prezentuje aplikację, która ma sprawić, ze z każdej sytuacji będziemy w stanie “wyciągnąć” dobre zdjęcie.

Czym na tle setek aplikacji fotograficznych wyróżnia się Pix? Głównym punktem programu jest to, że aplikacja rejestruje obraz bez przerwy zapisując w pamięci 10 klatek wykonanych przed i po wciśnięciu spustu migawki. Następnie, zaawansowane algorytmy automatycznie oceniają atrakcyjność zdjęcia na bazie ostrości, oświetlenia, umiejscowienia obiektów w kadrze, i mimiki fotografowanych osób, by ostatecznie zaprezentować użytkownikowi 3 najlepsze ujęcia do wyboru. Dodatkowo, aplikacja wykorzystuje informacje z nieużytych ujęć by poprawić jakość finalnych zdjęć, na przykład rozświetlając cenie na zdjęciu.

Oprócz tego, program może złożyć ujęcia w ruchomy obraz, oferując efekty lepsze od cieszącej się dużą popularnością funkcji Live Photos, oferowanej przez najnowsze iPhone’y. Możemy także tworzyć elektronicznie stabilizowane filmy time-lapsy.

Program może przypaść do gustu osobom, które nie lubią długo zastanawiać się nad wykonaniem zdjęcia, jednocześnie oczekując zadowalających efektów. Pozostaje tylko pytanie jak ciągła rejestracja obrazu w tle wpłynie na żywotność baterii urządzeń mobilnych, oraz na ile chętnie użytkownicy smartfonów będą chcieli przesiąść się ze standardowych aplikacji fotograficznych, których możliwości dla większości osób są w zupełności wystarczające.

Dodatkowo, jak na ironię, aplikacja dostępna jest na razie wyłącznie na urządzenia z systemem iOS. Jej możliwości możecie wypróbować pobierając ją za darmo ze sklepu iTunes App Store.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem microsoft.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
Samsung Galaxy S10 Lite i Note 10 Lite - topowy aparat w cenie średniaka? Nie licz na to
O wersjach Lite flagowych smartfonów Samsunga słyszymy już do kilku lat, jednak dopiero teraz producent zdecydował się oficjalnie wprowadzić je na rynek. To jednak nie...
3
0
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Moment Fisheye 14 mm - najlepszy szeroki kąt do smartfona?
Obiektywy superszerokokątne są ostatnio pozycją obowiązkową niemal we wszystkich flagowych smartfonach. Niestety efekty dalekie są od tego, co możemy uzyskać przy...
8
1
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firstlight - FiLMiC startuje z „profesjonalną” aplikacją dla fotografów
Firmy FiLMiC nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Aplikacja FiLMiC Pro, znacznie rozszerzająca możliwości kamery w iPhone’ach, to chleb powszedni wszystkich, którzy...
9
4
Powiązane artykuły